Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τύπος θεμελίωσης διώροφης κατοικίας από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

ομολογώ ότι με έβαλες σε σκέψη....

μόνον διευρυμένο πέλμα?θα το μελετήσω και επιφυλάσσομαι να επανέλθω. :smile:

Link to comment
Share on other sites

noutsaki,

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Συμφωνώ με την πρόταση του Alexis.Η πλάκα δαπέδου(εδαφόπλακα) να είναι και η θεμελίωση της τοιχοποιίας.

Ένα γενικό πάχος 15εκ. με νεύρωση 25-30x 80-100 εκ.(ύψοςxπλάτος) κάτω από την τοιχοποιία,νομίζω ότι επαρκεί.

Η πλάκα μπορεί να είναι οπλισμένη,αλλά μπορεί και άοπλη.Εξαρτάται από την επίλυση που θα κάνεις.

Τα φορτία της τοιχοποιίας είναι γραμμικά και η κύρια ένταση στην πλάκα εγκάρσια.

Συμφωνώ να αγκυρώσεις τα κατακόρυφα σενάζ στην εδαφόπλακα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,καμμιά φορά οι συνοπτικές απαντήσεις δημιουργούν σύγχιση.

Πιστεύω η δική μου πρόταση να είναι κατανοητή στον noutsaki.

Link to comment
Share on other sites

jek νομίζω ότι και η περίπτωση της εδαφόπλακας με την νεύρωση κάτω από το συγκεντρωμένο φορτίο ανάγεται στην περίπτωση κατασκευής δοκού ορθογωνικής διατομής κάτω από την τοιχοποιία....πρακτικά και υπολογιστικά μου φαίνεται το ίδιο...

αλέξη εσύ, επειδή όντως μερικές φορές οι συνοπτικές απαντήσεις δημιουργούν θέματα, τάσσεσαι με την λύση της εδαφόπλακας ή την λύση πέλματος ορθογωνικής διατομής όπου οπλίζεις μόνον με κάτω σχάρα και διανομές (όπλιση πέλματος πεδιλοδοκού)??

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

λύση πέλματος ορθογωνικής διατομής όπου οπλίζεις μόνον με κάτω σχάρα και διανομές

αν αυτο εννοει ο συναδελφος (που νομιζω οτι σωστα καταλαβα) ,συμφωνω απολυτα

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, το τι εννοούσα το έβαλα σε σχήμα στο #79. Είναι 20 μηνύματα πριν, στην προηγούμενη σελίδα...

Διαβάστε και λίγο πριν αρχίσετε να γράφετε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας. Είμαι κ εγώ πολύ μπερδεμένη με το θέμα της θεμελίωσης καθώς δεν έχω βρει πουθενά κάποιο μπούσουλα. Έχω καταλήξει στο ότι η πιο πρόσφορη μέθοδος επιφανειακής θεμελίωσης σε τοίχο απο φέρουσα τοιχοποίια είναι η θεμελιοδοκός. Για την καλύτερη κατανομή των τάσεων στο έδαφος θα μπορούσε να γίνει διαπλάτυνση κ να τοποθετηθεί ο αντίστοιχος οπλισμός πέλματος (πχ #φ12/15), αλλά δε φαίνεται να είναι απαραίτητο, αφού το πλάτος της θεμελιολωρίδας συνήθως επαρκεί για την κατανομή των τάσεων.

Θα ήθελα πολύ να καταλήγαμε κάπου...

Επιπλέον θα ήθελα τη γνώμη σας για θεμελίωση σε μεγαλύτερο βάθος (γύρω στα 2 μέτρα), προτιμότερο θεωρώ ότι είναι να κατασκευάσω ένα τοίχο απο μπετό κάτω από την τοιχοποιια ώστε να μεταφέρει τα φορτία από τον τοίχο (στάθμη ισογείου) στο θεμέλιο. Τι οπλισμό θα βάζατε σε αυτό το κομμάτι??Πρακτικά λειτουργεί σαν υψίκορμη δοκός οπότε σκέφτηκα να οπλίσω με οριζόντιο και κατακόρυφο οπλισμό...( πχ φ10/15 ορ κ φ10/25 κατ) κ κάποια σίδερα πάνω κ κάτω. Όπως ακριβώς θα όπλιζα ένα περιμετρικό τοίχωμα υπογείου. Πως σας φαίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά σκέφτηκες και για τη θεμελίωση και για το τοίχωμα! Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου!! Θα λειτουργήσει έτσι σαν ένα άκαμπτο κιβώτιο λόγω των τοιχίων και της πλάκας.

Τους οπλισμούς εσύ θα τους βγάλεις. Γιατί δεν δοκιμάζεις 2#10/20 για αρχή; Ρίξε και μία ματιά και στον ΕΑΚ 7.1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.