Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προαιρετικη ασφάλιση


Αthina

Recommended Posts

Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας αν μπορειτε να με πληροφορήσετε.Ειμαι χημικος μηχανικος και ημουν ασφαλισμενη στο Τσμεδε απο το 2002 και συνεχιζω στον ΕΦΚΑ χωρις να εχω κανει ποτε εναρξη στη ΔΟΥ αλλα και διχως να ασκησω οποιοδηποτε επαγγελμα.Θεωρωντας πως επροκειτο για προαιρετικη ασφαλιση μεχρι σημερα, εχω πληρωσει ολες τις εισφορες μεχρι σημερα.Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν κατι εχει αλλαξει, δηλ αν χρειαζεται να κανω εναρξη στη ΔΟΥ ή κατι αλλο.Θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να με ενημερωσετε.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που ξέρω είναι ότι οποίος δεν έχει αποποιηθεί από την ιδιότητα του, δηλαδή δεν έχει καταθέσει για κλείσιμο άδεια άσκησης επαγγέλματος, έχει το δικαίωμα να πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές που του αναλογούν 

Αυτο σημαίνει ότι έχεις ασφάλεια και δικαίωμα στις συντάξιμες αποδοχές κανονικά, χωρίς να χρειάζεται έναρξη στην εφορία 

Link to comment
Share on other sites

Σας  ευχαριστω πολυ. Απλα επειδη ειδα οτι μετα το 2017 που εγινε η ενταξη απο το τσμεδε στον εφκα μιλαγε για εναρξη και στην εφορια.Και θα ηθελα να ρωτησω μηπως αυτο το μετρο περιλαμβανε και παλιους ασφαλισμενους με προαιρετικη ασφαλιση οπως εγω που δεν εργαζομαι αλλα ουτε εχω κανει ποτε εναρξη.Παλαιοτερα, δεν ηταν απραιτητο.Ομως δεν ξερω αν χρειαζεται τωρα και πού να απευθυνθω για να με κατατοπισουν.Υποθετω σε εργατολογο...Σας ευχαριστω και παλι ομως.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αthina said:

Σας  ευχαριστω πολυ. Απλα επειδη ειδα οτι μετα το 2017 που εγινε η ενταξη απο το τσμεδε στον εφκα μιλαγε για εναρξη και στην εφορια.Και θα ηθελα να ρωτησω μηπως αυτο το μετρο περιλαμβανε και παλιους ασφαλισμενους με προαιρετικη ασφαλιση οπως εγω που δεν εργαζομαι αλλα ουτε εχω κανει ποτε εναρξη.Παλαιοτερα, δεν ηταν απραιτητο.Ομως δεν ξερω αν χρειαζεται τωρα και πού να απευθυνθω για να με κατατοπισουν.Υποθετω σε εργατολογο...Σας ευχαριστω και παλι ομως.

εσύ θα έπρεπε μέχρι την 10η Δεκεμβρίου 2017 να είχες δηλώσει ότι θέλεις να συνεχίσεις την προαιρετική σου ασφάλιση αλλά εφ' όσον συνεχίζεις να λαμβάνεις μέσω του ΕΦΚΑ ειδοποιητήρια και να τα πληρώνεις κανονικά μάλλον αυτό έχει γίνει αυτόματα.

Σου έχει ζητηθεί πρόσφατα από το site του ΕΦΚΑ να επιλέξεις να ενταχθείς σε κάποια ασφαλιστική Κατηγορία;

Αν ναι σημαίνει ότι σε έχουν κατατάξει στους Ελεύθερους Επαγγελματίες.

Για πες μας γιατί έχει ενδιαφέρον.

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Με ενημερωσε ο λογιστης μου οτι θα επρεπε να επιλεξω κατηγορια, επιλεξα και μου ηρθαν τα ειδοποιητηρια κανονικα με τις νεες εισφορες.Ανεκαθεν βεβαια τα ειδοποιητηρια με ειχαν στην κατηγορια αυτοαπασχολουμενη.Τωρα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Αthina said:

Με ενημερωσε ο λογιστης μου οτι θα επρεπε να επιλεξω κατηγορια, επιλεξα και μου ηρθαν τα ειδοποιητηρια κανονικα με τις νεες εισφορες.Ανεκαθεν βεβαια τα ειδοποιητηρια με ειχαν στην κατηγορια αυτοαπασχολουμενη.Τωρα τι να πω...

δηλ.Ε3 δεν συμπληρώνεις στην ΔΟΥ;

αυτό δείχνει πόσο μπάχαλο είναι ο ΕΦΚΑ, σε έχουν κατατάξει στους ΕλΕπ χωρίς να έχεις κάνει έναρξη εργασιών στην εφορία και όλα αυτά που μας έλεγαν το Φθινόπωρο του 2017 ήταν παραμύθια 

@georgegaleos 

@NeckBreaker

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

 Καλα το εφκα χρήματα θέλει αν μπορεί κάποιος να τα δίνει γιατί να τον εξαιρέσει; Άλλωστε όπως είπα και ξέρω σίγουρα ίσχυε επι ΤΣΜΕΔΕ, ο έχοντας άδεια άσκησης μπορούσε να συνεχίζει να πληρώνει εισφορές και να λαμβάνει τα προνόμια αυτών 

Βέβαια και χωρίς να θέλω κάποια απάντηση εύλογο ερώτημα είναι πως δικαιολογείται από την εφορία κάποιος να πληρώνει εισφορές και να μην εργάζεται..χωρίς παρεξήγηση 

Link to comment
Share on other sites

Η εφορια φορολογει εισοδηματα.Οποτε δεν σχετιζεται με τις ασφαλιστικες εισφορες απο την στιγμη που δεν λαμβανεις καποια αμοιβη.Οπως και να εχει, νομιζω οτι μονο ενας εργατολογος μπορει να βρει μια ακρη.Σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Ευχομαι μετα απο ολο αυτο που περναμε και μολις σταματησει ο εγκλεισμος μας, καποιος να μπορει να μας ενημερωσει ακριβως για το τι γινεται. Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Με το νόμο 4488 του 2017 (άρθρο 20), αποσυνδέθηκε η ασφάλιση από την ιδιότητα. Αυτό σημαίνει πως για να είναι κάποιος μηχανικός ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ, έπρεπε να έχει ανοιχτά βιβλία. Έτσι, όσοι μηχανικοί δεν είχαν ανοιχτά βιβλία, θεωρητικά διαγράφτηκαν από τον ΕΦΚΑ από 1.1.2017. Το θεωρητικά το γράφω γιατί στην πράξη αυτό δεν έγινε ποτέ. Ειδοποιητήρια συνέχισαν να βγαίνουν κανονικά. Στην παράγραφο 4 του άρθρου 20 του νόμου 4488 υπάρχει η πρόβλεψη πως όποιος μηχανικός επιθυμεί, μπορεί να συνεχίσει να είναι προεραιτικά ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ (από 1.1.2017), αρκεί να κάνει μία σχετική αίτηση εντός 3 μηνών από την ψήφιση, δηλαδή μέχρι την 13 Σεπ + 3 μήνες = 13 Δεκεμβρίου 2017. Σύμφωνα με το νόμο, όσοι δεν έκαναν αίτηση, διαγράφονται από τον ΕΦΚΑ αναδρομικά από 1.1.2017.

Επειδή λίγοι ήταν αυτοί που πήραν χαμπάρι αυτή τη διάταξη, ο ΕΦΚΑ έβγαλε την εγκύκλειο 16 του 2018, η οποία ξεκίνησε μία ... άτυπη παράταση της παραγράφου 4 του άρθρου 20 του νόμου 4488. Δηλαδή μπορούσε ένας μηχανικός να κάνει σχετική αίτηση και να υπαχθεί σε αυτή την προεραιτική ασφάλιση ακόμα και το καλοκαίρι του 2018! (Ελλάδα είμαστε ότι θέλουμε κάνουμε!!!).

Όσοι μηχανικοί, θεωρητικά, έπρεπε να είχαν διαγραφεί από τον ΕΦΚΑ από 1.1.2017, αλλά είχαν πληρώσει κανονικά τις εισφορές, οι υπεύθυνοι (ανεύθυνοι) του παλαιού ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα καθοδηγούσαν τους συναδέλφους να κάνουν αίτηση για να πάρουν πίσω τις εισφορές που κακώς είχαν πληρώσει από 1.1.2017 μέχρι τη χρονική στιγμή της αίτησης. Αυτό συμβαίνει ακόμα και σήμερα. Υπάρχουν συνάδελφοι, όπως εσύ, που τώρα ανακαλύπτουν τι έχει συμβεί. Αν έχεις πληρώσει μέχρι και σήμερα εισφορές, μπορείς να αιτηθείς να επιστραφούν οι εισφορές. Θα επιστραφεί όλο το ποσό, από 1.1.2017, χωρίς όμως τα ποσά που αντιστοιχούν σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Αυτά ... ξέχνα τα.

Επειδή είμαι από αυτούς που έκαναν τη σχετική αίτηση το Δεκέμβρη του 2017 (εντός προθεσμίας του νόμου), για να συμπεριληφθώ στην προεραιτική ασφάλιση της παραγράφου 4 του άρθρου 20 του νόμου 4488, ξέρω πως, μέχρι πριν ένα μήνα που ρώτησα σε ΕΦΚΑ επαρχίας, η αίτησή μου δεν έχει εξεταστεί!!! Δηλαδή δεν υπάρχει επίσημη απόφαση αν είμαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ από 1.1.2017 ή δεν είμαι. Βρίσκομαι αυτό που λέμε "στον ΑΕΡΑ"!!! Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με όλους τους συναδέλφους που έκαναν τη σχετική αίτηση. Δεν χρειάζεται να αναφέρω πως προσωπικά, σε περίπτωση που με διαγράψουν αναδρομικά από 1.1.2017, θα φάνε μία γερή αγωγή με μπόλικα μηδενικά στο ποσό.... Όλα αυτά τα χρόνια, η ασφαλιστική μου ικανότητα ανανεώνεται κανονικά (τώρα έχω μέχρι Φεβ 2021) ενώ επέλεξα και ασφαλιστική κατηγορία.

Με έκπληξη ενημερώθηκα από τους υπαλλήλους του επαρχιακού ΕΦΚΑ μη μισθωτών στην πρόσφατη επίσκεψή μου, πως ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 4 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 20 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4488 ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!! Μου δείξανε αιτήσεις και τις είδα με τα μάτια μου!!! Πριν ένα μήνα!!! Αυτό σημαίνει πως συνάδελφοι όπως εσύ, που τώρα ενημερώθηκε, μπορεί να κάνει σήμερα τη σχετική αίτηση χωρίς πρόβλημα. Η άλλη επιλογή, βέβαια, είναι να αιτηθείς να πάρεις πίσω τις εισφορές. Από ότι γνωρίζω, πάντως, στο παλαιό ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα δεν λένε τίποτα στους συναδέλφους για την αίτηση της παραγράφου 4.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

@gelastos

νομίζω ότι δεν την ενδιαφέρει να πάρει χρήματα πίσω απλά θέλει να συνεχίσει να ασφαλίζεται στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ σαν Αυτοαπασχολούμενη το οποίο συμβαίνει.

 

πάντως δεν νομίζω ότι εσύ θα πάρεις χρήματα πίσω, θα μείνουν μέσα και θα προσμετρήσουν στην σύνταξή σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.