Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τούβλο από ελαφροπετρα ή κανονικό τούβλο


Savvasioan

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Κατασκευαζω ένα σπίτι και υπάρχει το δειλημα ποιο τούβλο να χρησιμοποιήσω.  Θελω να τοποθετησω θερμομωνοτικο τουβλο για να το χρησιμοποιήσω και σαν θερμομωνοτικο υλικό. Είμαι σε δειλημα αν πρέπει να χρησιμοποιήσω τούβλο κανονικό η τούβλο από Ελαφροπετρα. Το τούβλο θα είναι διάσταση 25 ποντους. Ποιο είναι το καλύτερο κατά την άποψη σας από πλευρας κτισηματος , αντοχης στο σεισμο , και θερμομονωτικης αποψης. Αν γνωριζετε από προσωπική εμπειρία ή ειστε γνωστές ποια είναι τα καλύτερα , θα ήθελα να μου πειτε και ποια εταιρία μου προτεινεται για να αγοράσω τα τούβλο πχ χαλκός κτλ. Επίσης θα ήθελα να μου πειτε αν είναι καλύτερος ο τρόπος κτισηματος με συνθετικο κονιασμα παρά με πηλο και αν το συνθετικο κονιασμα επιτρέπει στο κτισημο τουβλων από Ελαφροπετρα. Σας ευχαριστώ εκ τον προτερων 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Savvasioan said:

Καλησπερα σας. Κατασκευαζω ένα σπίτι και υπάρχει το δειλημα ποιο τούβλο να χρησιμοποιήσω.  ......

....Ποιο είναι το καλύτερο κατά την άποψη σας από πλευρας κτισηματος , αντοχης στο σεισμο , και θερμομονωτικης αποψης. .....

Στα σχέδια της Άδειας Δόμησης τι πρόβλεψη πάχους τοιχοποιίας έχει?

Στη στατική Μελέτη προβλέπει φέροντες τους τοίχους?

Μελέτη θερμομόνωσης τι προβλέπει?

Ο επιβλέπον Μηχανικός του έργου τι σας είπε?

 

 

(το θέμα θα μεταφερθεί στην ενότητα για ιδιώτες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προβλέπετε 25 πόντους τοιχοποιία. Αν χρησιμοποιήσω θερμομωνοτικο τούβλο θα εχω την απαιτούμενη ενεργειακή απόδοση του κτιρίου. Στην σκέψη μας ειναι και η χρησιμοποίηση 30 πόντους τούβλο με 5 πόντους θερμοπροσοψη στις κολόνες και στους δοκους

Link to comment
Share on other sites

δεν προβλέπω να εχεις καλά αποτελέσματα όπως τα λες.

 

Στις ερωτήσεις όμως δεν απάντησες οπότε δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε μαζι.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Όπως προειπε και ο @Didonis  μην κάνετε κάτι που να μην είναι ακόλουθο με τις μελετες.  

Επιπλεον για μένα μου δημιουργείτε το εξής ερώτημα.

Ενδιαφέρεστε για δικό σας σπίτι ή σπίτι στο οποίο έχετε αναλάβει την κατασκευή?

Γτ στην δεύτερη περίπτωση έχουμε το κλασσικό παράδειγμα που οι μάστορες δεν ακολουθούν τις μελέτες και στο τέλος τρέχουν και δεν φτάνουν οι μηχανικοί και οι διοκτητες. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Διδονη δε ποια ερώτηση σας δεν εχω απάντηση. Στην μελέτη προβλεπετε 25 πόντους κανονικο  τούβλο μαζι με 5 πόντους εξυλεασμενη ποληστερινη. Εγω θέλω να αποφύγω την θερμομόνωση γι'αυτό θέλω να βάλω 25 πόντους τούβλο θερμομωνοτικο. Σε σύγκριση που έγινε ανάμεσα στα λ που πρεπει να πιάσω για να εχω τα ίδια αποτελέσματα με την θερμομόνωση κσποια τούβλα για παράδειγματης ΚΕΒΕ έχουν καλυτερο λ.  Το σπίτι ειναι δικό μου. Ο μηχανικος μου ειπε μπορώ να κάμω και τις δύο επιλογές και θα εχω το ιδιο αποτέλεσμα σχεδόν. Απλα έχω τις παραπάνω απορίες και θα ήθελα αν ξερει κάποιος να μου τις λύση.  Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Savvasioan said:

Κύριε Διδονη δε ποια ερώτηση σας δεν εχω απάντηση. Στην μελέτη προβλεπετε 25 πόντους κανονικο  τούβλο μαζι με 5 πόντους εξυλεασμενη ποληστερινη. Εγω θέλω να αποφύγω την θερμομόνωση γι'αυτό θέλω να βάλω 25 πόντους τούβλο θερμομωνοτικο. Σε σύγκριση που έγινε ανάμεσα στα λ που πρεπει να πιάσω για να εχω τα ίδια αποτελέσματα με την θερμομόνωση κσποια τούβλα για παράδειγματης ΚΕΒΕ έχουν καλυτερο λ.  Το σπίτι ειναι δικό μου. Ο μηχανικος μου ειπε μπορώ να κάμω και τις δύο επιλογές και θα εχω το ιδιο αποτέλεσμα σχεδόν. Απλα έχω τις παραπάνω απορίες και θα ήθελα αν ξερει κάποιος να μου τις λύση.  Ευχαριστω 

Το σπίτι έχει κολώνες η μόνο τούβλα?

Link to comment
Share on other sites

 

13 λεπτά πριν, Savvasioan said:

Κύριε Διδονη δε ποια ερώτηση σας δεν εχω απάντηση. .....

 

17 ώρες πριν, Didonis said:

......

Στη στατική Μελέτη προβλέπει φέροντες τους τοίχους?

Μελέτη θερμομόνωσης τι προβλέπει?

Ο επιβλέπον Μηχανικός του έργου τι σας είπε?

....

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Didonis said:

 

 

 

Σας εχω απάντηση ποιο πάνω τι μου εχει πει ο μηχανικός. Η μελέτη για την θερμομωνοση προβλέπει από λ=35 και κάτω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.