Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τύπος θεμελίωσης διώροφης κατοικίας από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Γενικά το συγκεκριμένο έχει μικρά φορτία. Πιστεύω ότι 25 εκ είναι αρκετά. Ίσως όμως το κάνω 30εκ για να πατάει όλη η τοιχοποιια κ η μόνωση μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η φέρουσα τοιχοποιία από τι θα κατασκευαστεί και με ποιον τρόπο; Κατά EK-6 θα είναι απλό τοίχος, διπλός, κοίλος,... ; Τί πάχος θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό πλάνο είναι 25 εκ διστρωτος χωρις συνεχή αρμό. Διαζωματική τοιχοποιια με κατακόρυφα διαζώματα στις τμήσεις των τοίχων 25*25. Σχετικά με τη θεμελίωση από το FEDRA μου προτείναν να θεμελιώσω τα κατακόρυφα διαζώματα απευθείας πάνω στη θεμελιοδοκό. (Σε αντίθεση με την Καραντώνη που προτείνει θεμελίωση αυτών σε πέδιλα.) ΑΥτό βέβαια έχει λογική δεδομένου ότι ουσιαστικά τα φορτία μεταφέρονται στους φέροντες τοίχους κ όχι στα διαζώματα. Λογικά η θεμελιοδοκός θα επαρκεί...ΑΛλά θέλει λίγο ψάξιμο.

 

Παρεπιπτόντως, μόλις είδα τα ΟΡΘΟBLOCK τα οποία φαίνονται πολύ καλά, κατασκευάζονται σε μία στρώση και δεν απαιτείται κ επιπλέον στρώμα μόνωσης...Έχουν αρχίσει να μου αρέσουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω διότι δίστρωτος (άρα κοίλος; κατά ΕΚ-6) με πάχος 25cm δεν νομίζω να επιτυγχάνει το απαιτούμενο ενεργό πλάτος...

 

Όσον αφορά την ουσία του ερωτήματος, στο εξωτερικό (και στην Ελλάδα όταν φτιάχναμε σπίτια από τοιχοποιία) συνηθίζεται τα υπόγεια να είναι επίσης από τοιχοποιία, για λόγους οικονομίας βασικά. Το μεγάλο πρόβλημα με τις σύγχρονες μεθόδους είναι βέβαια οι Mononobe-Okabe και απίστευτες ωθήσεις που δίνουν, σε συνδυασμό με την πολυπλοκότητα ενός σωστού μοντέλου μοντέλου διαστασιολόγησης έναντι ωθήσεων...

 

Φυσικά, η λύση του σκυροδέματος δεν είναι κακή, είναι απλώς πιο δαπανηρή. Πρέπει πάντως να προσεχθεί, η εκτός επιπέδου δυσκαμψία των τοιχείων να μην υπολείπεται σημαντικά εκείνης της υπερκείμενης τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Δίστρωτος αλλά όχι κοίλος. Το ενεργό πάχος προκύπτει όσο το πάχος του τοίχου. Αν μου επιτρέψουν μεγαλύτερο πάχος θα πάω σε 30 εκατοστά.

 

Είναι πιο δαπανηρή, αλλά ίσως είναι πιο εύκολη δεδομένου ότι κ το θεμέλιο θα είναι μπετό. Την εκτός επιπέδου δυσκαμψία του τοίχου πως να την υπολογίσω?

Αναφορικά στο θέμα της θεμελίωσης, δε θέλω να θεμελιώνω σε βάθος κάτω από 1.5 μέτρο (ειδικά εδώ γιατί έχω κ μπαζομένο τμήμα). Ειδικά τα 40 εκατοστα (ύψος θεμελίου) που μου βγάζει το πρόγραμμα μου φαίνονται πολύ λίγα...Εσεις συνήθως σε τι βάθος επιλέγεται να θεμελιώσετε?? (Αν δε συντρέχουν ειδικοί λόγοι βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου θυμάμαι μία οδηγία για βάθος θεμελίωσης όχι μικρότερο των 75cm. Έχει να κάνει με την στοιχειώδη προστασία από τις καιρικές συνθήκες, τις μεταβολές της υγρασίας, τα φυτά, την διάβρωση του εδάφους κλπ.

 

Τι θα πει "μου βγάζει το πρόγραμμα";

Link to comment
Share on other sites

Δίστρωτος αλλά όχι κοίλος. Το ενεργό πάχος προκύπτει όσο το πάχος του τοίχου. Αν μου επιτρέψουν μεγαλύτερο πάχος θα πάω σε 30 εκατοστά.

Απ' αυτά αφαίρεσε τουλάχιστον 10 για σκαψίματα ηλεκτρολόγου-υδραυλικού.

Εσεις συνήθως σε τι βάθος επιλέγεται να θεμελιώσετε??

1.5m κάτω από φυσικό έδαφος τουλάχιστον! Ή μέχρι να μη βλέπεις τις ρίζες των θάμνων.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου θυμάμαι μία οδηγία για βάθος θεμελίωσης όχι μικρότερο των 75cm. Έχει να κάνει με την στοιχειώδη προστασία από τις καιρικές συνθήκες, τις μεταβολές της υγρασίας, τα φυτά, την διάβρωση του εδάφους κλπ.

 

Γτ η επιφανειακη θεμελιωση τι προβλημα εχει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.