Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Βέβαια είναι αντιφατικό το οτι επιτρέπει αίτηση στην Εργάνη ενώ ταυτόχρονα ο Βρούτσης ανακοίνωσε οτι η πλατφόρμα ανοίγει απο 6 Απριλίου για αυτοαπασχολούμενους. 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, stayros said:

Δηλαδή αν πάρεις 800€ θα είσαι ευχαριστημένος από τον Κούλη; Στα 200€ αποτιμάτε η πίστη σου στο Σύριζα;

Επομένως δεν βλέπει κάποια κωλοτούμπα με τριπλό άξελ από την κυβέρνηση.

Να ρωτήσω, θεωρείς ότι με μέτρα 1% του ΑΕΠ θα αποφύγεις την κρίση όταν η Πορτογαλία έλαβε τα 10πλάσια ; Τι λέει η Πειραιώς ; 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, bunkerlibila said:

Έχω μπερδευτεί πολύ. Όσοι είμαστε μηχανικοί με ατομική επιχείρηση (κανένας υπάλληλος), με ΚΑΔ όμως άσχετο με το επάγγελμα του μηχανικού (π.χ. έρευνα στην πληροφορική), θεωρούμαστε μηχανικοί λόγω ταμείου (ΕΤΑΑ) και άρα μπαίνουμε στην κατηγορία των σεμιναρίων, ή θεωρούμαστε αυτοαπασχολούμενοι? Εμένα πάντως στην Εργάνη περνάει η δήλωση και φτάνει στο σημείο που ζητάει να συμπληρώσω τη φόρμα (παράρτημα ΟΑΕΔ κτλ κτλ).

Συνάδελφε, όλοι για τους ΚΑΔ λένε. Να σημειωθεί ότι και οι "ερευνητές" συμπεριλαμβάνονται στους προνομιούχους επιστήμονες που και σεμινάρια θα είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν και λιγότερα από τους άλλους θα πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, stayros said:

Ποιον κυβερνητικό εκπρόσωπο, με δουλεύεις; Διάβαζα να λένε ότι τα 600€ θα είναι voucher και βρίζανε, εξηγώ όπως και άλλοι ότι δεν είναι voucher αλλά μετρητά και πάλι βρίζουνε. Συγκρίνεις το πριν με το σήμερα και βρίζουνε. Συγκρίνεις με οικονομία της Αμερικής και βρίζουνε. Εδώ δεν είναι φόρουμ, πτέρυγα από το Αιγινήτειο είναι...

πηγή ;

Για Γερμανία, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία έχουν ανακοινωθεί και διαφέρουν σημαντικά....δεν είδα σε καμία χώρα για μείωση μισθών...και μείωση αγοραστικής δύναμης για να σωθούν οι επιχειρήσεις... Αντιθέτως μέτρα που αυξάνουν την ρευστότητα...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Thanos98 said:

Επομένως δεν βλέπει κάποια κωλοτούμπα με τριπλό άξελ από την κυβέρνηση.

Να ρωτήσω, θεωρείς ότι με μέτρα 1% του ΑΕΠ θα αποφύγεις την κρίση όταν η Πορτογαλία έλαβε τα 10πλάσια ; Τι λέει η Πειραιώς ; 

Ανακοινώθηκε σήμερα ότι τα μέτρα ανέρχονται στο 3,8% του ΑΕΠ, αν θυμάμαι καλά, με τον αντίστοιχο μέσο όρο των λοιπών ευρωπαϊκών κρατών να ανέρχεται στο 2%

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, bunkerlibila said:

Και εγώ το ίδιο πιστεύω. Βέβαια είναι αντιφατικό το οτι επιτρέπει αίτηση στην Εργάνη ενώ ταυτόχρονα ο Βρούτσης ανακοίνωσε οτι η πλατφόρμα ανοίγει απο 6 Απριλίου για αυτοαπασχολούμενους. 

στην εργάνη τώρα είναι για να δηλώσεις  εργαζόμενους ή & επαγγελματική  μίσθωση

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, stayros said:

Δηλαδή αν πάρεις 800€ θα είσαι ευχαριστημένος από τον Κούλη; Στα 200€ αποτιμάτε η πίστη σου στο Σύριζα;

Ο προηγούμενος ήταν ο μεγαλύτερος ψεύτης, αυτό το είπαμε, πάμε παρακάτω και ξεκόλλα. Μιλάμε για τον Κούλη σου τώρα. Ειπε οτι θα πάρουμε 800Ε? Και μετά το γύρισε? Αρα είπε ψέμα? δεν μας απαντάς και συνεχίζεις να τον στηρίζεις. 200Ε είναι 2 βδομάδες σούπερ και κρεοπωλείο εξυπνάκια για την οικογενειά μου, κατάλαβες ?? Και δεν θέλω σεμινάρια,  είμαι καρτιτισμένος, είμαι 43 χρονών μηχανικός. θέλω την ίδια στήριξη μου τους υπολοίπους. Δεν θέλω διακρίσεις και ρατσισμό. Θα έλεγα να σταματήσεις, ακούς μόνο κράξιμο τόση ώρα απο συναδέλφους και συνεχίζεις να στηρίζεις προκλητικά Κούλη....

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Χα. Πάντως εγώ μέχρι τώρα δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Δηλαδή αυτή η εξειδίκευση περί "επιστημόνων" ελεύθερων επαγγελματιών. Δεν ήξερα οτι υπάρχει εξειδικευμένη  λίστα με ΚΑΔ που θεωρούνται επιστήμονες. 

Έχω μιλήσει με το λογιστή μου και με δυο συναδέλφους που έχουν αντίστοιχα δικούς τους λογιστές και οι απόψεις διίστανται πολύ. Ο ένας λέει οτι όσοι μηχανικοί έχουμε ΚΑΔ που δεν σχετίζεται με το επάγγελμα του μηχανικού, πρέπιε να κάνουμε αίτηση στην Εργάνη γιατί "δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα". Ο δεύτερος να περιμένουμε στις 6 του μηνός την πλατφόρμα. Ο τρίτος οτι δεν δικαιούμαστε όχι λόγω ΚΑΔ, αλλά λόγω ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Ανακοινώθηκε σήμερα ότι τα μέτρα ανέρχονται στο 3,8% του ΑΕΠ, αν θυμάμαι καλά, με τον αντίστοιχο μέσο όρο των λοιπών ευρωπαϊκών κρατών να ανέρχεται στο 2%

10 δις μέτρα δεν ανακοίνωσαν ; Πώς είναι 3,8% του ΑΕΠ ;

Έχεις κάποια πηγή ; 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.