Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

Για το iclass

Κάνε τικ και στα κουτάκια που πιθανά έχουν τα αρχεία pdf και θα ανέβει το ποσοστό. Κάνε τικ και στο κουτάκι πάνω από την κοπελιά στην ενότητα ΓΕΝΙΚΑ στο Συνομιλία.

Εγω έχω παρακολουθείσε την επιλογή μου (το σεμινάριο 8...Συγχρονες εκπαιδευτικές τεχνικές .....) και τα έχω παρακολουθήσει όλα, (συνολικα πήρε ~20 πραγματικές ώρες) και σε όλα όπου πάω να το ξαναδώ (γαι επιβεβαίωση) με "πετάει" στο τέλος της ενότητας που με ευχαριστεί γαι την παρακολούθηση !!! Βέβαια σε 2 ενότητες παρά του ότι είναι πλήρως παρακολυθημένες δεν έχει τικ. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και μου είπαν αυτό που έχω ήδη ότι πρέπει να γίνει για να γράψει και τον συνολικό χρόνο (100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Ισως το 66% έχει την λογική της 40λεπτης διδακτικής ώρας από τις συνολικά 100 διδακτικές. 100*66% = 67 πραγματικές ώρες. (=100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Σου τσεκάρονται τα κουτάκια στην αρχική σελίδα; Σε εμένα ενώ στη πλήρη αναφορά στο προφίλ εμφανίζονται check στην αρχική σελίδα δεν ειναι τσεκαρισμένα. Το ποσοστό ανεβαίνει μόνο όταν κάνω τα test. Έχω παρακολουθήσει πάνω από τα μισά και είμαι μόνο στο 14%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που σου ανέφερα αφορούν στο iclass και στο

Just now, akikos39 said:

σεμινάριο 8...Συγχρονες εκπαιδευτικές τεχνικές .....

Δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα σεμινάρια.

Στην βαθμολογία (αν και μου είπαν δεν έχει σημασία τι γραφει εκεί αλλά ούτε και στο ποσοστό αλλά να καταγραφούν οι ώρες) έχω συνολικά 11 ενότητες από 9,09% ανά ενότητα ήτοι 100%. Οπως είπα έχω τρεκαρισμένα όλα τα κουτάκια πλην δύο (αλλά μου είπαν να αδιαφορήσω). Μετρά το χρονικό και όχι το ποσοτικό (εξάλλου αυτό διατρανώνει και η πρόσκληση). Αιντε πια μας έχουν σπασει ... μεγαλοβδομάδα ...

Link to comment
Share on other sites

Σε e-mail που μου έστειλαν από το ΚΕΚ (πλατφόρμα elearning-seminars), αναφέρουν μεταξύ άλλων ότι : 

Σχετικά με τη χρήση της πλατφόρμας θα πρέπει να διευκρινιστούν στους συμμετέχοντες τα εξής:

  1. Ο χρόνος παρακολούθησης του σεμιναρίου είναι 100 ώρες των 40 λεπτών, δηλαδή περίπου 67 ώρες. 
  2. Οι ενότητες που είναι ανοιχτές σε κάθε πρόγραμμα αφορούν περίπου το μισό χρόνο παρακολούθησης, 30-35 ώρες ανάλογα με την περίπτωση.
  3. Ο χρόνος καταμετράται μόνο όταν κάποιος ωφελούμενος βρίσκεται στην παρουσίαση του μαθήματος και όχι όταν απλά έχει ανοιχτό τον υπολογιστή στο μάθημα (πρέπει δηλαδή να πατήσει είσοδο στην ενότητα και συχνά να προχωράει μέσα σε αυτήν πατώντας επόμενο).  
  4. Για να βγει από την ενότητα και να μπορεί να επιστρέψει στη διαφάνεια που είχε σταματήσει, θα πρέπει πρώτα να πατήσει έξοδο από τη δραστηριότητα. 
  5. Η βαθμολογία των αξιολογήσεων δεν λαμβάνεται υπόψη στη διαδικασία
  6. Στοιχεία όπως το τικ της ολοκλήρωσης της ενότητας, η πορεία της προόδου, η βαθμολογία έχουν απαλειφθεί καθώς δημιουργούσαν σύγχυση. 
  7. Ο χρόνος παρακολούθησης για κάθε χρήστη φαίνεται στην επιλογή Πρόοδος Μαθημάτων που βρίσκεται στον τίτλο κάθε ενότητας. Η μορφή του θα απλοποιηθεί ακόμα περισσότερο μέσα στις ημέρες ώστε να είναι πιο εύχρηστη. 
  8. Η ημερομηνία λήξης της κατάρτισης είναι 30/5/2020, όπου θα πρέπει να συμπληρώσουν τις απαιτούμενες ώρες. 
Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Γραψε και για ποια πλατφορμα μιλάς.

[Επίσης δεν θα μπορούσαν επίσημα να πουν και κατι διαφορετικό]

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Απ' οτι κατάλαβα όλα είναι χύμα. Αναφέρομαι στο iclass. Ενώ παρακολουθώ το μάθημα τικ δεν μπαίνει πουθενά παρα μόνο σε ένα τέστ που είχε. Προσπαθώ 2 ημέρες να μιλήσω μέ κάποιον ειδικό απο το κεκ αλλά τίποτα.

Στην απλή ερώτηση που φαίνεται ο χρόνος σου που έχεις καταναλώσει στο σεμινάριο υπάρχει κάποια απάντηση.

Τελικά μόνο τα κεκ βγαίνουν κερδισμένα. Με ξεπερασμένα προγράμματα τα κονομάνε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πότε πέφτει το παραδάκι,για να έχουμε καλό ρώτημα; Είναι ήδη Μ. Τετάρτη και έχω αρχίσει και ανησυχώ. Μήπως δεν μας τα δώσουν; (δώρον άδωρον φυσικά αφού αυξήσαν τις εισφορές πριν από 2 μήνες.) Και φυσικά στο μέλλον , αν ξαναπιάσει κανένας ιός με καραντίνα, τα λεφτά θα είναι λιγότερα.  

Link to comment
Share on other sites

Μια πονηρή ερώτηση.

Μας στέλνουν e-mail ότι ενεργοποιήθηκε το voucher.

Εμείς πως μπορούμε να το διασταυρώσουμε;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.