Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ακρίβεια Gps χειρός


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι γνωρίζει κάποιος την ακρίβεια που έχουν τα νέας γενιάς  Gps χειρός? Το θέλω για απλή χρήση στο πεδίο έχοντας περασμένες τις συντεταγμένες ήδη για να βρω τα σημεία χωρίς μεγάλη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

>3μ να περιμένεις.

Κάποια που διαφημίζουν 1μ ή και λιγότερο είναι εξειδικευμένα και πολύ ακριβά οπότε δεν συμφέρουν.

Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς λέγοντας "νέας γενιάς" έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, giorgosv said:

>3μ να περιμένεις.

Κάποια που διαφημίζουν 1μ ή και λιγότερο είναι εξειδικευμένα και πολύ ακριβά οπότε δεν συμφέρουν.

Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς λέγοντας "νέας γενιάς" έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

Εννοώ τα πιο πρόσφατα σε ημερομηνία κατασκευής με το σκεπτικό μήπως έχουν καλύτερη απόδοση. Τα εξειδικευμένα που λες έχουν όντως τέτοια απόδοση και σε τιμές κυμαίνονται? 

Link to comment
Share on other sites

Τα εξειδικευμένα παλιά κάνανε κάπου 2-3000€ τωρα δεν έχω ιδέα μιας και δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω..

Ρώτα στην jgc αυτοί νομίζω τα διαφημίζανε παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό να θεωρείς δυνητικό λάθος 1,5+ μέτρων (συνήθως 3+ αφού ο θόρυβος είναι μεγάλος λόγω μέτριας κεραίας ή και οι αστερισμοί συχνά δεν είναι πλήρως υποστηριζόμενοι).

Χωρίς τεχνολογία που εκμεταλλεύεται βάση αναφοράς για διορθώσεις (όταν οι δύο συσκευές είναι σχετικά κοντά) το σφάλμα είναι νομοτελειακά τέτοιο.

Κάποια προϊόντα ισχυρίζονται ότι ένας δέκτης GNSS που κρατιέται σταθερός βγάζει καλές μέσες τιμές αλλά αυτό θέλει πολλές ώρες για ένα σημείο (!).

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα συμφωνήσω, ηδη εχω αγοράσει ενα τέτοιο GPS και μετα απο 20 λεπτά μου δίνει αρκετα κοντα συντεταγμενες ιδιες με του Κτηματολογιου

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το "κοντά", πόσο ακριβώς είναι;

Οι συντεταγμένες του κτηματολογίου είναι με το ποντίκι από την οθόνη ή με GNSS GPS;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.