Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

24 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Βρήκα και αυτό...για τις πληρωμές 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/295688/epidoma-600-evro-meso-voucher-se-epistimones-vgike-i-apofasi-pos-tha-ginoun-oi-pliromes
 

Συμφωνω ότι η διαδικασία είναι παρά πολύ πρόχειρη στημένη, οφείλουν μα το δούνε οι υπεύθυνοι και να δώσουν άμεσα τα 600€ να τελειώνουμε..

Ελπιζω τα 800 του Μαΐου να πιστωθούν χωρίς προβλήματα όταν έρθει η ώρα 

 

4 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Τα 800€ του Μαΐου θα τα πάρουμε πιο γρήγορα από τα 600€ των voucher

Πολύ σίγουρους σας βλέπω :)

3 λεπτά πριν, Tasos P said:

από το support της πλατφόρμας μου είπαν ότι θα πρέπει να βλέπω συνέχεια τις διαφάνειες μέχρι να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος χρόνος 

δηλαδή να κάνω συνέχεια επανάληψη

και τότε η πλατφόρμα θα μου στείλει ΡΜ

@georgegaleos κάτι τέτοιο νομίζω είχες πει και εσύ, σωστά ;;;

Εμ, αν δεν τα εμπεδώσουμε τι εκπαίδευση θα κάνουμε.....  πως το λέγαν εκείνο το καλό πρόγραμμα? AutoClick ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο elearningclass δεν δουλεύει τίποτα. Στην καλύτερη απλά κάνω login. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ πλέον  εκτός αν το φτιάξουν ρολόι που δύσκολο το βλέπω. Απλά φροντίζω όταν έχω ανοικτό το pc να έχω login στη πλατφόρμα να γράφει τις ώρες που είμαι μέσα. Και ότι πάρω απο $$

Link to comment
Share on other sites

ElearningClass:  Από το πρωί παλεύω να συνδεθώ ,περισσότερο για χόμπι ή για να ρίξω το σύστημα. Οταν συνδέομαι και  πηγαίνω στην ενότητα που έχω διαλέξει , μου βγάζει το εξής You can not enrol yourself in this course. ή Δεν μπορείτε να εγγραφείτε σε αυτό το μάθημα.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

*έλαβα και ενα email απο το ΚΕΚ που έχω επιλέξει ,να κάνουμε υπομονή κτλπατλπα.

 

Link to comment
Share on other sites

το ότι εχεις κωδικους και μπαίνεις θεωρείται σίγουρο ότι έχει γίνει ενεργοποιηση της κατάρτισης ώστε να πληρωθείς? Ή μπορεί και όχι?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

το ότι εχεις κωδικους και μπαίνεις θεωρείται σίγουρο ότι έχει γίνει ενεργοποιηση της κατάρτισης ώστε να πληρωθείς? Ή μπορεί και όχι?

Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σιγουρο.

Δεν προκυπτει απο καπου οτι ειναι σιγουρο.

Εκτος και αν στην προσκληση αναφερεται ρητως οτι οι κωδικοι για εισοδο στην πλατφορμα τηλεκαταρτισης δινονται απο το ΕΡΓΑΝΗ στον παροχο (ο οποιος με τη σειρα του τους κοινοποιει στον αιτουντα).

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Billy_Huge said:

Μην κάνετε όνειρα για 800άρια το Μάιο..

Το είπαν και πρόσφατα ότι θα τα δώσουν είπαν καθαρά για επανάληψη του προγράμματος στήριξης.. 

Link to comment
Share on other sites

Με την κ.υ.α. 350/14-04-2020 εγκρίνεται η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος με αριθμ. πρωτ. 286/2.4.2020 για τη συμμετοχή στη δράση: «Ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης με πιστοποίηση για επιστήμονες πληττόμενους από τον covid-19 που εντάσσονται στους 6 βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας βάσει ΚΑΔ οριζόμενων από το Υπουργείο Οικονομικών» (Αριθμός πρόσκλησης 2/2020).

Καθορισμός της διαδικασίας πληρωμής των ωφελουμένων (ομάδα στόχου) και των παρόχων κατάρτισης της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος με αρ. πρωτ. 286/2.4.2020 για τη συμμετοχή στη δράση «Ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης με πιστοποίηση για επιστήμονες πληττόμενους από τον covid-19 που εντάσσονται στους 6 βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας βάσει ΚΑΔ οριζόμενων από το Υπουργείο Οικονομικών» ΑΔΑ: ΨΣ2246ΜΤΛΚ-ΞΙΩ.

1. Οι πληρωμές των ωφελουμένων και των παρόχων κατάρτισης γίνονται με τη διαδικασία που περιγράφεται στο κεφάλαιο 12 της παραπάνω πρόσκλησης.

2. α) Όροι και διαδικασία Πληρωμής Ωφελουμένων

Η καταβολή του εκπαιδευτικού επιδόματος στους ωφελούμενους γίνεται ως εξής:
Το εκπαιδευτικό επίδομα είναι αξίας 600 € (100 ώρες x 6 € ανά ώρα κατάρτισης) και καταβάλλεται σε δύο δόσεις ως ακολούθως:

Α. Αμέσως μετά την ενεργοποίηση της επιταγής κατάρτισης, καταβάλλεται προκαταβολή εκπαιδευτικού επιδόματος ύψους 400 €.

Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιήθηκαν μέσω της εφαρμογής www.elearning.yeka.gr έως και 12/4/2020 και ώρα 23:59, θα πληρωθούν από 16 έως την 17/4/2020. Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιηθούν μέσω της εφαρμογής www.elearning.yeka.gr από 13/4/2020 έως 16/4/2020, θα πληρωθούν από 24 έως την 27/4/2020.

Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιηθούν μέσω της εφαρμογής www.elearning.yeka.gr από 17/4/2020 έως 25/4/2020, θα πληρωθούν από 4 έως την 7/5/2020.

Β. Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος κατάρτισης, καταβάλλεται η δεύτερη δόση του εκπαιδευτικού επιδόματος ύψους 200 €, ως εξής:

Για όσους ωφελούμενους αναρτηθούν από τον πάροχο κατάρτισης στην εφαρμογή www.elearning.yeka.gr τα απαιτούμενα αποδεικτικά υλοποίησης φυσικού αντικειμένου από 4/5/2020 έως 10/5/2020, οι αντίστοιχες πληρωμές θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 19/5/2020.


Για όσους ωφελούμενους αναρτηθούν από τον πάροχο κατάρτισης στην εφαρμογή www.elearning.yeka.gr τα απαιτούμενα αποδεικτικά υλοποίησης φυσικού αντικειμένου από 1/6/2020 έως 5/6/2020, οι αντίστοιχες πληρωμές θα πραγματοποιηθούν από 15 έως την 18/6/2020. Το επίδομα θα καταβάλλεται στον τραπεζικό λογαριασμό που κάθε καταρτιζόμενος έχει δηλώσει κατά την αίτηση συμμετοχής στο Μητρώο με ευθύνη του και στην οποία θα πρέπει να αναφέρεται ως δικαιούχος. Το επίδομα κατάρτισης είναι αφορολόγητο, ακατάσχετο και μη συμψηφιστέο.

Οι ωφελούμενοι ουδεμία άλλη απαίτηση έχουν από την ΕΥ ΕΔ ΕΣΠΑ ΥΠΕΚΥΠ και το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, πέρα του ποσού που θα πιστωθεί στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48455/vouchers-episthmonwn-pws-oa-ginoyn-oi-plhrwmes-olh-h-diadikasia

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, tzitzikas said:

στο elearningclass δεν δουλεύει τίποτα. Στην καλύτερη απλά κάνω login. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ πλέον  εκτός αν το φτιάξουν ρολόι που δύσκολο το βλέπω. Απλά φροντίζω όταν έχω ανοικτό το pc να έχω login στη πλατφόρμα να γράφει τις ώρες που είμαι μέσα. Και ότι πάρω απο $$

Μπες αργά το βράδυ κάνε log in και άστο ανοιχτό 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Tasos P said:

από το support της πλατφόρμας μου είπαν ότι θα πρέπει να βλέπω συνέχεια τις διαφάνειες μέχρι να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος χρόνος 

δηλαδή να κάνω συνέχεια επανάληψη

και τότε η πλατφόρμα θα μου στείλει ΡΜ

@georgegaleos κάτι τέτοιο νομίζω είχες πει και εσύ, σωστά ;;;

Όχι ακριβώς. Μου είπαν τόσο από την iclass (τηλ. επικ. 216 000 9099) όσο και από το ΚΕΚ που επέλεξα (μάλιστα έχω ρωτήσει/μιλήσει δύο φορές σε διαφορετικά περιόδους και σε διαφορετικά πρόσωπα), ότι δεν είναι απαραίτητο εφόσον έχω ολοκληρώσει την παρακολούθηση του αντικειμένου που έχω επιλέξει (επέλεξα το Νο 8) να μπω να το ξαναπαρακολουθώ (διότι επιβαρύνω περισσότερο στην πλατφόρμα αν το κάνω αυτό). Μου είπαν (και οι δύο σε όσες φορές μίλησα) ότι ΣΚΟΠΟΣ είναι να καταγραφεί ο συνολικός χρόνος των 67 πραγματικών ωρών και ότι για να γίνει αυτό εφόσον έχω παρακολουθήσει τις ενότητες του αντικειμένου που επέλεξα αρκεί να είμαι εντός του αντικειμένου (όχι όπως είπα εντός κάποιας/οποιασδήποτε συγκεκριμένης ενότητας του αντικειμένου) εκεί που έχει δηλαδή την κοπελιά που μου εξηγεί πως να βήχω και να κάνω κάποια κλικ scroll reload (κατά προτίμηση και όχι Refresh) ανά περίπου 10-15 λεπτά, διότι μετά από τα 15λεπτά ενώ θα είμαι εντός δεν θα καταγράφεται χρόνος (κατάσταση στην οποία δεν θα έχω κάποια ειδοποίηση ότι δεν γίνεται καταγραφή χρόνου) . Κατά τα λοιπά αυτά που έγραψα για το 80% του χρόνου ... την σχετική ενημέρωση ... κλπ 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.