Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, getsakna said:

Και τι δεν τα έκανες μόνος σου να χεις τον πλήρη έλεγχο? Εγώ έτσι θα κάνω.. 

Καλά κανείς και εγώ έτσι θα έκανα αλλά έχω μια υποχρέωση...καταλαβαίνεις 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να προσθέσω στίς οε κλπ αυτό που συζητάγαμε για το 800αρι που δικαιουνται τα μέλη ΣΥΝΟΛΙΚΑ σαν νομικό πρόσωπο και αν τελικά είναι 0-5 άτομα ή 1-5

Δικαιούχοι είναι επίσης και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που έχουν επιχείρηση (είτε ατομική, είτε εταιρεία) mμε προσωπικό από 1 έως 5 άτομα. 

https://www.capital.gr/oikonomia/3444095/-ora-miden-gia-tis-diloseis-700-000-plittomenon-epaggelmation-gia-ta-800-euro

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katrmp said:

Γιατί ποιος καδ είναι μηχανικού που δεν μπαίνει? ή είναι καδ άσχετος με μηχανικό?

42.99 για παράδειγμα. Η ο 41.60 επίσης, ξέρω πολλές περιπτώσεις 

 

4 ώρες πριν, TBD said:

Εμείς δεν είμαστε ΚΕΚ όμως, γι' αυτό θα κάνουμε αίτηση με τον Β'οντα ΚΑΔ αφού η πρόσκληση αφήνει αμφιβολίες.

Αν αφήνει η ηλεκτρονική πλατφόρμα να υποβάλλουμε με δευτερεύοντα ΚΑΔ... Πάντως μέχρι στιγμής δεν είναι και σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γνωρίζει ΚΕΚ που να κάνει το σεμινάριο των 600 ευρώ και παράλληλα δίνει προσφορά ή έκπτωση σε άλλα σεμινάρια με τη συμμετοχή μας ας το γράψει εδώ ή αν θεωρείται διαφήμιση να μου στείλει p.m. Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

ελεύθερος επαγγελματίας (χωρίς υπαλλήλους) που δικαιούται βάσει ΚΑΔ (7112) το voucher της "επιμόρφωσης", απολύθηκε από μισθωτή εργασία (όχι μπλοκάκι) στις 17/3
από επιχείρηση που πλήττεται σημαντκά βάσει ΚΑΔ. Γενικά υπάρχει η
πρόβλεψη ότι αν κάποιος έχει εξαρτημένη εργασία δικαιούται την
αποζημίωση ειδικού σκοπού μόνο από έναν εργοδότη. Ωστόσο δεν έχω βρει
κάπου να υπάρχει η απαγόρευση διεκδίκησης και του επιδόματος και του
voucher όπως στην περίπτωση που περιγράφω παραπάνω. Έχει κάποιος από
εσάς εικόνα για το συγκεκριμένο ζήτημα?

Πολύ ειδική περίπτωση και δεν έχω βρει κάπου να την αναφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

Το έψαχνα και έγω, όχι για εμένα προσωπικά. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση και έχω πάρει αρκετές. Γενικά υπάρχει η άποψη ότι λόγω κατάστασης και από "ηθικής άποψης" να μην διεκδικήσει κάποιος διπλό επίδομα. 

Υπάρχει και η άλλη περίπτωση να κάνει αίτηση ως μισθωτός και λόγω δεύτερης ιδιότητας να μην πάρει ούτε 800 και στο τέλος να χάσει τις προθεσμίες.

Για παραδειγμά μηχανικός σε εταιρεία και συγχρόνως ελευθερος επαγγελματίας. Ή δικηγόρος υπάλληλος. Ή επίσης να μην εξασκεί το επάγγελμα και να εργάζεται ως μισθωτός.

Όμως μπορεί να αποριφθούν τα 800 λόγω ενεργής ιδιότητας και να μην πάρει τπτ.

Πέρα της ηθικής υπάρχουν και τυπικές απόψεις και ηθικές επίσης απόψεις όπως οι παραπάνω. Όπως και να έχει έχουν πει ότι θ αγίνει έλεγχος και σε περίπτωση διπλής είσπραξης θα επιστραφούν. Αυτό είναι οκ αλλά μην βρεθεί παραπάνω μπλεγμένος γιατί υπάρχει και η αγωνία αν θα εισρπάξει έστω ένα επίδομα.

Για παράδειγμα μισθωτός σε 3 εργασίες παίρνει 800 +900 +400. Οι δύο με τα 800 και 900 τον έχουν σ εαναστολή ο τρίτος με τα 400 όχι. Ο συγκεκριμένςο εργαζόμενος με τον τύπο του νόμου χάνει όλες τις ευνοικές ρυθ,ίσεις όχι μόνο το επίδομα (δάνεια, ανοίκιο, κλπ) και ζει με τα 400!

Όπως αποκλείεται αυτός ο μισθωτός το ίδιο μπορεί να αποκλειστεί και κάποιος με ιδιότητα επιστήμονα και μισθωτού. Επίσης μπορεί στην συνέχεια οι επιστημονες να πάρουν τα 800 όπως έχει αναγγείλει η κυβέρνηση (χλωμό το βλέπω) και στην συνέχεια αυτός με την διπλή ιδιότητα να μην πάρει τπτ. 

Το έψαχνα επίσης το πρωί και μου είπαν όχι, όμως υπάρχει και το ερώτημα που θέτω.

Τυπικά έχω λάβει και απαντήσεις ότι είνα πρόγραμμα έσπα και θα μπορούσε.

Από την άλλη ας κάνουν αίτηση και ας το ελέξουν τι επίδομα θα πάρουν από το να κάνουν μόνο μία και να αποριφθεί γιατί θα είναι επίσης άδικο. Είναι όλη η ανοησία με την τηλεκατάρτιση. Το οποίο σαφώς καλό είναι γιατί αρχικά είχαμε καταλάβει μόνο εκπαίδευση χωρίς χρήματα. Τώρα δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.