Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειοδότηση εδαφοδεξαμενής ελαιοτριβείου


mpam mpam

Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα

Θέλω τη γνώμη σας σχετικά με το εξής : Σε οικόπεδο εντός αναδασμού και ταυτόχρονα ΖΟΕ Γ2,  θέλει ο πελάτης να το αγοράσει για να φτιάξει διφασικό ελαιοτριβείο με εδαφοδεξαμενή. Σύμφωνα με την νομοθεσία περί ΖΟΕ (ΦΕΚ 1161/20-09-1993) επιτρέπεται η εγκατάσταση μεταποιητικών δραστηριοτήτων σχετικές με την βιομηχανία τροφίμων - την βιομηχανία ξύλου και την γεωργία. Συνεπώς επιτρέπεται και το ελαιοτριβείο εφόσον η ΖΟΕ υπερισχύει του αναδασμού. ΦΕΚ 1161Δ-1993 (ΖΟΕ).pdf

Το ερώτημα μου είναι  επιτρέπεται στον ίδιο χώρο και η εδφαφοδεξαμενή δεδομένου ότι από τη στιγμή που είναι αναδασμός έχω στο όριο του οικοπέδου αποστραγγιστική τάφρο ΓΟΕΒ και σύμφωνα με τις Γενικές κατευθύνσεις του όρου Ε3 της Γενικής Γραμματείας Βιομηχανίας χρειάζονται αποστάσεις από πηγές υδροληψίας 200μ και από πηγές υδροληψίας νερού άρδευσης 100μ. ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.PDF Το οικόπεδο σε αυτές τις αποστάσεις δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω πλην της αποστραγγιστικής τάφρου που υπάρχει σε κάθε τεμάχιο αναδασμού

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

δες στα ΦΕΚ  Β 1275/12

Β 3924/16 και  Β 4333/17

[γιατι δεν βρισκω τοΔ 1161/93??]

 το βρηκα...αναφερεσαι   στην παραλιακη περιοχη νομου Ηλειας οπου εχουν καθορισθει οι σχετικες ζωνες και οι  χρησεις κλπ οροι για καθε ζωνη,

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολη περίπτωση, για τον αναδασμο δε γνωρίζω αν επικρατεί η ΖΟΕ και σίγουρα θα χρειαστεί η γνωμοδότηση ΠΕΧΟΠ. Επειδή υποστηρίζει πρωτογενή τομέα μπορεί να είναι θετική, παλαιότερα έτσι έχω δει σε γνωμοδότηση, αλλά δεν είναι σίγουρο.. Χρειάζεται όσο καλύτερη τεκμηρίωση από σένα, έκθεση,  χάρτες, νομοθεσία, και μετά βήμα βήμα χρήσεις γης πεχωπ κτλ. Δυστυχώς ειναι πολύ δύσκολο να προεκτιμησεις τέτοια περίπτωση εξαρχής ειδικά για αγορά έκτασης. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Christina_Geo   σύμφωνα με τον Νόμο 2945/2001 (ΦΕΚ 223Α/08-10-2001) " Περί προστασίας της αγροτικής δραστηριότητας και άλλες ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας του Υπουργείου Γεωργίας  στο άρθρο 56 το γράφει ότι οι περιοχές  που έχουν καθορισμένες χρήσεις γής όπως ΖΟΕ, ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ εξαιρούνται από τις διατάξεις περι γής υψηλής παραγωγικότητας όπως είναι και ο αναδασμός και εφαρμόζονται τα των χρήσεων που αναφέρονται στα εκάστοτε διατάγματα. Σε ευχαριστώ πάντως

Σου επισυνάπτω και τη σχετική νομοθεσία να τη δεις. ΦΕΚ 223Α (08-10-2001) Περί προστασίας αγροτικήσ δραστηριότητας.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.