Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χορήγηση νέου επιδόματος 600 ευρώ σε γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς μέσω προγράμματος κατάρτισης


Engineer

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Έχω ταχθεί υπέρ της πρότασης που τέθηκε από συναδέλφους για μη αποδοχή του σεμιναρίου και δωρεά στο Ε.Σ.Υ  

παιδιά δεν νομίζω οτι γίνεται αυτό. Μας το έδωσαν έτσι γιατί έτσι τους ήταν τζάμπα, αφού χρηματοδοτείται απο ΕΣΠΑ μόνο για επιμόρφωση κλπ,  και θα μπορούσαν να μάς το είχαν δωσει και περυσι. Δεν μάς το έωδσαν πρίν κορωνοιό και τώρα τους είχε ξεμείνει εύχερο.

Edited 58 λεπτά πριν by katrmp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή το ξεκίνησα κι αλλού το γράφω κι εδώ αφου βλέπω ότι υπάρχει θετική ανταπόκριση απο τους συναδέρφους! 
Προσωπικά θεωρώ ότι αυτά τα λεφτά θα τα παιρνα μόνο αν μπορούσα στη συνέχεια να τα κάνω δωρεά στο ΕΣΥ! 

Τα περι σεμιναρίων είναι όχι αστεία αλλά και εξοργιστικά! Αλλά μη ξεχνάτε ότι είναι πάγια τακτική τεχνητής μείωσης της ανεργίας
αυτές οι μακακίες με voucher! Δείτε μόνο πόσα ΚΕΚ έχουν ξεφυτρώσει μέχρι και σε χωριά λίγων κατοίκων! Είναι τεχνικές 
μείωσης των δεικτών σε ενα χρεοκοπημένο σύστημα!

Αυτά λοιπόν είναι χρήματα ΕΣΠΑ τα οποία κάπως τους περίσσεψαν και βρήκανε ευκαιρία ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΕ να τα
πλασάρουν ώς παντεσπάνι... Το παραπάνω το τονίζω γιατί πολύ χρήμα απ αυτό εν τέλει θα πάει στο ΚΕΚ του ΤΕΕ... Τόσοι ειδικοί "σοφοι"
συνεργάτες πρέπει να πληρωθούν.....

Άρα μην περιμένετε κεντρικά κάποια τέτοιου είδους ανακοίνωση. Επίσης δεν μπορούμε να το κάνουμε και μεμονωμένα καθώς τα χρήματα δεν θα 
τα βλέπει ο μηχανικός! Θα πηγαίνουν απευθείας στο ΚΕΚ.  

Αν κάποιος ξέρει τον τρόπο να το κάνουμε ας το πεί!

Υ.Γ. Δυστυχώς και βλέποντας έξω από το στενό κουτί των παροχών του Αδωνι και του Σταικούρα, περνάμε σε δεύτερο και ίσως βαθύτερο κύμα
ύφεσης ως κλάδος το αμέσως επόμενο διάστημα! Και θα κληθεί συλλογικά ο κλάδος να δείξει τα όποια, αν έχει, χαρακτηριστικα αντίδρασης!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλη αυτή η γελοιότητα είναι ξεκάθαρα κίνηση να χτυπηθούν τα μικρά γραφεία "επιστημόνων".  Είναι φοβερή ευκαιρία, λόγω κάλυψης που τους παρέχει η συγκυρία. Εγώ λέω να τους κάνω τη χάρη και να το κλείσω πάντως, δεύτερη δεκαετία σαν την προηγούμενη δεν την αντέχει το τομάρι μου!

Για την πρόταση για το ΕΣΥ ξεκάθαρα υπέρ, αν και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει.

Edited by zazeng
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, laxanos said:

Υ.Γ. Δυστυχώς και βλέποντας έξω από το στενό κουτί των παροχών του Αδωνι και του Σταικούρα, περνάμε σε δεύτερο και ίσως βαθύτερο κύμα
ύφεσης ως κλάδος το αμέσως επόμενο διάστημα! Και θα κληθεί συλλογικά ο κλάδος να δείξει τα όποια, αν έχει, χαρακτηριστικα αντίδρασης!

Δυστυχώς δεν θα υπάρξει αντίδραση , είμαστε σε κώμα.....

Εγώ γιατί απο την άλλη έχω καταλάβει ότι αυτά τα 600 θα τα πάρουμε (στο χέρι) σε δυο δόσεις πριν & μετά την ολοκλήρωση της επιμόρφωσης ???

Το θέμα είναι πότε θα γίνει αυτή η επιμόρφωση και αν το επιπρόσθετο ποσό πλην των 600 που ανέφερε ένας συνάδελφος (180.000.000/166.000) είναι το κόστος της επιμόρφωσης.

Τέλος αν θα υπάρχει συμμετοχή στο κόστος .....

Ας βγει ο φίλτατος πρόεδρος να πει το ποσοστό από τα 180.000.000 που είναι για τους μηχανικούς πάει στα νοσοκομεία ....

Καλά και οι γιατροί αυτό πρέπει να πουν...

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

προφανώς και θα τα πάρεις στο χέρι για να τα δώσεις στο ΚΕΚ αν δεν τα έχεις ήδη δώσει.....

Εκτός αν είναι ΛΑΕΚ αλλά σε αυτά μπαίνουν, αν θυμάμαι καλά,  εταιρείες για κατάρτιση των εργαζομένων τους που είναι σε καθεστώς υπαλλήλων......

 

 

Link to comment
Share on other sites

- οι μεν θα παρουμε  "κουπονια"

πλεον 120 ωρες υποχρεωτικη εκπαιδευση πανω στα κομπιουτερ και τις Νεες  Διαστημικες Τεχνολογιες...

[πχ. μεσω ντρον αποτυπωση γεωτεμαχιου ή εμβαδομετρηση οικοπεδου ή ληψη πολλαπλων φωτογραφιων

διαμερισματος  και "αυτοματη" καταμετρηση αυθαιρεσιων...]

- οι εκπαιδευτες τα χρηματα

[οπως τα ειπε και ο λαχανος πιο πανω, ολο το θεμα παιζει με τα ΕΣΠΑ...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εδω αυτοι το περιγραφουν σαν να το παίρνεις στα χέρια:

Πρόκειται για ένα επίδομα ανάλογο με εκείνο των 800 ευρώ και θα δίνεται από τον ΟΑΕΔ.

Κάθε ωφελούμενος, αφού ολοκληρώσει το πρόγραμμα κατάρτισης και κατόπιν συμμετοχής του στη διαδικασία  πιστοποίησης των δεξιοτήτων του, θα δικαιούται να λάβει εκπαιδευτικό επίδομα, το οποίο θα έχει συνολική αξία 600 ευρώ. 

https://www.insider.gr/oikonomia/hristika/133500/ti-einai-i-epitagi-katartisis-ton-600-eyro-pos-tha-lambanetai

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.