Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο εξ αδιαιρετου


Kate_al

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, ο μπαμπάς μου με τον θείο του έχουν ένα αγροτεμάχιο σύνολο 8 στρέμματα εξ αδιαίρετου. 50-50 

Ο μπαμπάς μου έχει γονική παροχή από τον μπαμπά του ότι τ ανήκει το 50%

Το χώρισμα 50-50 το είχαν κάνει ο παππούς μου με τον αδερφό του με τα λόγια κ όχι με συμβολαιογράφο μη πράξη

Τι διαδικασία πρέπει ν ακολουθηθεί έτσι ώστε να γίνει τώρα ο διαχωρισμός? 

Να ενημερώσω πως είναι αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου πόλεως. Μπορεί ν γίνει κατάτμηση κάθετη? 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να διαπιστωθεί αν το γήπεδο μπορεί να κατατμηθεί θα πρέπει να απευθυνθεί ο πατέρας σου και ο θείος σου σε μηχανικό (πολιτικό ή τοπογράφο), ο οποίος θα συντάξει τοπογραφικό διάγραμμα μελετώντας τους όρους δόμησης (γενικούς και ειδικούς). Η κατάτμηση δεν γίνεται στο χαρτί. Θα χρειαστεί συμβολαιογραφική πράξη.

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σε μηχανικό και μας είπε πως η οριζόντια κατάτμηση δεν συμφέρει κανέναν από τους δύο μας.. Και ότι το πιο δίκαιο και για τους δύο είναι η κάθετη κατάτμηση. Κάπου διάβασα όμως πως η κάθετη κατάτμηση σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχια απαγορεύεται.

Έχω άδικο? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Kate_al said:

.....Καπου διάβασα όμως πως η κάθετη κατάτμηση σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχια απαγορεύεται?? Έχω άδικο? 

Στα γεωτεμάχια εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού δεν είναι επιτρεπτή η σύσταση καθέτου συνιδιοκτησίας πια.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Didonis said:

Στα γεωτεμάχια εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού δεν είναι επιτρεπτή η σύσταση καθέτου συνιδιοκτησίας πια.

Για να τα πάρω από την αρχη

Ο παππούς μου με τον αδερφό του είχαν αγοράσει αγροτεμάχιο 8 στρεμματα και είπαν δια λόγου και όχι με συμβολαιογραφικη πράξη ότι 4στρεμματα θ πάρει ο ένας και 4 ο άλλος. Είναι δλδ εξ αδιαιρετου 

Ο παππούς μ πολύ πριν πεθάνει είχε κάνει γονική παροχή στον μπαμπά μου το δικό του κομμάτι κ σ αυτήν την γονική παροχή εχρι υπογραφή πάνω κ του θειου(αδερφού τ παππού μου) 

Ο θείος πέθανε και οι κληρονόμοι δεν έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Όμως ρητησαμε σε συμβολαιογράφο και μας είπε ότι μπορουν να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς στο συγκεκριμένο κομμάτι μόνο απλά θ πρέπει ν πληρώσουν πρόστιμο των 400ευρω.

Ο πατέρας μου τώρα θέλει να κάνει τη διανομή αυτή με συμβολαιογραφικη πράξη μιας κ συμφωνούν κ οι κληρονόμοι του θείου! 

Το δείξαμε στον μηχανικό κ μας είπε πως η οριζόντια κατάτμηση δν συμφέρει κανέναν. Και πως η πιο δίκαια κατάτμηση είναι η κάθετη. 

Μπορεί ν γίνει κάθετη? Διαβάζω διαφορά ότι απαγορεύεται! Ειναι δυνατόν ο μηχανικός ν μας προτείνει κάτι που ν μην ισχύει? 

Link to comment
Share on other sites

κάθετη εκτός σχεδίου και εκτός όρια οικισμου έτος 2020 ξέχνα το.

Τέλος

Πιθανά άλλες λύσεις κατάτμησης της ιδιοκτησίας σας υπάρχουν αρκεί το κάθε τεμάχιο να μπορεί να λάβει αρτιότητα .... 

όλα αυτά όμως θέλουν να υπάρχουν όλα τα δεδομένα (και δεν τα έχουμε και δεν θέλουμε να τα έχουμε στο δημόσιο φόρουμ)

Κάνε ότι νομίζεις.

 

Υ.Γ.

και άλλο κατάτμηση γεωτεμαχίου

και άλλο σύσταση οριζόντιας συνιδιοκτησίας ή καθέτου συνιδιοκτησίας. 

Μη μπερδευεις τα μπρίκια με τα φύκια επειδή και 2 τελειώνουν σε κια

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Με το ΥΓ τι εννοείται ακριβώς? 

Μπορείτε Ν μου εξηγήσετε τη διαφορά?

Επίσης τι άλλοι τρόποι κατάτμησης μπορούν ν υπάρχουν?? 

Δεν είμαι μηχανικός όποτε δυστυχώς δεν γνωρίζω 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κατάτμηση αδιαφορώντας για τη δόμηση, τα πράγματα είναι απλά

Εφόσον δεν τίθενται περιορισμοί (λόγω ΓΠΣ, ΖΟΕ, κλπ) μπορεί να γίνει άνετα (μηχανικός & Συμβ/φος)

Αν μας ενδιαφέρει η δόμηση (στο 99.99% των περιπτώσεων), θα πρέπει να εξεταστεί αν μπορεί να γίνει (μηχανικός).

Αν δεν μπορεί να γίνει κατάτμηση, η καλύτερη λύση είναι να μείνει ένας ιδιοκτήτης, με αγορά των λοιπών μεριδίων.

Σε κάθε περίπτωση, ξεκινάτε από μηχανικό (σοβαρό επαγγελματία, και όχι κάποιον που αγνοεί τα βασικά)

Link to comment
Share on other sites

Μας ενδιαφέρει η δόμηση... Τα στρέμματα είναι 8300 οπότε βγαίνει στον καθένα 4150! 

Εγώ κολλάω με την οριζόντια και κάθετη κατάτμηση. Πως γίνεται να μας είπε ο μηχανικός ότι γίνεται κάθετη τη στιγμή που διαβάζω παντού ότι απαγορεύεται... 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και δεν διαβάζεις τι σου αναφέρουν οι συνάδελφοι παραπάνω. Για να χωρίσεις ένα γεωτεμαχιο υπάρχουν 2 τρόποι. Σύσταση κάθετου ιδιοκτησίας και κατάτμηση. Το πρώτο δεν γίνεται σε εκτός σχεδίου και το δεύτερο χρειάζεται έρευνα από μηχανικό. 

 

Οριζόντια και κάθετη κατάτμηση δεν υφίσταται σαν ορισμοί 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.