Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

Τελικά, όντως έχει πρόβλημα η ενότητα gov.gr στο course No5 και δεν συμβάλλει στην συνολική βαθμολογία..

Απ΄οτι βλέπω, μπορούμε να δούμε όλες τις θεματικές και όχι μόνο αυτή που επιλέξαμε..απλά πρέπει να ολοκληρώσουμε οπωσδήποτε τις επιλεχθείσες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει βρει κανείς που εμφανίζεται στην πλατφόρμα ο χρόνος που παρακολουθείς; Επίσης πως μπορείς να πάρεις "τικ" οτι παρακολούθησες κάποια υποενότητα από το πεδίο που έχεις επιλέξει αλλά δίχως να δείς τις 100 ανούσιες διαφάνειές; Πατώντας κάτω δεξιά στην διαφάνεια του powerpoint του σεμιναρίου επόμενο , επόμενο , επόμενο κτλ σε γρήγορο ρυθμό παρακολουθώ ότι δεν "τικάρει" την συγκεκριμένη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

H επιτυχής παρακολούθηση τελικά σχετίζεται με την ολοκλήρωση των κεφαλαίων/ενοτήτων, με την συμπλήρωση 100 ωρών ή/και με τα δύο????

Link to comment
Share on other sites

iclasscloud σχετικά καλή. Δεν ξεχνάει που είμαι ακόμα και ενδιάμεσα σε κάθε ενότητα και μπορείς να ξανακάνεις το τεστ στην κάθε ενότητα, να δεις τι έκανες λάθος, να δεις σύνολο κ.λπ.

Προβλήματα:

  • δεν υπάρχει autoplay άρα εφόσον είναι powerpoint σε στυλ audiobook θα μπορούσα να το ακούω όσο βγάζω το σκύλο για 1 τέταρτο. Πρέπει να πατήσω 40 κλικ σε αυτό το τέταρτο (ανά 15-20'') άρα είσαι από πάνω πρακτικά. Εννοείται βέβαια δεν υπάρχει autoplay.
  • Στο τεστ στο τέλος χρησιμοποιεί το ίδιο μοτίβο με τα βίντεο (μπάρα που τρέχει). Πρέπει να πατήσεις παύση για να απαντήσεις. αλλιώς απλά δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις την ερώτηση, να κλικάρεις το multiple και να πατήσεις υποβολή.
  • Σε κάποιες ενότητες έχει προστεθεί κάτι επιπρόσθετα στο τέλος. Το οποίο παίζει στο σημείο 2 πχ. Εκεί πρέπει να πατάς επόμενο. Όχι το δέντρο αριστερά γιατί δεν ολοκληρώνεται το μάθημα. Μόνο επόμενο.

Τα διαβάζω όλα και αν δεν έχω χρόνο στο τέλος θα προσπεράσω (μιλάει καλά αλλά διαβάζω πιο γρήγορα ... )

ΥΓ: Απ ότι έχω καταλάβει είναι λίγο γενικό. Τουλάχιστον στο 6 (περί ΜΠΕ, EMAS, BIM κ.λπ.) όπου δίνεται η γενική κατεύθυνση και οι αρχές. Ανάλογα του νομοθετικού πλαισίου. Στα άλλα πως είναι;

 

10 ώρες πριν, thessalon-77 said:

Έχει βρει κανείς που εμφανίζεται στην πλατφόρμα ο χρόνος που παρακολουθείς; Επίσης πως μπορείς να πάρεις "τικ" οτι παρακολούθησες κάποια υποενότητα από το πεδίο που έχεις επιλέξει αλλά δίχως να δείς τις 100 ανούσιες διαφάνειές; Πατώντας κάτω δεξιά στην διαφάνεια του powerpoint του σεμιναρίου επόμενο , επόμενο , επόμενο κτλ σε γρήγορο ρυθμό παρακολουθώ ότι δεν "τικάρει" την συγκεκριμένη ενότητα.

Δεν εμφανίζεται. Θεωρεί ότι τα είδες όταν τελειώσεις την ενότητα. Όταν όλο το δέντρο (αριστερά) της ενότητας γίνει γκρι (είτε πατώντας συνεχώς επόμενο, είτε πατώντας πάνω στο δέντρο ένα - ένα) τότε τελειώνει και κλείνοντας το παράθυρο έχει τικ η ενότητα. (πλατφόρμα iclasscloud).

@getsakna η παρακολούθηση των ενοτήτων είναι οι υποτιθέμενες 100 ώρες.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα και στο elearningclass...μόνο που στο τεστ δεν τίθεται θέμα χρόνου..περνάει η μπάρα αλλά δεν χάνεις την απάντηση αν ολοκληρωθεί αφού πρέπει να πατήσεις υποβολή για να την δεχτεί..

Εμένα ενδιαφέροντα μου φαίνονται αν και δεν βάζω ιδιαίτερα το μυαλό μου..Χρήσιμες πληροφορίες όχι άχρηστες..Παρακολουθώ ψηφιακά εργαλεία κλπ..Νο5

Άρα, εάν οι υποτιθέμενες 100 ώρες είναι η συμπλήρωση των ενοτητήτων, θεωρώ ότι θα χρειαστεί ο μισός χρόνος για την ολοκλήρωση τους..Τι λες και συ Sw0rdf1sh?

εντιτ: άρα, δεν παίζει ρόλο και το να έχουμε απλά το Pc ανοιχτό ώστε να καταγράφει χρόνο εάν δεν ολοκληρώσουμε τις ενότητες πατώντας τα κλικ..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το iclasscloud.com πάντως διόρθωσε το πρόβλημα στο 5ο για τις ψηφιακές υπογραφές (δεν είχε καν το ίδιο θέμα) που σημαίνει ότι ασχολούνται ενεργά μετά τις αναφορές.

8 ώρες πριν, Sw0rdf1sh said:

iclasscloud σχετικά καλή. Δεν ξεχνάει που είμαι ακόμα και ενδιάμεσα σε κάθε ενότητα και μπορείς να ξανακάνεις το τεστ στην κάθε ενότητα, να δεις τι έκανες λάθος, να δεις σύνολο κ.λπ.

Προβλήματα:

  • δεν υπάρχει autoplay άρα εφόσον είναι powerpoint σε στυλ audiobook θα μπορούσα να το ακούω όσο βγάζω το σκύλο για 1 τέταρτο. Πρέπει να πατήσω 40 κλικ σε αυτό το τέταρτο (ανά 15-20'') άρα είσαι από πάνω πρακτικά. Εννοείται βέβαια δεν υπάρχει autoplay.
  • Στο τεστ στο τέλος χρησιμοποιεί το ίδιο μοτίβο με τα βίντεο (μπάρα που τρέχει). Πρέπει να πατήσεις παύση για να απαντήσεις. αλλιώς απλά δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις την ερώτηση, να κλικάρεις το multiple και να πατήσεις υποβολή.
  • Σε κάποιες ενότητες έχει προστεθεί κάτι επιπρόσθετα στο τέλος. Το οποίο παίζει στο σημείο 2 πχ. Εκεί πρέπει να πατάς επόμενο. Όχι το δέντρο αριστερά γιατί δεν ολοκληρώνεται το μάθημα. Μόνο επόμενο.

Τα διαβάζω όλα και αν δεν έχω χρόνο στο τέλος θα προσπεράσω (μιλάει καλά αλλά διαβάζω πιο γρήγορα ... )

ΥΓ: Απ ότι έχω καταλάβει είναι λίγο γενικό. Τουλάχιστον στο 6 (περί ΜΠΕ, EMAS, BIM κ.λπ.) όπου δίνεται η γενική κατεύθυνση και οι αρχές. Ανάλογα του νομοθετικού πλαισίου. Στα άλλα πως είναι;

Θα έπρεπε να είχε και γρηγορότερο παίξιμο χωρίς να αλλάζει ο τόνος της φωνής όπως έχει το youtube διότι συνήθως τα διαβάζει πολύ αργά και η δυσκολία του θέματος μπορεί να είναι μηδαμινή (ίσως βέβαια να είχαν νομικό πρόβλημα να το κάνουν λόγω των "ωρών" που πρέπει να λένε ότι κάλυψαν).

Πάντως δεν πρόσεξα να απαιτεί παύση για τις απαντήσεις εκτός και αν συμβαίνει μόνο για συγκεκριμένες παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Faethon11 said:

είναι σε στυλ powerpoint με κλικ ανά σελίδα ή video με κλικ ανά θεματική ενότητα????

powerpoint με κλικ και 2 βιντεάκια με παρουσιάσεις powerpoint!

για το edimitra αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.