Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

3 minutes ago, NeckBreaker said:

Δηλαδή τεχνική εταιρεία ΟΕ με κύριο ΚΑΔ τον 71.12 και δευτερο τον 42.12 πως ακριβώς θα πιστοποιήσουν από που ήρθε ο τζίρος;;; 

Αφού όπως φαίνεται "κοιτούν" το E3, αυτό μπορούν να το δουν στους κωδ. 022 & 023

 

ScreenShoot_16-04-2020_00016.jpg

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos  Θα βγάλουν διευκρινήσεις......................

Βγάλαν .. βγάλαν...

Ίσως εγώ δεν ήθελα να το πιστέψω και ήλπιζα  !!!  Όσοι είμαστε σε καθεστώς απαλλασσόμενου ΦΠΑ ή με μηδενική δήλωση ΦΠΑ τελευταίου 6-μήνου δεν το δικαιούμαστε το 800-αρι 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2020 at 11:04 ΠΜ, Geo-engineer said:

25/03/2020 και αφου ειχε επικαιροποιηθει η λιστα με τος ΚΑΔ, το βραδυ μου ηρθε ενημερωση απο το taxheaven πως μπορουν να κανουν αιτηση και οι ελ. επαγγελματιες (Δεν απασχολω προσωπικο), μέσω εργανη. Αφου διαβασα 3,4 ΦΕΚ και μαλλόν δεν τα κατάλαβα καλά, αποφασισα να κανω αιτηση την ιδια ωρα γτ νομιζα πως ετσι παιρνουμε τα 800€. Ξαφνικα την επομενη μερα μαθαινω πως ημαστε εκτος και θα βγουνε τα vouchers για τα 600€. Γνωριζει κανεις αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση κ αν θα εχω κυρώσεις;   

 

Τι αίτηση έκανες ακριβώς; Στα URL που μοιράζονται εδώ στο forum (για ΕΡΓΑΝΗ) εγώ είδα μόνο επιλογή παύσης σύμβασης εργαζομένων (δηλαδή δήλωση εργοδότη ότι παύει σύμβαση με υπάλληλο). Δεν είδα επιλογή που υπονοεί ότι δηλώνω οτιδήποτε για ατομική επιχείρηση.

Γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαστε την έκπτωση -40% στο ενοίκιο, ως πληττόμενοι χωρίς να απασχολούμε προσωπικό; αν ναι κάνω ορθή επανάληψη στο εργάνη στην αίτηση που έκανα παραπάνω λανθασμένα ή σε κάποια άλλη πλατφόρμα; ή κάνω νέα αίτηση στο εργάνη και η παλιά απλά θα απορριφθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούμαστε την έκπτωση 40% ενοικίου.

Αν έχεις κάνει απλή αποθήκευση και όχι υποβολή της αίτησής σου στο εργάνη, τότε μπορείς να συνεχίσεις με την ίδια. Αν την έχεις υποβάλλει, κάνεις ορθή επανάληψη.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και συγνώμη αν έχει απαντηθεί

Μηχανικός μέλος Ο.Ε. - νόμιμος εκπρόσωπος. Ατομική κλειστή απο 02/2019. Κυριο καδ και στα 2 το 71121100

Η Ο.Ε. δεν παίρνει 800 γιατί τα περισσότερα έσοδα το 2018 είναι στο κύριο ΚΑΔ. Έχει δευτερεύοντες σε αυτούς που περιλαμβάνονται αλλά δεν είναι τα περισσότερα. Καλά το καταλαβαίνω ως εδώ?

Μπορώ να κάνω για τα 600? Αν ναι τι θα βάλω ως αντίγραφο απο TAXIS? της εταιρείας? (μαλλον όχι) Το ατομικό ? (εκεί γράφει ορθά ΠΑΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ το 2019). Δεν παίρνω τίποτα?

 

Έχω χάσει τη μπάλα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nick_61 said:

Δικαιούμαστε την έκπτωση 40% ενοικίου.

nick_61 : βρήκες σε πια εγκύκλιο αυτοαπασχολούμενος  Μηχανικός χωρίς υπάλληλο με ενοικιασμένο γραφείο δικαιούται το 40% ?  Σε πιο link κάνουμε αίτηση ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2020 at 9:15 ΜΜ, venezia said:

@georgegaleos  Θα βγάλουν διευκρινήσεις......................

Βγάλαν .. βγάλαν...

Ίσως εγώ δεν ήθελα να το πιστέψω και ήλπιζα  !!!  Όσοι είμαστε σε καθεστώς απαλλασσόμενου ΦΠΑ ή με μηδενική δήλωση ΦΠΑ τελευταίου 6-μήνου δεν το δικαιούμαστε το 800-αρι 

επειδη εχω χασει τη μπαλα με τις λογιστικες φανφάρες...μηδενικη σημαίνει ετυμολογικά μηδενικη; δηλ 0 τιμολογια εσόδων, 0 εξόδων; ή εννοει μηδενική, πιστωτική; (οτι δε πληρώνουμε δηλ φπα)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.