Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ίδρυση τεχνικής εταιρίας & απαιτούμενα πτυχία


Apostolis Katsiantonis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θέλω να κάνω μία ερώτηση ελεύθερος επαγγελματίας π πατέρας μου θα ήθελα να μάθω τι γίνεται.. εγώ δεν κατάφερα να μπω πανεπιστήμιο και έτσι ξεκίνησα ένα ιδιωτικό ΙΕΚ «τεχνικός δομικών έργων και  εγώ πληροφορικής» μπορώ με αυτό το χαρτί να Κάνω κάτι? Εγώ σκέφτομαι να ανοίξω τεχνική εταιρία η αλλά επειδή μ είπαν δεν γίνεται αν κάνω ένα μεταπτυχιακό μπορώ να περνώ δουλειές μέχρι κάποιο ποσό? Δεν θέλω μεγάλα ποσά λίγα και καλά γιατί ο πατέρας μου απλά είναι εμπειροτεχνης και παίρνει με λίγα λεφτά και έχουμε γεμίσει σίδερα χωρίς λόγο... αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει  

Edited by Pavlos33
διορθώθηκε η ορθογραφία του κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Τεχνική εταιρεία μπορεί να συστήσει οποιοσδήποτε

Για ανάληψη όμως δημοσίων έργων, θα πρέπει να έχει την κατάλληλη στελέχωση (ΜΕΚ)

Το θέμα όμως δεν είναι το τι μπορείς τυπικά, αλλά ουσιαστικά.

Θεωρείς ότι έχεις τα (ουσιαστικά) προσόντα να διαχειριστείς την κατασκευή ενός έργου?

Διότι η πιάτσα έχει γεμίσει από άσχετους που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα, και μόλις τα βρουν σκούρα γίνονται καπνός, αφού πρώτα έχουν καταφέρει να κάνουν ζημιά στους άξιους και συνεπείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα φίλε μου ναι ουσιαστικά έχω αρκετά προσόντα να δουλέψω έργα που έχω δουλέψει με τον πατέρα μου...

αλλα θέλω απλά να στήσω μια εταιρεία και να περνώ έργα μικρά που να μπορώ να κατασκευάζω με σιγουριά και όχι σαν αυτούς που έχουνε χαλάσει της δουλειες... απλά θέλω έναν άνθρωπο να μου πει και να μου εξηγήσει πως μπορώ να στήσω μια εταιρεία τι χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

Ή ίδρυση τεχνικής εταιρείας είναι θέμα λογιστικό (έναρξη στην εφορεία κλπ)

Πτυχίο ΜΕΚ δεν μπορείς να βγάλεις (Δ15 του ΥΜΕ για περισσότερα)

Άδεια-πτυχίο εμπειροτέχνη νομίζω παίρνεις μετά από προϋπηρεσία-->Απευθύνεσαι στον αντίστοιχο φορέα για να κατατοπιστείς

Γενικά, ξεκίνα από την ανάγνωση του Νόμου 4412/16 σε ότι αφορά δημόσια έργα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.