Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προαιρετικη ασφάλιση


Αthina

Recommended Posts

24 λεπτά πριν, arty_crafty said:

Ίσως ο συνάδελφος που ανέφερες ότι έχει απάντηση για την προαιρετική, να έχει εκδώσει βεβαίωση ασφάλισης με την παραπάνω διαδικασία??

Όλες οι υποθέσεις που κάνεις είναι απόλυτα λογικές. Όσο για το συνάδελφο που λέει πως έχει έγγραφο, θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου μέχρι να το δω. Ενημερωτικά, την αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική του 4488 την έκανα αρχές Δεκεμβρίου 2017.

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gelastos

Η κατάσταση μου είναι η εξής:

Εφαρμόζεται ο ν. Κατρούγκαλου, οπότε αφού δεν ασκώ ελεύθερο επάγγελμα, με "διαγράφουν" αναδρομικά από 1/1/2017, θέλοντας να μου επιστρέψουν τις εισφορές που έχω καταβάλει για όλο το 2017, πλην ιατροφαρμακευτικής (αυτές δεν επιστρέφονται καθώς για το διάστημα αυτό θεωρούν ότι έγινε χρήση παροχών υγείας). Αυτόματα το σύστημα του ΕΦΚΑ με εμφανίζει ασφαλισμένη από 1/1/2017 έως 13/9/2017 μόνο σε χρήμα και υγεία. Απ'τη στιγμή που δεν εξυπηρετούν την αίτηση για προαιρετική ασφάλιση, το status  αυτό παραμένει εδώ και 2,5 χρόνια....Για τη μισθωτή μου απασχόληση το 2018, ούτε κουβέντα...Το αστείο είναι ότι η Δ/νση ΕΦΚΑ/ΙΚΑ "είδε" την μισθωτή μου εργασία αμέσως, ο ΟΑΕΔ το ίδιο...Στο ΤΣΜΕΔΕ όμως πρέπει να στείλεις άπειρα e-mail για να ενημερώσουν τον ατομικό σου φάκελο από το τμήμα Εισφορών. Αμφιβάλλω αν το τμήμα Ασφάλισης έχει πάρει χαμπάρι....τρομερή μηχανογράφηση!!

12 ώρες πριν, gelastos said:

Δεν προβλέπεται σε κανένα νόμο ή εγκύκλιο αίτηση διαγραφής από την προαιρετική ασφάλιση του νόμου 4488. Υποτίθεται πως διαγράφεσαι αυτόματα αν ανοίξεις βιβλία ή γίνεις μισθωτός.

Η υπάλληλος πιστεύω ότι στηρίχθηκε στην Εγκύκλιο 16/ 16.03.2018, στην οποία αναφέρεται ότι:

"Η προαιρετική ασφάλιση διακόπτεται:
- με αίτηση του ασφαλισμένου, με ημερομηνία διακοπής την τελευταία ημέρα του μήνα της αίτησης
- με την υποβολή αίτησης συνταξιοδότησης
- με την επανέναρξη υποχρεωτικής ασφάλισης με την ιδιότητα αυτοαπασχολούμενου τ. ΕΤΑΑ– ΤΣΜΕΔΕ ή δικηγόρου τ. ΕΤΑΑ – ΤΑΝ, από την πρώτη μέρα του μήνα επανέναρξης."

Αυτό που μάλλον δεν κατάλαβε (δεν έχει πλήρη εικόνα της υπόθεσής μου, μέχρι να πιάσει στα χέρια της την αίτησή μου) είναι ότι εγώ αιτήθηκα υπαγωγή στην προαιρετική αναδρομικά για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και αφού είχα αναλάβει μισθωτή εργασία (προαιρετική από 1/1/2017 έως 4/1/2018, επειδή από 5/1/2018 ήμουν μισθωτή). Η εγκύκλιος, όπως την ερμηνεύω, αφορά άτομα που θέλουν να μπουν την προαιρετική από 1/1/2017 έως σήμερα πχ και κάποια στιγμή κάνουν έναρξη στη ΔΟΥ. Επιπλέον, υπάρχουν τα υπ. αρ. Δ.15/Δ/οικ.3376/73/ 14.02.2018 και Δ.ΑΣΦ./929/1206151/ 15.10.2018 έγγραφα που αναφέρουν ότι η προαιρετική δεν αφορά τους μισθωτούς μηχανικούς. Συνεπώς, όπως ακριβώς αναφέρεις κ εσύ , όταν αναλαμβάνεις μισθωτή ασφαλίζεσαι αυτόματα στον ΕΦΚΑ, άρα εξέρχεσαι αυτόματα από την προαιρετική. Δεν είναι δυνατόν να καταβάλεις εις διπλούν εισφορές στον ΕΦΚΑ για την άσκηση εξαρτημένης εργασίας και ταυτόχρονα να συνεχίζεις στην προαιρετική ως αυτοαπασχολούμενος (χωρίς έναρξη στη ΔΟΥ).

Βρίσκομαι δηλ μπλεγμένη επειδή ακολούθησα τις νόμιμες διαδικασίες και κάποιοι αρμόδιοι στο ΤΜΕΔΕ δεν κάνουν τη δουλειά τους..."Χάνω" περίπου 2 χρόνια καταβεβλημένων εισφορών από στο τρομερό σύστημά τους. Επιπλέον, αν δεν κινηθεί το ΤΣΜΕΔΕ, δεν μπορώ να διευθετήσω τις εισφορές στο ΕΤΕΑΕΠ για το 2017, καθώς δεν μου έχουν εκδώσει ειδοποιητήρια για το διάστημα αυτό (ελπίζω να μην μου φορτώσουν κ τόκους)

Την ίδια στιγμή γνωστός μου συνάδελφος άνεργος (στα μητρώα του ΟΑΕΔ) χωρίς έναρξη στη ΔΟΥ, "απολαμβάνει" ασφάλισης στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχει κάνει ποτέ αίτηση στην προαιρετική. Το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ τον βλέπει σαν αυτοαπασχολούμενο από την αρχή του ασφαλιστικού του βίου, ενώ πρόσφατα έχει εργαστεί ως μισθωτός με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Και αυτό γιατί δεν ενημέρωσε ποτέ το ΤΣΜΕΔΕ για τη μισθωτή εργασία, και εξακολουθούσε να πληρώνει τα ειδοποιητήρια ως αυτοαπασχολούμενος (χωρίς ανοιχτα βιβλία) ταυτόχρονα με την μισθωτή εργασία...

Το θέατρο του παραλόγου....

Edited by arty_crafty
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, arty_crafty said:

Η υπάλληλος πιστεύω ότι στηρίχθηκε στην Εγκύκλιο 16/ 16.03.2018

Καταλαβαίνω ότι η προαιρετική ασφάλιση είναι ως τυπικά μη-μισθωτός. Άρα έχει μία κάποια λογική η ανεξαρτησία από την ασφάλιση ως μισθωτός.

37 λεπτά πριν, arty_crafty said:

Δεν είναι δυνατόν να καταβάλεις εις διπλούν εισφορές στον ΕΦΚΑ για την άσκηση εξαρτημένης εργασίας και ταυτόχρονα να συνεχίζεις στην προαιρετική ως αυτοαπασχολούμενος (χωρίς έναρξη στη ΔΟΥ).

Με τη λογική που γράφω παραπάνω όταν θα γινόταν η εκκαθάριση για το 2018 και θα βρίσκονταν εισφορές μισθωτού θα μηδενίζονταν οι εισφορές προαιρετικής ασφάλισης. Αυτό ισχύει με τους συμβατικούς μη-μισθωτούς με παράλληλο μισθό κάποιου ύψους.

Το βασικό πρόβλημα είναι το ότι αγνοείται η αίτηση για ένταξη στην προαιρετική ασφάλιση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, andreas-p said:

Με τη λογική που γράφω παραπάνω όταν θα γινόταν η εκκαθάριση για το 2018 και θα βρίσκονταν εισφορές μισθωτού θα μηδενίζονταν οι εισφορές προαιρετικής ασφάλισης. Αυτό ισχύει με τους συμβατικούς μη-μισθωτούς με παράλληλο μισθό κάποιου ύψους.

Το γνωρίζω, είναι όμως άλλη περίπτωση το να ασκείς ελεύθερο επάγγελμα με παράλληλη εξαρτημένη εργασία και υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη για αυτήν.

Γενικό Έγγραφο ΕΦΚΑ Δ.ΑΣΦ./929/1206151 / 15/10/2018:

"Ως γνωστόν, με τις διατάξεις του άρθρου 20 του ν. 4488/2017 υιοθετήθηκε η έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στη Δ.Ο.Υ. ως βασικό στοιχείο υπαγωγής στην ασφάλιση των αυτοαπασχολούμενων των τ. ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και τ. ΕΤΑΑ – ΤΑΝ, δίνοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα στα πρόσωπα που εξαιρούνται αναδρομικά από την υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ και το ΕΤΕΑΕΠ να συνεχίσουν προαιρετικά την ασφάλιση στους εν λόγω φορείς.
Δεδομένου ότι οι έμμισθοι μηχανικοί και οι δικηγόροι με έμμισθη εντολή υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και πρώην ΕΤΑΑ – ΤΑΝ αντίστοιχα) και του ΕΤΕΑΕΠ χωρίς να εξετάζεται αν έχουν πραγματοποιήσει έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στη Δ.Ο.Υ., διευκρινίζεται ότι, δεν έχουν εφαρμογή στα προαναφερόμενα πρόσωπα οι διατάξεις της προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης της παρ. 4 του άρθρου 20 ν.4488/2017."

Edited by arty_crafty
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arty_crafty said:

Την ίδια στιγμή γνωστός μου συνάδελφος άνεργος (στα μητρώα του ΟΑΕΔ) χωρίς έναρξη στη ΔΟΥ, "απολαμβάνει" ασφάλισης στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχει κάνει ποτέ αίτηση στην προαιρετική. Το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ τον βλέπει σαν αυτοαπασχολούμενο από την αρχή του ασφαλιστικού του βίου, ενώ πρόσφατα έχει εργαστεί ως μισθωτός με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Και αυτό γιατί δεν ενημέρωσε ποτέ το ΤΣΜΕΔΕ για τη μισθωτή εργασία, και εξακολουθούσε να πληρώνει τα ειδοποιητήρια ως αυτοαπασχολούμενος (χωρίς ανοιχτα βιβλία) ταυτόχρονα με την μισθωτή εργασία...

Το θέατρο του παραλόγου....

Κατά την άποψή μου, αυτές είναι οι πιο μπερδεμένες και δύσκολες υποθέσεις. Ανέκαθεν, οι μηχανικοί έπρεπε να πηγαίνουν στο ΤΣΜΕΔΕ και να ενημερώνουν για την εργασιακή τους κατάσταση. Αυτό δεν είναι κάτι καινούριο. Προσωπικά πιστεύω για τον γνωστό σου πως κάποια στιγμή στο π. ΤΣΜΕΔΕ θα φανούν οι εισφορές από την μισθωτή εργασία και τότε θα γίνει ΤΟ μπάχαλο. Να ρωτήσω αν είσαι μισθωτή σήμερα; Γιατί αν δεν είσαι, λογικά από το τέλος της μισθωτής εργασίας το 2018 μέχρι σήμερα, είσαι ανασφάλιστη.

Εγκλωβισμένοι στο θέατρο του παραλόγου.....

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gelastos said:

Να ρωτήσω αν είσαι μισθωτή σήμερα; Γιατί αν δεν είσαι, λογικά από το τέλος της μισθωτής εργασίας το 2018 μέχρι σήμερα, είσαι ανασφάλιστη.

Ναι, έτσι είναι...Δεν είχα, ούτε έχω την οικονομική δυνατότητα να υπαχθώ και πάλι στην προαιρετική (όχι με τον 4488, αλλά με τον 4387). Και από μια πλευρά καλύτερα, γιατί η υγεία  (σωματική και ψυχική) έρχεται πρώτη...

Όταν κερδίσω το τζόκερ, ξαναμπαίνω....χαχαχα 🤑 😛 😛

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, arty_crafty said:

η υγεία  (σωματική και ψυχική) έρχεται πρώτη...

Όταν κερδίσω το τζόκερ, ξαναμπαίνω....χαχαχα 🤑 😛 😛

Έτσι είναι.... Καλό μας κουράγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.