Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

1) "... Οι δικαιούχοι συμμετέχοντες στη Δράση δικαιούνται προσωπική «Επιταγή κατάρτισης».

Μέσω της «Επιταγής κατάρτισης», ο δικαιούχος θα έχει τη δυνατότητα να λάβει υπηρεσίες επαγγελματικής κατάρτισης και, κατόπιν επιλογής του, πιστοποίησης των γνώσεων και δεξιοτήτων που θα αποκτηθούν στο πλαίσιο της κατάρτισης. Επιπλέον, κάθε ωφελούμενος:

α) με την ενεργοποίηση της επιταγής κατάρτισης η οποία λόγω της εισόδου του στο πρόγραμμα κατάρτισης, σύμφωνα με τους όρους της παρούσας, δικαιούται να λάβει προκαταβολή εκπαιδευτικού επιδόματος, ύψους 400€,

β) με την ολοκλήρωση του προγράμματος κατάρτισης, ανεξαρτήτως της συμμετοχής στις συνδεόμενες με αυτό υπηρεσίες πιστοποίησης γνώσεων και δεξιοτήτων, σύμφωνα με τους όρους της παρούσας, δικαιούται να λάβει το υπόλοιπο εκπαιδευτικό επίδομα, ύψους 200€.

Το σύνολο του εκπαιδευτικού επιδόματος είναι 600€, το οποίο είναι αφορολόγητο, ακατάσχετο και μη συμψηφιστέο ενώ η συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης γνώσεων και δεξιοτήτων είναι προαιρετική, χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες. ..."

2) Αν επιλέξω την "ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Α"  και επιλέξω πάνω σε τι επιθυμώ να καταρτιστώ που περιγράφει η απόφαση καταλαβαίνω ότι μπαίνουν στο ΙΒΑΝ τα 400€ ως προκαταβολή  (δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να επιλεχθεί πάροχος ΚΕΚ... σωστά ?) και αν επιθυμω να ολοκληρώσω το πρόγραμμα κατάρτισης θα πάρω και τα υπόλοιπα 200 στο ΙΒΑΝ ..ακόμη και με "διαγωγή κοσμία". Ολο αυτό χωρίς πιστοποιήση αν επιθυμώ...σωστά ?

Αυτό που με μπερδευει είναι το λεκτικό "«Επιταγής κατάρτισης»" και το ΙΒΑΝ μήπως το ποσό παραμένει δεσμευμένο στον λογαριασμό ΙΒΑΝ για χρήση μόνο ως κατάρτιση ? Χαζά λέω ?

Αλλιώς μου φαίνεται ότι όλοι κοροϊδεύουμε όλους αλλά θα το κρατάμε μυστικό από το ΕΣΠΑ.

Δηλαδή μας λένε:

Εμείς θα σας δώσουμε 600€ μετρητά να τα κάνετε ότι θέτε και εσείς (μηχανικόι..κλπ) μπορείτε άνετα να κάνετε ότι τηλεκαταρτιζεσθαι ?

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

"Β. Η συμμετοχή των ωφελουμένων στις εξετάσεις πιστοποίησης είναι προαιρετική. Ο ωφελούμενος
στην περίπτωση αποτυχίας επανεξετάζεται για μία επιπλέον φορά, εφόσον το επιθυμεί.
Η
συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης δεν αποτελεί προϋπόθεση για την καταβολή της δεύτερης
δόσης του εκπαιδευτικού επιδόματος, ύψους 200€."

Οπότε κρατάμε ανοιχτό  τον υπολογιστή να "γράφει" ώρες και όταν συμπληρωθούν 100 ώρες παίρνουμε και τα υπόλοιπα 200

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για εσάς, άλλα για εμένα αυτό που μόλις ξεφύλλισα είναι ότι πιο υποτιμητικό για το επιστημονικό δυναμικό της χώρας έχω δει...


Αυτή είναι η αριστεία τους κυρίες και κύριοι συνάδερφοι.......

Ξέρω θα μου πείτε ότι κάνω πολιτική τοποθέτηση αλλά μόλις το διάβαζα εξοργίστηκα.! Δλδ για να πάρω 600 ευρώ, τα οποία όπως έχω πει πολλάκις
όλοι, οι τουλάχιστον οι περισσότεροι, τα έχουμε ανάγκη άμεση, θα πρέπει να ξευτελιστώ ως μηχανικός ως επιστήμονας αλλά πρωτίστως ως άνθρωπος
με το να με δουλεύει ο κάθε "αριστος" κεκατζής με βίντεο τα οποία ούτε θα πρέπει να δω απλά να τα παίξει ο υπολογιστής.!?...Την ώρα που ο μέσος κεκατζής
απο 5 μόνο "ωφελούμενους" θα βγάλει αέρα 2500ρικα.....Και πόσοι θα πάρουν 5? Ελάχιστοι, μόνο οι συνοικιακοί κεκακτζίδες ...Μιλάμε για χοντρό και απολύτως ΒΡΩΜΙΚΟ χρήμα!

Για αλλη μια φορά οι εκπρόσωποι της ¨Αριστείας" με ονειρώξεις για διαγραφές φοιτητών κλπ κλπ μας δείχνουν ότι η αριστεία τους βρωμάει "σκ@τιλ@" 
 

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα όλο αυτό είναι ένα "κολπάκι" για να πάρουμε οι μηχανικοί επιδότηση μέσω ΕΣΠΑ και όχι από τον κρατικό προυπολογισμό, αλλά κάνοντας τις πράξεις καταλαβαίνεις ότι τελικά πιο μεγάλη βοήθεια είναι για τα ΚΕΚ. Οπότε θα μπορούσαν τουλάχιστον να δίνουν 800€ σε κάθε μηχανικό και να μειώσουν ανάλογα το ποσό των ΚΕΚ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τώρα γιατί καταλαβάινω ότι

τηλεκαταρτίζομαι για 100 ώρες X 40 λεπτα τηλεκαταρτιστική ώρα = 4.000 λεπτά τηλεκατάρτησης / 60 λετπά = 66,66 ωρες/24= 2,78 μέρες  που πρέπει να παρακολουθηθεί από 20/4/20 έως 30/4/20!!!!!
και θα μείνουν στην τσέπη 600 - 470 παροχος  = 130€ 

Το σκέφτομαι λάθος ... το συζητάμε .. μην βαράτε ....

15 minutes ago, Tasos P said:

@georgegaleos

πως θα γίνουν τα σεμινάρια; 

θα κατεβάσουμε κάποιο βίντεο και θα το βλέπουμε με κάποιο media player;;

 

Βρε Τασο λύσαμε όλα και είμαστε στον τρόπο ...

Ειλικρινά σε χαίρομαι ώρες-ώρες και μου φτιάχνεις την ημέρα με το πόσο μπροστά είσαι ... ΜΗΝ το παρεξηγήσεις πολύ φιλικα΄και συναδελφικά γράφω ...

Απλά ΥΠΕΡΟΧΟΣ γαι εμένα τουλάχιστον +1
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zio7 σύγγαυρε, αυτό το κείμενο-"κολπάκι" είναι η επικύρωση της μεγαλύτερης αλητείας στις πλάτες και στην ανάγκη του επιστημονικού δυναμικού της χώρας!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Εβδομήντα εννέα σελίδες !!!!! Πως θα δικαιολογήσουν την απάτη (προς το ΕΣΠΑ)  ... και την αλητεία (στις πλάτες ....) ....

Υ.Γ. Και οι πάροχοι πρέπει να εγγραφούν μέχρι τις 5/4 !!!! ... Χαρά οι λογιστές !!!! που τρέχουν κι άλλα για αυτούς !!!!! Γαι να δημοσιευτούν οι πάροχοι την Δευτέρα 6/4

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την επιστημονικότητα και την ηθική του όλου εγχειρήματος, υπάρχει και ο κίνδυνος οι κουτόφραγκοι να μην το χάψουν και να ζητήσουν τα λεφτά τους πίσω.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Εγω τώρα γιατί καταλαβάινω ότι

τηλεκαταρτίζομαι για 100 ώρες X 40 λεπτα τηλεκαταρτιστική ώρα = 4.000 λεπτά τηλεκατάρτησης / 60 λετπά = 66,66 ωρες/24= 2,78 μέρες  που πρέπει να παρακολουθηθεί από 20/4/20 έως 30/4/20!!!!!
και θα μείνουν στην τσέπη 600 - 470 παροχος  = 130€ 

Το σκέφτομαι λάθος ... το συζητάμε .. μην βαράτε ....

Βρε Τασο λύσαμε όλα και είμαστε στον τρόπο ...

Ειλικρινά σε χαίρομαι ώρες-ώρες και μου φτιάχνεις την ημέρα με το πόσο μπροστά είσαι ... ΜΗΝ το παρεξηγήσεις πολύ φιλικα΄και συναδελφικά γράφω ...

Απλά ΥΠΕΡΟΧΟΣ γαι εμένα τουλάχιστον +1

600 θα μείνουν τσέπη. Αλλα λεφτά για τα ΚΕΚ. Μην βαυκαλιζομαστε άλλο μ'αυτο. Ίσα ίσα οι εισφορές 2 μηνών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.