Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, psarrism said:

Ο λογιστής μου επιμένει ότι αυτή η δήλωση αφορά και τους αυτοαπασχολούμενους και ότι αν δεν την κάνουμε τώρα, θα πρέπει να πληρώσουμε κανονικά τις οφειλές που λήγουν αύριο. Μιλήστε με τους λογιστές σας.

Ο λογιστής σου μπορεί να μας πεί και μας που βασίζεται? Σε ποιο νόμο? Σε ποια ΠΝΠ?  Ίσως ο άνθρωπος γνωρίζει κάτι που εμείς αμελούμε 

3 λεπτά πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Βρείτε όποιον γνωρίζετε από τη Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ να πιέσει στη συνεδρίαση το Στασινό να αλλάξει στάση. Θα πρέπει πλέον να ζητηθεί παρέμβαση από τον ίδιο το Μητσοτάκη ώστε να πάρουμε όλοι τα 800€, γιατί για πολλούς πλέον αυτά τα χρήματα αφορούν την επιβίωσή τους.

Την παράταξη στην οποία ανήκω έχω ήδη επικοινωνήσει να πιέσει όσο γίνεται ο εκπρόσωπός μας στη διοικούσα.

Ηδη εχω μιλήσει με συνάδερφο που ειναι στην αντιπροσωπεία. Μου είπε ότι ήδη ειναι προγραμματισμένο να τεθεί το ζήτημα στη ΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, psarrism said:

Ο λογιστής μου επιμένει ότι αυτή η δήλωση αφορά και τους αυτοαπασχολούμενους και ότι αν δεν την κάνουμε τώρα, θα πρέπει να πληρώσουμε κανονικά τις οφειλές που λήγουν αύριο. Μιλήστε με τους λογιστές σας.

Γιατί αν κάνεις τη δήλωση ποιες οφειλές δεν θα μπορείς να πληρώσεις αύριο ;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, psarrism said:

Ο λογιστής μου επιμένει ότι αυτή η δήλωση αφορά και τους αυτοαπασχολούμενους και ότι αν δεν την κάνουμε τώρα, θα πρέπει να πληρώσουμε κανονικά τις οφειλές που λήγουν αύριο. Μιλήστε με τους λογιστές σας.

Αφού οι άρχοντες μα έχουν ξεχωρίσει από τους αυτοαπασχολούμενους και απευθύνονται πάντα σε εμάς ως "και Ειδικούς και επιστήμονες" [κατά το "και ουράνιο και τόξο".]

[ Αλλιώς (τρολλάροντας) θα πω ότι θα αρχίσουν και όλοι οι αυτοαπασχολούνενοι να ζητούν σεμινάρια]

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την ίδια δήλωση μου έχει κάνει ο λογιστής.

Δεν είναι ψευδής σε κανένα σημείο της (με εξαίρεση κάποια λάθος συμπληρωμένα κελιά ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ που είναι ήσονος σημασίας νομίζω)

Κάντε την μέχρι αύριο και βλέπουμε για την 6η Απρίλη

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι μήπως η δήλωση αυτή (αν υποθετικά δεν πρέπει να υποβληθεί) δημιουργήσει πρόβλημα στην δήλωση (αν υποθετικά είναι σε πλατφόρμα που θα υλοποιηθεί αργότερα)

Πολλά τα υπόθετα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί λογιστές πήραν πρωτοβουλία και έκαναν τις δηλώσεις σε αρκετούς. Φίλοι με πήραν και μου είπαν το ίδιο. Ελπιζω να μην έχουμε κάποιο θέμα σε όσους μας τις έκαναν η έκαναν μόνοι τους. Η δήλωση αυτή είναι που ανέβηκε δεν αλλάζει κάτι..

Τωρα θεωρώ ότι πρέπει να πιέσει το ΤΕΕ επιτέλους και οι άλλοι φορείς να δοθούν τα 800€ τώρα και να αφήσουν τα σεμινάρια. Υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας σε πολλούς συναδέλφους ένας και βάλε μήνας είναι παρά πολύ συν τον Μάρτιο που χάθηκε ήδη.. Όσο είναι νωρίς πρέπει να αντιδράσουν οι σύλλογοι 

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστης μου που μου την έκανε , μου είπε οτι δηλωνουμε οτι πλήττομαι σοβαρά, δεν δηλωνουμε τιποτε ψευδές, και αν χρειαστεί για 6/4 θα κανουμε νέα αίτηση. το έχει κάνει για σχεδον 100 πελατες του επιστήμονες...μεχρι τώρα μου είπε. και αν μπω στο αντιστοιχο φόρουμ των λογιστών θα τρελαθώ με το πόσες τρύπες υπάρχουν σε όλους τους τομείς, υπάρχει χάος. Αυτα μου είπε

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Αρκετοί λογιστές πήραν πρωτοβουλία και έκαναν τις δηλώσεις σε αρκετούς. Φίλοι με πήραν και μου είπαν το ίδιο. Ελπιζω να μην έχουμε κάποιο θέμα σε όσους μας τις έκαναν η έκαναν μόνοι τους. Η δήλωση αυτή είναι που ανέβηκε δεν αλλάζει κάτι..

Τωρα θεωρώ ότι πρέπει να πιέσει το ΤΕΕ επιτέλους και οι άλλοι φορείς να δοθούν τα 800€ τώρα και να αφήσουν τα σεμινάρια. Υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας σε πολλούς συναδέλφους ένας και βάλε μήνας είναι παρά πολύ συν τον Μάρτιο που χάθηκε ήδη.. Όσο είναι νωρίς πρέπει να αντιδράσουν οι σύλλογοι 

Δες εδώ

https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis

Παράθεση

 

Το μήνυμα που προστέθηκε πριν από λίγη ώρα στην εφαρμογή αναφέρει:

Το έντυπο στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ μπορεί να συμπληρώνεται και από τις ατομικές επιχειρήσεις που δεν έχουν ΑΜΕ ή δεν είναι αυτό ενεργό. Το ίδιο ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες ή αυτοαπασχολούμενους που επίσης  δεν έχουν ΑΜΕ  ή δεν είναι αυτό ενεργό, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μίσθωσης ακινήτων, εφόσον είναι δικαιούχοι, μη συμπληρώνοντας τα πεδία που αφορούν τους εργαζόμενους.
Άρα, το έντυπο αυτό μπορεί να συμπληρώνεται και από επιχείρηση ή ελεύθερο επαγγελματία που ακόμα και αν δεν απασχολεί προσωπικό ή δεν έχει ενεργοποιημένο ΑΜΕ μόνο ως προς τα πεδία που αφορούν την έκπτωση του ενοικίου της επαγγελματικής μίσθωσης. Δικαιούχοι της έκπτωσης ενοικίου επαγγελματικής μίσθωσης είναι όσοι η λειτουργία τους έχει ανασταλεί ή προσωρινά απαγορευτεί με εντολή δημόσιας αρχής

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το κείμενο του Γραβιά στο tax είναι παλιό (25/3)...Το ξαναλέω: η υπ.δήλωση που προκύπτει από την ΕΡΓΑΝΗ είναι ολίγον τί μυστήρια. Την ξανα ανεβάζω..Κι εμένα ο λογιστής μου με πήρε τλφ και μου είπε "τζόνι να την βάλουμε😀.."Μεγάλα παιδιά είμαστε ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τεθεί το θέμα στην Δ.Ε. του ΤΕΕ σήμερα..

 

εργανη.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.