Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τύπος θεμελίωσης διώροφης κατοικίας από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Φ10/15,Φ10/20,Φ10/15, σχάρα Φ14/15.

 

Τα εξηγεις λιγο αυτα??Μιλαμε για πετρινο τοιχο...εχουμε κρισιμες περιοχες??

 

 

Εγω ελεγα 4Φ16 πανω-κατω, και 1Φ16 σε καθε παρεια, συνδετηρες 4τμ Φ10/20.

Link to comment
Share on other sites

16αρια και 14αρια στην θεμελίωση???

Δεν είναι καλύτερα να βάζουμε λίγο μεγαλύτερες διαμέτρους για να καταστρέφονται σχετικά πιο δύσκολα από οξείδωση?

Διαισθητικά το λέω και αν κάποιος έχει κάποια μελέτη να το διαψεύσει αυτό ας με ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Ας τα κανουμε 20αρια, δε με πειραζει....για τους συνδετηρες τι λες??

 

Την εσχαρα που λεει ο pappos δεν την καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Εσχάρα εννοεί στο πέλμα ρε.

Συνδετήρες εγώ δεν κάνω πύκνωση,

Φ10/15, όχι ότι διαφωνώ με pappos

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβα....Αλλα εγω ελεγα ορθογωνικη διατομη...αρα πελμα δεν εχουμε....

 

Τι πυκνωση να κανεις?? Μιλαμε για μια δοκο υπο θλιψη... Η πυκνωση και κατασκευαστικα δεν γινεται και το ξερεις...

 

Λοιπον καταληγω.... 4Φ20 πανω - κατω, 2Φ20 στις παρεις και 4τμΦ10/20...μονο αυτα σε διατομη 70*80εκ...

 

Τι λες τωρα??? Για τους συνδετηρες λες οκ??

Link to comment
Share on other sites

Σε πεδιλοδοκο διαστασεων 70εκ(υψος) & 80εκ (πλατος) τι οπλισμο θα βαζατε (διαμηκη, περισφυγξη)???

 

Μιλαμε για θεμελιωση πετρινου τοιχου...

 

Τέρρυ, κάτω από επίπεδα φέροντα στοιχεία δεν έχει νόημα να κατασκευάζεις δοκούς με φέρουσα ικανότητα εντός επιπέδου. Τι νόημα έχει το ύψος των 70 εκατοστών; Ποια παραμόρφωση κατά μήκος της δοκού θα επιτραπεί, είτε από το έδαφος, είτε από τον τοίχο, ώστε να αναπτυχθεί ροπή κάμψης ή διάτμηση; Κάτω από τους τοίχους φτιάχνουμε πεδιλολωρίδες οπλισμένες όπως τα πέλματα των πεδιλοδοκών: εγκάρσιος οπλισμός ο αναγκαίος από την εγκάρσια κάμψη και διαμήκης ο ελάχιστος για θεμέλιο (Φ12/15).

 

Άρη, για προστασία από την οξείδωση ο Κανονισμός δεν προτείνει αύξηση διατομών, αλλά επιβάλει μεγαλύτερα πάχη επικάλυψης...

 

Ρίξτε μια ματιά στο συνημμένο

post-33925-131887238657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξη.

Το γνωρίζω για τα πάχη (5 εκ βάζω και εγώ). Πιο πολύ το κάνω επειδή έχω δει πολλές θεμελιώσεις με Φ14 να έχουν γίνει Φ6 κλπ...

Όσο για το ύψος του Terry, χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, θα έβαζα ένα ελάχιστο σε γενικές γραμμές ύψος 50 εκ για πολλούς λόγους.....όπως ......απαρέδεκτα χτισίματα .....ανομοιογενή εδάφη στην ίδια θεμελίωση......μεγάλη σεισμικότητα.κλπ

Για την λεπτομέρεια σου διαφωνώ επειδή δεν θα ήθελα να εδράζω τόσο μεγάλα φορτία σε σχεδόν άοπλο σκυρόδεμα.

 

Terry εγώ την όπλιση σου την βρίσκω άψογη...και επειδή είναι στοιχείο που αναλαμβάνει κυρίως θλίψη, θα έβαζα και κάποιο γάντζο να ενώνει τα πλευρικά.

Αν βέβαια κρίνει ότι έχεις όλες τις καλές προϋποθέσεις, τότε κάνε αυτό που λέει ο Αλέξης αλλά και με κάποιο σενάζ μαζί με την εσχάρα.

Link to comment
Share on other sites

4Φ20 για 80cm πλάτος...για αυτό είπα 8Φ14 (τα οποία είναι και υπεραρκετά).

Συγνώμη για την σχάρα...νόμισα μιλάμε για πεδιλοδοκό...το διάβασα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Άρη, πολύ σωστά ο κάθε μηχανικός για διαφόρους ειδικούς λόγους (μπορεί και μη στατικής φύσεως) προβαίνει σε προσωπικές επιλογές σχετικά με την διαμόρφωση του φορέα, τις διατομές και την όπλιση. Ωστόσο αναφέρθηκα στην περίπτωση του απολύτως αναγκαίου για στατικούς λόγους πέλματος τοιχοποιίας.

Οι διατομές που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα post είναι πολύ μεγάλες σε σχέση με αυτά που προκύπτουν από την ανάλυση και την δική μου εμπειρία από κατασκευές φέρουσας τοιχοποιίας. Καλό θα ήταν λοιπόν να εξηγεί ο καθένας για ποιό λόγο κάνει μία πρόταση (όπως εσύ -πολύ σωστά- εξήγησες την πρότασή σου για μεγαλύτερες διατομές οπλισμού), εφόσον αυτή είναι υποκειμενική και δεν βασίζεται σε κάποιον κανονισμό ή σε υπολογιστικά δεδομένα.

Απ' την άλλη μια κατασκευή που σχεδιάστηκε να λειτουργεί σε στάδιο ΙΙ και που έχει οπλισμό ικανό να παραλάβει τα φορτία διατομής για κάθε δράση και σε κάθε θέση της (και πάντως όχι λιγότερο από τον ελάχιστο οπλισμό) δεν είναι "σχεδόν άοπλη" αλλά ωπλισμένη.

Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση, δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να επιλέξει κανέις διατομή μεγαλύτερη από την αναγκαία ή οπλισμό περισσότερο από τον αναγκαίο.

Οι τρείς λόγοι που ανέφερες (κακή ποιότητα δόμησης, ανομοιογένεια εδάφους, σεισμικότητα) έχουν σαφώς βάση, αλλά είναι ανισοβαρείς και εμπάση περιπτώσει θα πρέπει να εκτιμηθούν με κριτήριο τα δεδομένα της κάθε περίπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως ο κανόνας στα πέτρινα παρόλα αυτά από την δική μου εμπειρία.....

Οπότε προσπαθώντας να κατασκευάσεις ένα καλό καλό σενάζ - θεμελίωση στην βάση των κάκιστα κατασκευασμένων τοιχοποιιών, αναγκαστικά καταλήγεις σε ύψη πάνω των 30-40 εκ....Δίνεις κάτι σχετικά ισχυρό και άκαμπτο στην έδραση μόνο και μόνο για να μην αναμένεις από την άκαμπτη τοιχοποιία να αναλάβει τις εδαφικές αβεβαιότητες....

Αν αναλάβει τις σεισμικές τέμνουσες σε ζώνη 0.24 εγώ θα είμαι ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.