Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οπλιση εδαφόπλακας ισόγειας αποθήκης


 
Kostas S

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Νέος στο χώρο και μπάινω κατευθείαν στο θέμα.

Μου έχουν αναθέσει τη μελέτη για την κατασκευή μίας ισόγειας αποθήκης (αγροτικών ειδών, οπότε θα φέρει σχετικά χαμηλό φορτίο), διαστάσεων 5*10 μ. Το ερώτημα είναι απλό. Να εμπιστευτώ την κλασσική λύση με την 20αρα πλάκα και πλέγμα Τ131 πάνω και κάτω; Η δόμηση θα συμπληρωθεί με τοιχοποιία από YTONG και θα κλείσει με απλή μονόριχτη στέγη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι επί πλέον

Χρειάζεται περιμετρική θεμελίωση, τα στοιχεία της οποίας θα προκύψουν τόσο από την άνωθεν φόρτιση όσο και από χαρακτηριστικά του εδάφους.

Και μιας και είσαι νέος, μην ξεκινάς λάθος. Κάνε τη μελέτη όπως έχεις διδαχτεί (και γνωρίζεις υποθέτω), και μην αναζητάς απαντήσεις μέσω διαδικτύου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τοιχοποιία θα γίνει από YTONG κατόπιν απαίτησης του πελάτη (δεν κατάλαβα και εγώ ακριβώς τον λόγο...)

Για το φορτίο έχω υπολογίσει 300 kg/m2 κατανεμημένο φορτίο και συγκεντρωμένο φορτίο λόγω της φέρουσας τοιχοποιίας 600 kg/m.

Tetris έχεις απόλυτο δίκιο, απλά θα ήθελα έναν μπούσουλα γιατί έχουν πέσει όλοι πάνω μου και έχω ακούσει τα πάντα από τους πάντες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φορτία δεν είναι σημαντικά για να μην κατασκευαστεί μια εδαφόπλακα όπως την περιγράφεις στο πρώτο μήνυμα με την εξής όμως υποσημείωση: αυτή η εδαφόπλακα, με τον τρόπο που την περιγράφεις, να μην είναι και η θεμελίωση σου..Όπως λέει και ο tetris χρειάζεται περιμετρική θεμελίωση κάτω από τους φέροντες τοίχους που θα έχει την μορφή είτε ορθογωνικής δοκού από μπετόν, είτε ορθογωνικής δοκού με διαπλάτυνση στο πέλμα δηλαδή σαν τις πεδιλοδοκούς που συνηθίζονται στις κατασκευές από σκυρόδεμα κατά κόρον. Εναλλακτικά θα μπορούσε όλη η πλάκα να είναι φέρουσα, όμως πιθανώς θα απαιτούνταν μεγαλύτερο πάχος από τα 20εκ και σίγουρα άλλη όπλιση από αυτή που αναφέρεις.Άρα εκεί η συζήτηση μας θα γινόταν οικονομοτεχνική, τί είναι συμφερότερο οικονομικά... Στην περίπτωση που αναφέρεις, τα περιμετρικά ορθογωνικά δοκάρια είναι η συνηθέστερη λύση.Προφανώς πριν την εδαφόπλακα, θα προσέξεις με τί υλικό θα επιχώσεις και να γίνει σωστή συμπύκνωση για να μην έχει η πλάκα καθιζήσεις...Για το ytong τώρα: δεν είμαι καθόλου θαυμαστής τους, είναι υλικό "ψαθυρότερο" από τον οπτόπλινθο (τούβλο) και ιδιαίτερα ευπαθές στην υγρασία, που σε πολλά κτίρια σαν κι αυτό που περιγράφεις (αποθήκη κάπου στην ελληνική επαρχία να φανταστώ) είναι αρνητικός δυναμικός παράγοντας μακροπρόθεσμα..Θα έφτιαχνα διπλή μπατική τοιχοποιία από οπτοπλινθοδομή. Προφανώς υπάρχει και κανονιστικό πλαίσιο που πρέπει να ακολουθηθεί για την φέρουσα τοιχοποιία και την στατική της μελέτη, ο ευρωκώδικας 6 και το ελληνικό προσάρτημα. 

υγ: μην αφήνεις τον πελάτη να κάνει αυτό που νομίζει. είσαι ο μηχανικός. αν του φτιάξεις το κτίριο, το κτίριο αυτό το έχεις παντρευτεί για όλη σου την ζωή.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα. Μπράβο συνάδελφε (+1).

Είμαι σίγουρος ότι στο συνάδελφο ήρθε ιδιοκτήτης με το μάστορα και είχαν προαποφασίσει (χωρίς να τον ρωτήσουν) τον τρόπο κατασκευής και τα υλικά. Παλιότερα έρχονταν το ίδιο "ντουέτο"  και έλεγαν ότι θα κάνουν μια..."πλατφορμίτσα" (έτσι την ονόμαζαν) η οποία φυσικά δεν είχε καμία σχέση με περιμετρική θεμελίωση πεδιλοδοκών ή ραντιέ, αλλά παρέπεμπε στην ίδια εδαφόπλακα η οποία κατά τη γνώμη τους στην καλύτερη περίπτωση θα έμπαινε και ένα πλέγμα T131. Mακριά φυσικά από τέτοιες επιλογές και ορθώς τα επισημαίνετε όλοι οι συνάδελφοι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συμφωνώ σε όλα. Μπράβο συνάδελφε (+1).

Είμαι σίγουρος ότι στο συνάδελφο ήρθε ιδιοκτήτης με το μάστορα και είχαν προαποφασίσει (χωρίς να τον ρωτήσουν) τον τρόπο κατασκευής και τα υλικά. Παλιότερα έρχονταν το ίδιο "ντουέτο"  και έλεγαν ότι θα κάνουν μια..."πλατφορμίτσα" (έτσι την ονόμαζαν) η οποία φυσικά δεν είχε καμία σχέση με περιμετρική θεμελίωση πεδιλοδοκών ή ραντιέ, αλλά παρέπεμπε στην ίδια εδαφόπλακα η οποία κατά τη γνώμη τους στην καλύτερη περίπτωση θα έμπαινε και ένα πλέγμα T131. Mακριά φυσικά από τέτοιες επιλογές και ορθώς τα επισημαίνετε όλοι οι συνάδελφοι.

Αυτά γίνονται όταν δεν ακούν.2014 Γαβαλου Αιτ/νιας.Θεμελιο φέρουσας τοιχοποιίας ένα δάπεδο 12 εκατ χωρίς οπλισμό

Κατάρρευση τοιχοποιίας μετά από διάνοιξη σκάμματος.2 νεκροί.

 

DSC00044.JPG

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, KF said:

Αυτά γίνονται όταν δεν ακούν.2014 Γαβαλου Αιτ/νιας.Θεμελιο φέρουσας τοιχοποιίας ένα δάπεδο 12 εκατ χωρίς οπλισμό

Κατάρρευση τοιχοποιίας μετά από διάνοιξη σκάμματος.2 νεκροί.

Διδακτική η φωτογραφία. Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες;

1. Ποιο ήταν κατά προσέγγιση το έτος κατασκευής;

2. Βλέπουμε στη φωτογραφία , το εξωτερικό του κτιρίου;

3. Το σκάμμα που αναφέρεις για ποιο σκοπό έγινε και σε ποια θέση;

Link to comment
Share on other sites

Το έτος δεν το ξέρω.Οχι όμως πολύ παλιό.Η φωτο είναι απ έξω.Το έκανα είχε βάθος 2 μ.Αν το δάπεδο ήταν 20 με διπλό πλέγμα δεν θα υπήρχε ζήτημα.Θεμελια αλλά δεν υπηρχαν

DSC00039.JPG

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.