Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίλυση Πλαισίου


 
Barracuda

Recommended Posts

Μήπως κάποιος που θυμάται στατική μπορει να με βοήθησει με αυτο το πλαισιο(N,Q,M), δυστυχως ψαχνοντας τις σημειωσεις μου απο τη σχολη δε βρήκα κατι και εχουν περασει και τα χρόνια..

Ευχαριστώ πολύ

post-1307-13188719621_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum Γιάννης-civil και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

 

Κάθε πληροφορία, ιστότοπος, πρόγραμμα, βιβλίο κλπ που πιστεύετε ότι είναι καλό και μπορεί να φανεί χρήσιμο στους συναδέλφους σας είναι ευπρόσδεκτο έστω και αν μ' αυτό τον τρόπο γίνεται διαφήμισή του.

Αρκεί να μη γίνεται παραβίαση των εκάστοτε πνευματικών δικαιωμάτων.

 

Εφόσον λοιπόν τα προγραμματάκια του καθηγητή κου Κουμούση είναι δωρεάν, γιατί να μην τα ανεβάσεις στα downloads του Michanikos.gr.

 

Καλή σταδιοδρομία Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Χάρη.

Συγνώμη που έσβησα το προηγούμενο κείμενό μου, αλλά διαπίστωσα ένα βασικό λάθος και για να μην υπάρξουν προβλήματα το κατέβασα.

Δεν πρόσεξα λοιπόν ότι στα ζυγώματα έχουμε άπειρο J. Έτσι τα πράγματα γίνονται πολύ ευκολότερα.

 

Χωρίζεις το πλαίσιο σε 2 επιμέρους πλαίσια, το BCDF και το ABEF.

Λύνεις πρώτα το πάνω και μεταφέρεις τις αντιδράσεις στο κάτω. Αφού τα ζυγώματα έχουν άπειρο J, μεταφέρουν στις κάθετες πλευρές (υποστυλώματα) μόνο αξονικές (ql/2 στο καθένα). Έτσι τα υποστηλώματα δεν έχουν ούτε ροπές, ούτε τέμνουσες. Το ζύγωμα έχει προφανώς ροπή στο άνοιγμά του και τέμνουσα. Το λύνεις σαν απλή αμφιαρθωτή δοκό.

 

Μεταφέρεις εν συνεχεία την αξονική στο κάτω πλαίσιο, που πηγαίνει κατευθείαν σαν αντίδραση στήριξης. Βρίσκεις επίσης την ροπή στο άνοιγμα του κάτω ζυγώματος και το διάγραμμα των τεμνουσών του (όμοια με πριν) και μοιράζεις τις αξονικές λόγω q2 στα πλευρικά υποστηλώματα.

 

Τελικά θα έχεις ένα διάγραμμα με ροπές και τέμνουσες στα 2 ζυγώματα (Ν=0), και με αξονικές στα υποστυλώματα , ορθογωνικές, που στο κάτω τμήμα προστίθεται αυτή του ανώτερου. (Μ=0 και Q=0).

 

Nα ξανασυστηθώ λοιπόν και να δώσω συγχαρητήρια για το site, στο οποίο γράφω για πρώτη φορά. Είμαι νέος Μηχανικός, ορκίστηκα μόλις τον προηγούμενο Οκτώβρη και τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου.

 

ΥΓ. Ο κ. Κουμούσης στο site του ( http://users.ntua.gr/vkoum/ ), προτείνει το ελεύθερο και πολύ απλό στη χρήση πρόγραμμα EngiLab Beam.2D ML. Μπορείτε να κατεβάσετε ελέθερα ένα "Demo" που έχει νομίζω ένα περιορισμό στον αριθμό των κόμβων που χρησιμοποιούνται. Όμως για παρόμοια πλαίσια όπως αυτό, είναι πολύ εύχρηστο. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://www.beam2d.com/download.htm . (Το link αυτό προτείνεται από το site του Καθηγητή.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πόλυ Γιάννη, πολυ σωστά οι στύλοι δεν παραλαμβάνουν ροπες και το πρόβλημα γίνεται απλούστερο

Κάλη σταδιοδρομία και απο εμένα

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαι απόλυτα ακριβής, έγραψα εσφαλμένα ότι το υποστήλωμα δεν παραλαμβάνει τέμνουσες... Το σωστό, όπως επεσήμανε κι ο Barracuda, είναι ότι δεν παραλαμβάνει ροπές.

Στην περίπτωσή μας δεν παραλαμβάνει και τέμνουσες απλά και μόνο επειδή το ζύγωμα δεν έχει αξονικές. Εάν είχε, θα παραλάμβανε τέμνουσες το υποστήλωμα, και θα ανέπτυσε ροπή στην κάτω του στήριξη (λειτουργία προβόλου, όπου θα λειτουργούσε ως πάκτωση επί του υποστηλώματος το κάτω ζύγωμα).

Η σωστή έκφραση λοιπόν είναι ότι λόγω του J-άπειρου του ζυγώματος, οι στηρίξεις των υποστηλωμάτων στα ζυγώματα στους κόμβους Β, C, D και Ε λειτουργούν ως αρθρώσεις και όχι ως πακτώσεις. Ως πακτώσεις θα λειτουργούσαν αν δεν είχαμε J άπειρο.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Barracuda.

Χάρη, πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.