Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

On 2/5/2020 at 11:06 ΠΜ, achitektin said:

Eάν ένας Μηχανικός έχει ΚΑΔ ανενεργό (επειδή έχει κάνει διακοπή επιτηδεύματος), δικαιούται επιστημονικό επίδομα λόγω COVID; Εχει διευκρινιστεί αυτό;

Νομίζω πως για τους Δικηγόρους έχει κατωχυρωθεί, ακόμα και για αυτούς που δεν έχουν κάνει έναρξη....

 

Επίσης μισθωτός μηχανικός χωρίς μπλοκάκι δικαιούται το επίδομα??

Edited by sakisparla
Link to comment
Share on other sites

νομίζω την καλύτερη απάντηση τη δίνει η ίδια η πλατφόρμα. αν σου δέχεται την αίτηση, τότε δικαιούσαι.. αλλά από ότι είδα αναφερόταν το ΚΑΔ. άρα?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, georgios_m said:

νομίζω την καλύτερη απάντηση τη δίνει η ίδια η πλατφόρμα. αν σου δέχεται την αίτηση, τότε δικαιούσαι.. αλλά από ότι είδα αναφερόταν το ΚΑΔ. άρα?

Το ΚΑΔ είναι κλειδωμένο. δεν χρειάζεται να βάλεις. για αυτό ρωτάω. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό είπα. αν υπάρχει, θα είναι βαλμένο και η αίτηση θα προχωρήσει. αλλιώς.. ας δοκιμάσει ένας που δεν έχει ΚΑΔ να μας πει τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Παρέμβαση Μητσοτάκη ζητούν επαγγελματικοί φορείς για την άμεση έκδοση της αποζημίωσης των €800 στους επιστημονικούς κλάδους.

Απόν το ΤΕΕ

06-05-2020  - Πηγή: mononews.gr

https://www.mononews.gr/society/paremvasi-mitsotaki-zitoun-epangelmatiki-foris-gia-tin-amesi-ekdosi-tis-apozimiosis-ton-e800-stous-epistimonikous-kladous

Δεν επιτρέπεται η ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα. Παραμένει ενεργό μόνο αυτό το ποστ. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

edit

Ελήφθη

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

Είμαι πολιτικός μηχανικός, μέλος Ομόρρυθμης Εταιρίας, με δύο μέλη και δεν έχω ενεργό προσωπικό ΚΑΔ.
 
Σύμφωνα με την ενημέρωση που μας είχε κάνει το μεσημέρι στις 07.05.2020 η γραμματεία του Προέδρου του ΤΕΕ, είχαμε ενταχθεί στο στο μέτρο της οικονομικής ενίσχυσης των Επιστημόνων που πλήττονται από τον COVID-19 μεν, η διορία αιτήσεων ήταν μέχρι την επομένη 08.05.2020 δε. Η (μη γενόμενη εν τέλει) ένταξη αυτή, ακολούθησε έπειτα από αίτημα του ΤΕΕ προς το Υπουργείο Εργασίας να ενταχθούν στο μέτρο στήριξης (τα 600 ευρώ για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) και οι συνάδελφοι που δεν έχουν ενεργό ΚΑΔ στο προσωπικό τους ΑΦΜ, αλλά ασκούν το επάγγελμα μέσω των ΚΑΔ που είναι ενεργές στο ΑΦΜ των εταιριών των οποίων είναι μέλη. Για να επιτευχθεί αυτό (που δεν επετεύχθη), τα κατά τόπους περιφερειακά ΤΕΕ, είχαν ζητήσει τα στοιχεία (ΑΦΜ, αρ.Μητρώου ΤΕΕ κ.λπ.) αυτών των συναδέλφων, μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων στις 29.04.2020.
 
Ακολουθώντας τη διαδικασία στην ιστοσελίδα  https://supportemployees.services.gov.gr προσπαθούσα (και ακόμα προσπαθώ) να κάνω αίτηση, την οποία το σύστημα δε δέχεται εμφανίζοντάς μου μήνυμα ότι "δε διαθέτω ΚΑΔ και ο ΑΦΜ μου δεν εντάσσεται στους πληττόμενους". Στο τέλος του παρόντος μηνύματος, μπορείτε να δείτε και το αντίστοιχο printscreen.
 
Ο δεύτερος εταίρος της εταιρίας μας (ο οποίος επίσης δεν έχει ενεργό ΚΑΔ στο προσωπικό του ΑΦΜ) έχει προχωρήσει από την πρώτη στιγμή την αίτηση με επιτυχία. Όπως και άλλοι συνάδελφοι που βρίσκονται στην ίδια συνθήκη και με τους οποίους έχουμε επικοινωνήσει.
 
Έπειτα από αλλεπάλληλες -και άκαρπες- προσπάθειές μου να λύσω το ζήτημα εκείνη και την επόμενη (καταληκτικής ημερομηνίας) ημέρα, ενημερώθηκα (τυχαία, από κάποια ευσυνείδητη υπάλληλο κάποιου γραφείου ή κάποιας υπηρεσίας από τις δεκάδες με τις οποίες έχω επικοινωνήσει) ότι έχει δοθεί παράταση στις υποβολές αιτήσεων έως και τις 15.05.2020. (Αυτό ήταν την προηγούμενη Παρασκευή.) Από εκείνη τη στιγμή μέχρι και σήμερα, δεν έχω σταματήσει να προσπαθώ να ολοκληρώσω την αίτηση, να τηλεφωνώ, να στέλνω email. Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει ούτε αρμόδια υπηρεσία, ούτε αρμόδιος υπάλληλος, ούτε διαδικασία, ούτε υποστήριξη. Δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται δε θα λυθεί το ζήτημα, οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να χωριστούν οι μηχανικοί που έκαναν το λάθος να ασκήσουν το επάγγελμα μέσω τεχνικών εταιριών (ΟΕ, ΕΕ κ.λπ.) σε τυχερούς που λαμβάνουν την πενιχρή ενίσχυση και άτυχους που δεν τη λαμβάνουν. Χωρίς άλλο κριτήριο. Απλά, τυχεροί και άτυχοι.

Όταν λέω παραπάνω δεκάδες υπηρεσίες και γραφεία, εννοώ δεκάδες.
Έχω ενημερώσει το περιφερειακό ΤΕΕ στο οποίο υπάγομαι, με τα στοιχεία μου, στις 29.04.2020 όπως είχε ζητηθεί από το ΤΕΕ τότε. Έχω επιβεβαιώσει δις τη λήψη και αποστολή των στοιχείων μου.
Έχω επικοινωνήσει με το τμήμα μητρώου του ΤΕΕ στα κεντρικά γραφεία και έχω επιβεβαιώσει ότι έχουν τα στοιχεία μου σωστά. Έχω επικοινωνήσει με τη Γραμματεία του Προέδρου ΤΕΕ και έχω επιβεβαιώσει ότι τα στοιχεία μου έχουν σταλεί προς την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εργασίας.
Έχω επικοινωνήσει με πλήθος υπηρεσιών/γραφείων στο Υπουργείο εργασίας.
 
Δεδομένης της κατάστασης, καθίσταται σαφές ότι η επιτυχία ή όχι μιας απλής διαδικασίας στην εποχή των ηλεκτρονικών πλατφορμών, είναι ζήτημα τύχης. Αν κάποια στιγμή βρεθείς στην πλευρά των άτυχων, δεν υπάρχει λύση.
 
875113155_Annotation2020-05-19100255.jpg.fedfbfd2852d533d86b37a665eb4fbee.jpg
 
 
Edited by ΜανόληςΜα
Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακοίνωση  ΥΕΚΑ αναφορικά με τις επιχειρήσεις και εργοδότες σχετικά με αναστολές εργασίας κλπ :

https://eservices.yeka.gr/(S(zuphjr5ulrrwotiqxfrtea1w))/Announcement_20200522.pdf

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fake news ( μέσα και η μηχανικοί ?)

 

11 ώρες πριν, venezia said:

Νέα ανακοίνωση  ΥΕΚΑ αναφορικά με τις επιχειρήσεις και εργοδότες σχετικά με αναστολές εργασίας κλπ :

https://eservices.yeka.gr/(S(zuphjr5ulrrwotiqxfrtea1w))/Announcement_20200522.pdf

 

fake news ( μέσα και οι μηχανικοί ?) ή σε λάθος τόπο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είχε ανοίξει τον Μάρτιο.  Τότε που γινόταν χαμός για το αν θα πάρουμε τελικά τα 800 και μετά τα 600 οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Για τον Μάιο τίποτα δεν υπάρχει για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το θέμα είχε ανοίξει τον Μάρτιο.  Τότε που γινόταν χαμός για το αν θα πάρουμε τελικά τα 800 και μετά τα 600 οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Για τον Μάιο τίποτα δεν υπάρχει για εμάς.

Πράγματι ούτε φωνή ούτε ακρόαση για τα 800

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.