Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

18 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Δηλαδή στην ουσία τσεπατο δεν μένει τίποτα παρά μόνο ένα χαρτί παρακολούθησης... Τα οποία λεφτά θα τα πάρουν κατευθείαν τα ΚΕΚ ανα συμμετοχή και όχι θα κατατεθούν πρώτα σε ΙΒΑΝ δικαιούχου μην κάνει κανείς το κορόιδο και δεν τα δώσει... Καλά κρασιά 

 Βάζω και στοίχημα ότι είναι αδύνατον αυτό. Αυτό δεν μπορείς να το πλασάρεις ούτε σε αλλοδαπούς εργάτες που δεν μιλάνε την ελληνική, όχι σε επιστήμονες και να μπορείς αύριο να σταθείς. 

Δεν συζητώ όχι μόνο αν είναι τσεπατα, αλλά αν ακόμα μας τα δώσουν και στο μέλλον να τα δώσουμε κάπου είναι το ίδιο και χειρότερη κοροϊδία. Αδύνατον

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Για τη διευκόλυνση των φορολογουμένων που επιθυμούν να καταβάλουν οφειλές Μαρτίου που εμπίπτουν στο καθεστώς έκπτωσης 25% σύμφωνα με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 30-3-2020 (ΦΕΚ Α΄ 75), το Υπουργείο Οικονομικών θα προχωρήσει σε έκδοση απόφασης παράτασης της εμπρόθεσμης καταβολής μέχρι την Παρασκευή 10 Απριλίου 2020.

Τέλος, θα υπάρξει μέριμνα για τους φορολογουμένους που κατέβαλαν ολόκληρο το ποσό των οφειλών την 30-3-2020 και 31-3-2020 και δικαιούνται την έκπτωση του 25% σύμφωνα με τη σχετική Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.

 

Εγώ που θέλω να κόψω 3 ΦΕΜ σήμερα και να πληρώσω, για ΑΠΥ του Μαρτίου, οι οποίοι έχουν προθεσμία πληρωμής την ίδια ημέρα, τι ακριβώς θα πληρώσω?

Το 75% του ποσού ή όλο και θα περιμένω τη "μέριμνα" που λέει η ανακοίνωση?

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Ποιό το νόημα να συμμετάσχει κάποιος επαγγελματίας σε επιδοτούμενο πρόγραμμα, σπαταλώντας 100 εργατώρες για να πάρει στο τέλος αυτών μια άχρηστη βεβαίωση?

Από την άλλη δε ξέρεις τι ετοιμάζουν.. μπορεί χωρίς αυτή μετά να μη μπορείς να δουλέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν καταβάλει μηδενικό ΦΠΑ θα μπορούν οι πληττόμενοι αυταπασχολούμενοι και οι επαγγελματίες με έως 5 άτομα προσωπικό να λάβουν την ειδική αποζημίωση των 800 ευρώ.

 

Η αποζημίωση αυτή θα δοθεί τόσο για τον τρέχοντα μήνα (Μάρτιο) όσο και για τον Απρίλιο.

Αυτό ξεκαθαρίζει η τελευταία ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ  σε σχέση με το συνολικό πλαίσιο προστασίας εργοδοτών, αυταπασχολούμενων και εργαζομένων λόγω κοροναϊού.

Το δεύτερο το οποίο ξεκαθαρίζει είναι ότι την αποζημίωση των 800 ευρώ θα μπορούν να λάβουν όλοι οι επαγγελματίες που ανήκουν στους πληττόμενους κλάδους και όχι μόνο σε εκείνους οι οποίες ανέστειλαν τη λειτουργία τους με κρατική εντολή, σύμφωνα με σενάριο που εξέταζε προ ημερών το Υπ. Εργασίας.

Το τρίτο που ξεκαθαρίζεται από πλευράς ΥΠΟΙΚ είναι ότι στις περιπτώσεις εταιρειών -πλην Ανωνύμων - την αποζημίωση τη δικαιούται ο νομικός εκπρόσωπος και όχι όλα τα μέλη της εταιρείας.

Επίσης, το ΥΠΟΙΚ διαφοροποιεί το παραπάνω πλαίσιο, για τον μήνα Μάρτιο, σε σχέση με το πλαίσιο το οποίο θα ισχύσει για τους αυταπασχολούμενους επιστήμονες, καθώς αυτό θα προβλέπει  πρόγραμμα τηλε-κατάρτισης, διάρκειας 30 ημερών, με αμοιβή 600 €.

 

https://www.capital.gr/oikonomia/3442307/apozimiosi-ton-800-euro-se-olous-tous-plittomenous-epaggelmaties-me-eos-5-ergazomenous

 
 
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Με ποιά λογική συνδυάζονται αυτά τα 2 γεγονότα μεταξύ τους?

ΟΚ, θα πάρουμε λιγότερα. Μιλάμε για μια έκπτωση της τάξεως των 110-150€ σε βάση διμήνου, αν περιληφθεί και το ΕΤΕΑΕΠ σε αυτό.

Σε ανταποδοτικότητα 15ετίας, σου βάζω εγώ, προκύπτει μικρότερη μηνιαία σύνταξη κατά 0,60-0,80€.

Από συντάξεις αξιοπρέπειας ως ασφαλισμένοι στο πιο εύρωστο ταμείο της χώρας μας πήγανε σε συντάξεις χαρτζιλίκι.Τολμαει εν μέσω πανδημίας να περνάει τέτοιο μέτρο και το δεχόμαστε με στυλ και τι έγινε ? Πρωτίστως το θέμα είναι ηθικό και ακολούθως οικονομικό.Αν δεν πέσει καμμιά φ@@@@@#α δεν στρώνει η κατάσταση .Αυτό βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, kostasp. said:

Δοκίμασε με άλλο explorer, και γώ δεν μπόρεσα να μπω με firefox αλλα μπήκα κανονικά με chrome

Πρός αποκατάσταση της αλήθειας, έχεις δίκιο φίλτατε .. Με chrome δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, georgios_m said:

Από την άλλη δε ξέρεις τι ετοιμάζουν.. μπορεί χωρίς αυτή μετά να μη μπορείς να δουλέψεις...

Τι λες βρε Χριστιανέ?

Γιατί να μη μπορείς να δουλέψεις? Μην αρχίζουμε θεωρίες συνομωσίας...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Από συντάξεις αξιοπρέπειας ως ασφαλισμένοι στο πιο εύρωστο ταμείο της χώρας μας πήγανε σε συντάξεις χαρτζιλίκι.Τολμαει εν μέσω πανδημίας να περνάει τέτοιο μέτρο και το δεχόμαστε με στυλ και τι έγινε ? Πρωτίστως το θέμα είναι ηθικό και ακολούθως οικονομικό.Αν δεν πέσει καμμιά φ@@@@@#α δεν στρώνει η κατάσταση .Αυτό βλέπω εγώ.

Πάντως, χωρίς να θυμάμαι ακριβώς, ανάμεσα σε όλες τις ανακοινώσεις και τα δελτία τύπου που έχω διαβάσει όλες αυτές τις μέρες, σε ποιο σημείο το είχα διαβάσει, ακόμα κι αν πληρωθεί η εισφορά με 25% έκπτωσης, θα φαίνεται εξοφλημένη στο σύστημα στο συνολικό ποσόν και όχι στο μειωμένο.

Δηλαδή η έκπτωση παρουσιάζεται ως πρόσθετη βοήθεια, ίσως γι αυτό και δεν εκδίδεται χαμηλότερο ειδοποιητήριο από το κανονικό και όχι ως ανταποδοτική έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Εγώ που θέλω να κόψω 3 ΦΕΜ σήμερα και να πληρώσω, για ΑΠΥ του Μαρτίου, οι οποίοι έχουν προθεσμία πληρωμής την ίδια ημέρα, τι ακριβώς θα πληρώσω?

Το 75% του ποσού ή όλο και θα περιμένω τη "μέριμνα" που λέει η ανακοίνωση?

To ΦΕΜ κανονικά ολόκληρο. Οι προκαταβλητέοι δεν πάνε στην έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.