Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τύπος θεμελίωσης διώροφης κατοικίας από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Με βάζεις σε σκέψεις mek... μου εξηγείς τί εννοείς λέγοντας "έτσι είναι η πιο σωστή θεμελίωση πέτρινης κατασκευής από άποψη οτι δένει με το έδαφος και εξασφάλισης κάποιας στήριξης σε σεισμό... "

 

εννοώ αυτό που λέει ο camelot, κάτω από τους τοιχους μόνο εσκαφή σε κάποιο βάθος φτιάζεις ένα πλακοπέδιλο κανονικά οπλισμένο και πατας πάνω τον τοίχο ο οποίος είναι συχρονως μέχρι κάποιο βάθος μέσα στο έδαφος. Η ολική εσκάφη και η κατασκευη κοιτόστρωσης και χτίσιμο πάνω του τοίχου δεν είναι ότι καλύτερο απότην άποψη ότι δεν έξασφαλίζει τους τοίχους όσον αφορά τη στήριξη(απλά πατάνε πάνω σε μια πλάκα χωρίς να υπάρχει μονολιθική σύνδεση).

Link to comment
Share on other sites

Mισό λεπτάκι... Επί της ουσίας και εσύ το ίδιο προτείνεις: βάση από σκυρόδεμα, χτίσιμο, μέχρι κάποιο ύψος και μπαζωμα.

Εγώ είχα προτείνει: παντιέ, σήκωμα τοων τοίχων περίπου 1μ και καθολική εκ νέου σκυροδέτηση για 15-20 εκ επάνω στην ραντιέ, ώστε να "αγκαλιάσει" τουλάχιστο την πρώτη σειρά λιθοσώματος και να βοηθήσουμε, έτσι, στην μονολιθικότητα αν και δεν νομίζω να την πετυχαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θέτω ένα ερώτημα για διευρύνω τη συζήτηση.

Εάν η τοιχοιποιία ήταν διαζωματική ποια θα ήταν η διαφορά;

Τα κατακόρυφα διαζώματα θα συνέχιζαν τους οπλισμούς τους εντός του θεμελίου, ως ενα θεμελιούμενο υποστύλωμα, ενώ ο υπόλοιπος τοίχος θα έπρεπε να συνθεθεί-εγκιβωτισθεί στο θεμέλιο

Link to comment
Share on other sites

mισό λεπτάκι... Επί της ουσίας και εσύ το ίδιο προτείνεις: βάση από σκυρόδεμα, χτίσιμο, μέχρι κάποιο ύψος και μπαζωμα.

Εγώ είχα προτείνει: παντιέ, σήκωμα τοων τοίχων περίπου 1μ και καθολική εκ νέου σκυροδέτηση για 15-20 εκ επάνω στην ραντιέ, ώστε να "αγκαλιάσει" τουλάχιστο την πρώτη σειρά λιθοσώματος και να βοηθήσουμε, έτσι, στην μονολιθικότητα αν και δεν νομίζω να την πετυχαίνουμε.

 

 

το ίδιο φαίνεται από άποψη σκέψης μόνο που με βάση έσενα οι τοίχοι χωνέύονται μέσα στο σκυρόδεμα, ενώ με εμένα μέσα στο έδαφος. Πιστεύω από κει και πέρα παίζει ρόλο το κόστος για το ποια θα εφαρμοστεί...Δε ξέρω αν προτείνει κάτι ο ec6 για θεμελίωση,αλλά γαι να μη έχει αναφερθεί μέχρι τώρα μάλλον όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πώς θεμελιώνετε νέα διώροφη κατοικία από φέρουσα τοιχοποιία σε πολύ καλό έδαφος? Το κτίριο είναι ισόγειο + ά όροφος, με πυκνή άοπλη (όχι διαζωματική) τοιχοποιία από λιθοσώματα πάχους 60 εκ στο ισόγειο και 50 εκ στον όροφο. Οι πλάκες είναι από σκυρόδεμα.

 

για δες, ανέβασα αυτό

 

http://rapidshare.com/files/228434178/ferousa_foundation.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε φέρουσα τοιχοποιία δουλεύω πάντα με διαζωματική.

 

Η θεμελίωση σε πεδιλοδοκό με ελάχιστο οπλισμό Φ14/15 κάτω το πέλμα.

 

Το αρχείο καλό rigid (από Τάσιο είναι ?)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου pappos το βιβλίο είναι όντως πολύ καλό.

 

είναι το "Κατασκευες από Τοιχοποιία" της Φυλλίτσα Καραντώνη

 

Είναι πολύ γνωστή στη φέρουσα, ασχολείται αποκλειστικά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.