Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

Μόλις είδα αυτό, οπότε έγω θα έλεγα να κάνεις την αίτηση

4.1Δικαίωμα συμμετοχής στο Μητρώο ΩφελουμένωνΔικαίωμα συμμετοχής στη Δράση ως δυνητικά ωφελούμενοι έχουν όλοι οι επιστήμονες-ελεύθεροι επαγγελματίες, οι οποίοι εντάσσονται στους έξι βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας, σύμφωνα με τον οριζόμενο από το ΥΠΟΙΚ κύριο ΚΑΔ της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας κατά την στις 20.3.2: …..•μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων…………….. Οι ενδιαφερόμενοι έχουν ορισθεί βάσει ΚΑΔ του Παραρτήματος Χ σύμφωνα με το Υπουργείο Οικονομικών.Επισημαίνεται ότι δικαίωμα συμμετοχής στη δράση έχουν όλοι, ανεξαρτήτως εάν έχουν συμμετάσχει σε άλλο συγχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα

Απλά αν μετά δοθεί επίδομα 800 για επιστήμονες εκεί δεν εισαι φυσικά διπλά δικαιούχος. Γιατί υπάρχει κίνδυνος να μην πάρει και τίποτα κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις κύριο ΚΑΔ πλητόμμενης επιχείρησης τότε δικαιούσε και τα 600 ευρω σεμινάρια και τα 800 ευρω που θα παρουν οι επιχειρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, thessalon-77 said:

Αν έχεις κύριο ΚΑΔ πλητόμμενης επιχείρησης τότε δικαιούσε και τα 600 ευρω σεμινάρια και τα 800 ευρω που θα παρουν οι επιχειρήσεις;

Μάλλον όχι γιατί από ότι λένε, την αίτηση για τα 800 δεν θα μπορούν να την υποβάλουν όσοι εχουν καδ  που είναι για τα 600

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν ΚΑΔ--επιστήμονες δεν δικαιούνται τα 800 παρά μόνο τα 600 μέσω προγράμματος τηλεκατάρτισης.

Τα 800 δικαιούνται 

1)εργαζόμενοι επιχειρήσεων που η λειτουργία τους έχει ανασταλεί με κρατική εντολή

2)εργαζόμενοι που έχει ανασταλεί η σύμβαση τους επειδή η επιχείρηση πλήττεται σημαντικά

3)επιχειρήσεις που πλήττονται σημαντικά με προϋπόθεση να μην έχουν μηδενικό φπα τους τελευταίους έξι μήνες και νομίζω να έχουν εργαζόμενους

 

Τα 800 ευρώ δεν είναι αντίστοιχα των ΚΑΔ. Πχ κάποιος που έχει κατάστημα εποχιακό και έχει ανασταλεί η λειτουργία λόγω κρατικής εντολής τελικά πρέπει να παίρνει τα 800 δεν είμαι είναι σίγουρο. Παίρνουν το επίδομα και ΟΕ, αλλά όχι ανώνυμες εταιρείες Απλά δεν ξέρω αν αφορά επαγγελματίες που έχουν εργαζομένους. 

Τώρα γιατί οι επιστήμονες δεν θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες δεν ξέρω. Θα μπορούσε ένας μηχανικός πχ ένα τεχνικό γραφείο με υπαλλήλους ενδεχομένως να εντάσσεται. Δεν το έχω καταλάβει , όμως με την προϋπόθεση διατήρησης θέσεων εργασίας και ότι δεν έχει υποβάλει μηδενική δήλωση φπα.

Πχ απαλλασσόμενος ελεύθερος επαγγελματίας δεν παίρνει το επίδομα.

Τα 600 ευρώ είναι για επιστήμονες (δικηγόροι, μηχανικοί,λογιστές κλπ). Ως μηχανικός όχι δεν δικαιούσαι τα 800 ευρώ. Αν έχεις εργαζομένους όμως τα δικαιούσαι με την προυπόθεση ότι θα αναστείλεις τις συμβάσεις και το φπα ότι πλήττεσαι σημαντικά. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, sof2 said:

Πχ απαλλασσόμενος ελεύθερος επαγγελματίας δεν παίρνει το επίδομα.

Αυτό δε νομίζω να ισχύει. Άλλο η απαλλαγή άλλο η μηδενική δήλωση ΦΠΑ. Μηδενική δήλωση σημαίνει μηδενικός τζίρος.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ένα 2-3 απλά πράγματα που εμείς τα σκεφτήκαμε μεσα σε 1 μέρα δεν μπορούν να τα υλοποιήσουν. 

Τι ποιό απλό να πούν εσείς παίρνετε αυτά τα χρήματα, εσείς κανετε αιτηση στην εργάνη , εσεις εχετε αυτες τις φοροαπαλλαγές , εσείς είστε επιστήμονες, εσείς που απασχολείται προσωπικό θα πληρώσετε έτσι το ΙΚΑ του, εσείς θα έχετε μείωση ενοικίου κτλ κτλ κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή  
 
  • ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
    Ημερομηνία:07/04/2020

    Καλούνται οι πάροχοι κατάρτισης του μητρώου που συγκροτήθηκε με την υπ.αριθμ. 305/6-4-2020 (ΑΔΑ:Ψ3Ε246ΜΤΛΚ-ΧΙ6) Απόφαση να δηλώσουν στο σύστημα ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ https://elearning.yeka.gr την Πέμπτη 9/4 και από τις 15:00 έως στις 21:00 τη σύζευξη τους με εγκεκριμένο/ους πάροχο/ους ΟΣΤΚ της υπ. αριθμ. πρωτ. 306/6-4-2020(ΑΔΑ: 62ΕΓ46ΜΤΛΚ-0ΝΝ) και τα αντικείμενα κατάρτισής που προσφέρουν, καθώς και να αναρτήσουν τα απαιτούμενα του κεφαλαίου 7 της Πρόσκλησης 2/2020 .

    Οι ωφελούμενοι καθώς και οι εξουσιοδοτούμενοι πάροχοι μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις για το πρόγραμμα (είτε με την διαδικασία Α είτε με τη διαδικασία Β αντιστοίχως) την Πέμπτη 9/4 από τις 21:30.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά έχουμε 400€ στην τσέπη χωρίς να κάνουμε κάτι

και μετά για κάθε 40 λεπτά πραγματικού χρόνου παρακολούθησης λαμβάνουμε 2€ εφόσον παρακολουθήσουμε υποχρεωτικά συνολικά 66,67 πραγματικές ώρες, οπότε σε 2,7 ημέρες συνεχόμενης παρακολούθησης τελείωσες ... !!!!

Το δύσκολο, κατά την γνώμη μου, θα είναι όσοι γραφούν είτε κοντά στις ημερομηνίες λήξης των διαδικασιών (Α ή/και Β) οπότε θα έχουν μόλις ~13 ημέρες (~5ώρες/ημέρα) και ~10 ημέρες (~6 ώρες/ημέρα) αντίστοιχα  να τοποθετήσουν τις 67 πραγματικές ώρες για να λάβουν τα 200€.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Θα ακολουθήσω τη Διαδικασία Α, οπότε αφού συμπληρώσω όσα χρειάζονται θα αποκτήσω την αίτηση με κάποιο κωδικό ή κάπως έτσι περίπου. Μέχρι εδώ οκ. Αν έχω επιλέξει και το ΚΕΚ που θα συνεργαστώ,  τι κάνω; Τους στέλνω απλα αυτή την αίτηση; Δεν πρέπει να δηλωθεί μέσα στο σύστημα το ΚΕΚ που θα επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, d.styl said:

Δεν πρέπει να δηλωθεί μέσα στο σύστημα το ΚΕΚ που θα επιλέξω;

Δεν βλέπω να προκύπτει κάτι τέτοιο, δηλ. να δηλώσεις εσύ με την αίτησή σου στο σύστημα τον πάροχο. Αλλά τον επιλέγεις από την λίστα παρόχων, και τους το κοινοποιείς σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία[1] που αναφέρει η Πρόσκληση. Καλό είναι να έχεις ήδη μιλήσει μαζί τους. Ελπίζω να μην προκύπτουν γενικά καθυστερήσεις στην έναρξη (διότι σε κάθε περίπτωση την έναρξη την κάνει ο πάροχος) κάνοντας ανάλογες καταχωρήσεις στην δική του πλατφόρμα (είτε με την διαδικασία Α είτε με την Β). Εγώ, προσωπικά, καταλαβαίνω ότι η Β είναι πιο γρήγορη αφού ο πάροχος θα έχει επεξεργασθεί τις αιτήσεις και θα είναι σαφώς πιο έτοιμος. (γνώμη μου) και λογικά θα δώσει προτεραιότητα στην καταχώρηση αυτών αφού ήδη θα έχει έτοιμα τα στοιχεία και δεν θα περιμένει την αποστολή τους από τον ωφελούμενο..

[1] "Α. Για τους ωφελούμενους που υπέβαλαν αυτοπροσώπως την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής τους, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο υποκεφ. 4.2 της παρούσας (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Α):
Ο ωφελούμενος επιλέγει τον πάροχο κατάρτισης που επιθυμεί υποχρεωτικά μέσα από το Μητρώο Παρόχων και αποστέλλει στον πάροχο αυτόν προτυποποιημένο e-mail σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V της παρούσας, στο οποίο θα δηλώνει τον ΚΑΥΑΣ του στη Δράση. Ο πάροχος απαντά αντίστοιχα με προτυποιημένο e-mail σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI της παρούσας, αναρτά αμελλητί στο περιβάλλον του Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ (https://elearning.yeka.gr) τον ΚΑΥΑΣ του ωφελούμενου σε ειδική φόρμα, ενεργοποιώντας την επιταγή κατάρτισης του ωφελούμενου και αποστέλλει στον ωφελούμενο τους κωδικούς πρόσβασης στην πλατφόρμα τηλεκατάρτισης προκειμένου ο ωφελούμενος να είναι σε θέση να ξεκινήσει άμεσα το πρόγραμμα κατάρτισης."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.