Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δοχείο Διαστολής Νερού Χρήσης


Rocknrolla

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους συναδέλφους,

Πως γίνεται η διαστασιολόγηση του δοχείου διαστολής του νερού χρήσης, που τοποθετείται πριν από την είσοδο του boiler;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαδίκτυο δεν πρόκειται να βρεις πολλά πράγματα για ΖΝΧ, μόνο σε βιβλιογραφία. Αν θέλεις βοήθεια για κάποια άμεση εφαρμογή δώσε μου στοιχεία:

Μέγεθος boiler (lt),

Μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας boiler (oC),

Πίεση δικτύου πόλης, ή εξόδου μειωτή (bar),

Πίεση ανοίγματος βαλβίδας ασφαλείας boiler (bar).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση συνάδελφε, θα προτιμούσα να μου προτείνεις κάποια βιβλιογραφία ώστε να κάνω τον υπολογισμό μόνος μου, ωστόσο θα δώσω και τα στοιχεία ώστε να έχω κάποιον μπούσουλα στη τάξη μεγέθους που πρέπει να βγάλω.

Το μέγεθος του boiler είναι 500 lt, 

η θερμοκρασία του νερού στο boiler θα οριστεί στους 60oC 

η έξοδος του μεiωτή θα δίνει  3 bar,

πίεση ανοίγματος βαλβίδας ασφαλείας 8 bar.

Και πάλι ευχαριστώ.

**Με βάση τα στοιχεία που μου ζήτησες, να υποθέσω ότι υπολογίζω τον όγκο του νερού στο boiler +τον όγκο του νερού στις σωληνώσεις μέχρι τους υδραυλικούς υποδοχείς επί τον συντελεστή διαστολής του νερού; αλλά η πίεση που πρέπει να ρυθμιστεί πως καθορίζεται;

Edited by Rocknrolla
Link to comment
Share on other sites

D 18 lt. minimum Εγώ για πολλούς και διάφορους λόγους θα έβαζα το 25άρι. 

Το ιδιαίτερο πρόβλημα στην επιλογή δ.δ. για ΖΝΧ δεν είναι μόνο ο συντελεστής διαστολής του νερού που λαμβάνεται στη συνήθη θέρμανση αλλά και ο συντελεστής πίεσης.

Η έκδοση η δική μου είναι λίγο παλιά, "Θερμοϋδραυλικές Εγκαταστάσεις" Τριβέλα - Τρουλινάκη. Αλλά - δεν είμαι σίγουρος 100% - μπορεί να έχει και ο Σελλούντος πίνακες υπολογισμού. Γενικά πρέπει να υπάρχει καλύτερη βιβλιογραφία στην αγορά αλλά δεν είναι εύκολο πλέον, μετά το κλείσιμο του Παπασωτηρίου, να δεις τι έχει το κάθε βιβλίο. Ίσως στο κεντρικό του Παπασωτηρίου μπορείς.

 

 

 

Edited by Konstantinos IB
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Rocknrolla said:

**Με βάση τα στοιχεία που μου ζήτησες, να υποθέσω ότι υπολογίζω τον όγκο του νερού στο boiler +τον όγκο του νερού στις σωληνώσεις μέχρι τους υδραυλικούς υποδοχείς 

Όχι. Με τη μέθοδο αυτή (με τους πίνακες) υπολογίζεις μόνο τον όγκο του Boiler.

Αφού τον πολλαπλασιάσεις με τον συντελεστή διαστολής του νερού, τον διαιρείς με τον συντελεστή πίεσης ο οποίος προκύπτει από πίνακα δύο παραμέτρων, α) την πίεση δικτύου, ή την έξοδο του μειωτή και β) την πίεση ανοίγματος της βαλβίδας ασφαλείας του boiler.

500*0,0171 = 8,55

8,55/0,55 = 15,5 lt

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, εφόσον το boiler θα είναι κοινόχρηστο, πως θα γίνει η τοποθέτηση των μετρητών και ο καταμερισμός των δαπανών;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κοινό λέβητα θέρμανσης - ΖΝΧ; Αν ναι τότε μπλέκουν λίγο τα πράγματα. Ένας μέσος τρόπος είναι η θερμιδομέτρηση - ογκομέτρηση. Δλδ, το boiler θα αποτελεί μια ξεχωριστή κατανάλωση του συστήματος θερμιδομέτρησης και από το Boiler και μετά σε κάθε ιδιοκτησία, για να ρίξεις λίγος το κόστος, κάνε απλή ογκομέτρηση. Ρίξε μια ματιά εδώ και ότι απορία έχεις την ξανασυζητάμε.

Προσοχή αν πρόκειται για μελέτη νέας οικοδομής που θα κατατεθεί στην πολεοδομία.  

 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.