Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Κατάλαβα... Από τα λίγα κοράκια που κυκλοφόρησαν αφήνεται να εννοηθεί ότι σου παρέχουν μια υπηρεσία 600€ και θα πληρωθούν σε δυο δόσεις όπως ακριβώς εξάγγειλαν ότι θα γίνει. Μια των 400€ και μια των 200€.. Δηλαδή στην ουσία τσεπατο δεν μένει τίποτα παρά μόνο ένα χαρτί παρακολούθησης... Τα οποία λεφτά θα τα πάρουν κατευθείαν τα ΚΕΚ ανα συμμετοχή και όχι θα κατατεθούν πρώτα σε ΙΒΑΝ δικαιούχου μην κάνει κανείς το κορόιδο και δεν τα δώσει... Καλά κρασιά 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μικρότερο από αυτό που θα'παιρνες χωρίς την μείωση. Το αναφέρω για να μην μένουμε με την εντύπωση ότ μας χαρίζονται σε κάτι...Αν μάλιστα το συνδυάσεις με το έκτακτο επίδομα σίτησης των 2000/μήνα της ερτ...

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Μία αφελής ερώτηση (?)

Ειλικρινά πρέπει να μην μου είναι αδιάφορο ... τι θα πάθω ανταποδοτικά για δύο μήνες στους μήνες που των εεεετωωωωών που λαμβάνονται υπόψη στην ... ανταποδοτικότητα ?

Το ρωτάω διότι την στιγμή αυτή μου είναι αδιάφορο 2-3-4 μήνες με μειωμένες καταβολές τι επίπτωση μπορούν να έχουν στην ανταποδοτικότητα των εεεετωωωωών που λαμβάνονται υπόψη.

Κάνω κάπου τόσο μεγάλο λάθος ?

edit: Μάλλον έγραφα μαζί με τους συναδέλφους πριν  ... οπότε απάντηση ελήφθη...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Μου άνοιξε με Firefox το site του ΕΤΕΑΕΠ αλλά τα χρωστούμενά μου για το μήνα Φεβρουάριο δεν είναι απομειωμένα κατά 25%.

Ίσως να περιμένουν να δουν πόσοι είναι εμπρόθεσμοι και τους πιστώσουν στους λογαριασμούς τους το 25% των καταβληθέντων για συμψηφισμό με τις επόμενες δόσεις.

Έτσι κι αλλιώς, πηγάδι δίχως πάτο είναι...

Μα δεν θα απομειωθούν από ότι κατάλαβα. Ή θα πληρώσεις εμπρόθεσμα το 75% της τρέχουσας οφειλής (αρκεί να είναι εξοφλημένες οι προηγούμενες) ή δεν θα πληρώσεις καθόλου και θα πας με δόσεις από 1 Σεπτεμβρίου και μετά. Το σύστημα θα ενημερωθεί μάλλον μετά τις κινήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ειναι αναιπαίσθητη η μείωση σε βάση 30ετίας 20ετιας κλπ...Απλά να ξέρουμε τι είδους "παροχές" λαμβάνουμε....γτ θα γελάσει κόσμος με το φιάσκο
με το 600ρι όπως αρχίζει και φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MONOS said:

Μα δεν θα απομειωθούν από ότι κατάλαβα. Ή θα πληρώσεις εμπρόθεσμα το 75% της τρέχουσας οφειλής (αρκεί να είναι εξοφλημένες οι προηγούμενες) ή δεν θα πληρώσεις καθόλου και θα πας με δόσεις από 1 Σεπτεμβρίου και μετά. Το σύστημα θα ενημερωθεί μάλλον μετά τις κινήσεις σου.

Αυτό είναι αρκετά αυθαίρετη ερμηνεία.

Γιατί αν πληρώσεις το 75% αυτού του ποσού, πάλι ανασφάλιστο θα σε βγάλει.

Νομίζω θα πρέπει να περιμένουμε κάποια εγκύκλιο.

 

1 ώρα πριν, dim10 said:

Θα είναι μικρότερο από αυτό που θα'παιρνες χωρίς την μείωση. Το αναφέρω για να μην μένουμε με την εντύπωση ότ μας χαρίζονται σε κάτι...Αν μάλιστα το συνδυάσεις με το έκτακτο επίδομα σίτησης των 2000/μήνα της ερτ...

Με ποιά λογική συνδυάζονται αυτά τα 2 γεγονότα μεταξύ τους?

ΟΚ, θα πάρουμε λιγότερα. Μιλάμε για μια έκπτωση της τάξεως των 110-150€ σε βάση διμήνου, αν περιληφθεί και το ΕΤΕΑΕΠ σε αυτό.

Σε ανταποδοτικότητα 15ετίας, σου βάζω εγώ, προκύπτει μικρότερη μηνιαία σύνταξη κατά 0,60-0,80€.

Link to comment
Share on other sites

Ολα σχετίζονται. Το κράτος πρέπει να είναι και να φαινεται δίκαιο. Δεν μπορεί ένα κράτος να δίνει τον μισθό με τα όοολα τα επιδόματα Plus έκτακτο επίδομα σίτισης 1000-2000 ευρώ ανά υπάλληλο (μα τι θα τρώει με 100 ευρώ/μέρα)  στην ερτ και να δίνει 800 ευρώ για όλο το κόστος διαβίωσης  των 45 ημερών σε έναν υπάλληλο.

Δεν μπορεί, γιατί μετά δεν φτάνουν τα χρήματα για να επιδοτήσει τις ασφαλιστικές εισφορές όπως πρέπει ...

Edited by dim10
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Αυτό είναι αρκετά αυθαίρετη ερμηνεία.

Γιατί αν πληρώσεις το 75% αυτού του ποσού, πάλι ανασφάλιστο θα σε βγάλει.

Νομίζω θα πρέπει να περιμένουμε κάποια εγκύκλιο.

"Οι αναστολές φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των επιχειρήσεων και οι αντίστοιχες εκπτώσεις, θα ενεργοποιούνται αυτόματα (άμεσα ή εντός ολίγων ημερών), χωρίς δήλωση, ανάλογα με το εάν η επιχείρηση προχωρήσει εμπρόθεσμα ή όχι στις αντίστοιχες πληρωμές. Το ίδιο ισχύει και για τις αναστολές (ή αντίστοιχες εκπτώσεις) φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των ελευθέρων επαγγελματιών, αυτοαπασχολουμένων και επιστημόνων-ελευθέρων επαγγελματιών που εμπίπτουν στους εν λόγω ΚΑΔ."

Απόσπασμα από τη σημερινή ανακοίνωση του Υπουργείου Οικονομικών (την έχει ανεβάσει συνάδελφος σε προηγούμενο post)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Μία αφελής ερώτηση (?)

Ειλικρινά πρέπει να μην μου είναι αδιάφορο ... τι θα πάθω ανταποδοτικά για δύο μήνες στους μήνες που των εεεετωωωωών που λαμβάνονται υπόψη στην ... ανταποδοτικότητα ?

Το ρωτάω διότι την στιγμή αυτή μου είναι αδιάφορο 2-3-4 μήνες με μειωμένες καταβολές τι επίπτωση μπορούν να έχουν στην ανταποδοτικότητα των εεεετωωωωών που λαμβάνονται υπόψη.

Κάνω κάπου τόσο μεγάλο λάθος ?

edit: Μάλλον έγραφα μαζί με τους συναδέλφους πριν  ... οπότε απάντηση ελήφθη...

@georgegaleos To ζήτημα όμως δεν είναι μόνο αυτό. Γιατί δεχόμαστε ο αντίστοιχος μισθωτός του ιδιωτικού και του δημοσίου τομέα να απολαμβάνει 100% την ασφαλιστική του εισφορά αυτούς τους μήνες από το κράτος και εμείς τα κορόϊδα πρακτικά να έχουμε μηδενικό όφελος και να πληρώνουμε το 100% από την τσέπη μας; Είναι ίση αντιμετώπιση αυτή ή νορμάλ μεταχείριση; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτό.

Δεν προκύπτει από πουθενά η πληρωμή του 75%.

(οι αντίστοιχες εκπτώσεις θα ενεργοποιούνται αυτόματα, άμεσα ή εντός ολίγων ημερών, χωρίς δήλωση, ανάλογα με το αν η επιχείρηση προχωρήσει εμπρόθεσμα στις πληρωμές)

Κανονικά θα έπρεπε έως τις 10/4 να εκδίδονται μειωμένα ειδοποιητήρια και έπειτα τα κανονικά.

Τώρα τι μας λέει το δελτίο τύπου? Πλήρωσε εσύ να δω αν είσαι εμπρόθεσμος και αν είσαι θα ενεργοποιήσω το 25% της έκπτωσης.

Πώς? Κανένας δεν το γνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.