Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα κατάρτισης επιστημόνων: Δημοσιεύθηκε η πρόσκληση – Ποια τα αντικείμενα


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 804
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

2 minutes ago, katrmp said:

όχι δεν το παρουσιάζουν έτσι. Αλλα ώς αυτά που μπορεί να διαλέξει κάθε ειδικότητα

Χωρίς παρεξήγηση αν δεν το παρουσιάζουν όπως ορίζει το σχετικό παράρτημα της πρόσκλησης και κατάφεραν με τις λιγότερες κινήσεις να μπερδέψουν τόσο πολύ ... (εγώ) μάλλον θα κοιτούσα για κάποιον άλλο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, georgegaleos said:

 

Χωρίς παρεξήγηση αν δεν το παρουσιάζουν όπως ορίζει το σχετικό παράρτημα της πρόσκλησης και κατάφεραν με τις λιγότερες κινήσεις να μπερδέψουν τόσο πολύ ... (εγώ) μάλλον θα κοιτούσα για κάποιον άλλο πάροχο.

αυτό προτείνω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιθανόν δεν θα μπορούν να καλύψουν (χρονικά 100 διδακτικές ώρες 40λεπτών/ώρα σε ασύγχρονη) στο κάθε αντικείμενο του παραρτήματος και βάζουν διάφορα άλλα για να γεμίσουν την ώρα.... με origami star wars

image.png.9780bf39bbb470c85877c643b8146069.png

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

και σε ποιά από τις 10 ενότητες το βάζουν το autocad?

όχι ρε σεις. αυτοτελή σεμινάρια είναι αυτά, κάποια εκ των οποίων είναι και επιλέξιμα για το 600ρι. τα υπόλοιπα με δίδακτρα.

εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι από όσα θέματα είχαν στις "αποθήκες" τους επέλεξαν να "συνεισφέρουν" για το κορονο-βάουτσερ οτιδήποτε δεν επρόκειτο να πληρώσει κάποιος για να το κάνει. σιγά μη σου μαθαίνανε τζάμπα autocad ή οτιδήποτε χρηστικό στη δουλειά σου. όχι ότι δε μπορείς να το βρεις τζάμπα κι αυτό, αλλά σου λέει όλο και κάποιος τσιμπάει κι έρχεται και πληρωτικά. οπότε στο τζαμπέ δέχτηκαν να δώσουν μόνο μανατζερίστικες αερολογίες. πάλι καλά που δέχτηκαν να βάλουν και όφις. ενδεχομένως να μετράει ως ecdl σε όσους δε το έχουν εξ ορισμού με το πτυχίο τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία. έστω ότι κάποιος θέλει να παρακολουθήσει το αντικείμενο πχ. Νο6. Η ύλη που θα διδαχθεί θα είναι ακριβώς η ίδια όποιο Κ.Ε.Κ. κι αν επιλέξει ή το κάθε Κ.Ε.Κ. προσαρμόζει το περιεχόμενο της ύλης στο αντικείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Επίσης, αν διαλέξεις την εγγραφή στην πλατφόρμα με τη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Α, χωρίς να απευθυνθείς σε κάποιο ΚΕΚ, τότε πώς θα λάβεις υλικό; Ή θα πρέπει μεταγενέστερα να δηλώσεις ΚΕΚ;

Τέλος, υπάρχει εικόνα σχετικά με το αν η συμμετοχή σε αυτά τα επιδοτούμενα σεμινάρια δημιουργεί πρόβλημα στους μηχανικούς με μπλοκάκι που επιθυμούν να φορολογηθούν ως μισθωτοί; Τις προηγούμενες ημέρες είχαν αναφερθεί διάφοροι προβληματισμοί, αλλά δεν ξέρω αν διασαφηνίστηκε τελικά αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Jiggly said:

Τέλος, υπάρχει εικόνα σχετικά με το αν η συμμετοχή σε αυτά τα επιδοτούμενα σεμινάρια δημιουργεί πρόβλημα στους μηχανικούς με μπλοκάκι που επιθυμούν να φορολογηθούν ως μισθωτοί; Τις προηγούμενες ημέρες είχαν αναφερθεί διάφοροι προβληματισμοί, αλλά δεν ξέρω αν διασαφηνίστηκε τελικά αυτό.

Συνάδερφοι, ο οδηγός λέει ξεκάθαρα ότι τα χρήματα είναι αφορολόγητα και ακατάσχετα! Εφοσον λοιπόν δεν θα τιμολογήσεις ώστε να τα πάρεις πώς μπορεί να σε επηρεάσει φορολογικά? 

Επίσης επειδή βλέπω ότι και αυτό είναι λίγο ασαφές: Ο οδηγός λέει ξεκάθαρα ότι δικαίωμα συμμετοχής έχουν ΟΛΟΙ οι ελευθεροι επαγγελματίες με κύριο ΚΑΔ του παραρτήματος! 
Τουτέστιν και ο"μπλοκάκιας" επειδή ακριβώς είναι ελεύθερος επαγγελματίας (έχει έδρα βιβλία κλπ κλπ) εντάσσεται κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Jiggly said:

Τέλος, υπάρχει εικόνα σχετικά με το αν η συμμετοχή σε αυτά τα επιδοτούμενα σεμινάρια δημιουργεί πρόβλημα στους μηχανικούς με μπλοκάκι που επιθυμούν να φορολογηθούν ως μισθωτοί; Τις προηγούμενες ημέρες είχαν αναφερθεί διάφοροι προβληματισμοί, αλλά δεν ξέρω αν διασαφηνίστηκε τελικά αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πάλι σπαταλά το κράτος εργατοώρες από επιστήμονες για να καταλάβουν τι εννοεί ο ποιητής-νομοθέτης. Π.χ. βγήκε ένα σάιτ στη δημοσιότητα επί του θέματος και είναι καταρχάς ακατανόητο για το αν αναφέρεται σε σεμιναριοπαραγωγούς ή σε επιστήμονες και για το τι καν σημαίνουν τα ακρωνύμια δίπλα στα κουμπάκια.

Γενικότερα η χώρα έχει ανάγκη συγγραφής επιστημονικών προδιαγραφών γιατί επικρατεί πολύ το "γράφω μια νομική διάταξη και βγάλτε τα τώρα μόνοι σας" (ιδιαίτερα αισχρό όταν η διάταξη "ενημερώνει το Χ που υπήρχε στο Ψ αλλά είχε ήδη αλλάξει με το Ω").

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.