Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

ναι την βλέπω. όπως έγραψα και στο edit επάνω, δεν βλέπω την δική μου, την 2- ηλεκ. δημόσιοι διαγωνισμοί..

εδιτ: αν δεις εδώ στην elearning class έχει όλα τα μαθήματα, οπότε μην ανησυχείς για το αν έχει το μάθημα σου😊

Αυτά είναι υπηρεσία αφύπνισης...πόσο μπροστά αυτή η εκπαίδευση 🤣 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στους τηλε-συναδέλφους. Προφανώς ισχύει το ωρολόγιο πρόγραμμα ,δεν με αφήνει να μπώ στα μαθήματα. Της θειάς τους του περίπτερο μέρες που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες προθεσμίες υποβολής αιτήσεων συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης για επιστήμονες

Τροποποίηση στις προθεσμίες υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης με πιστοποίηση για επιστήμονες πληττόμενους από τον COVID-19, που εντάσσονται στους έξι βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας, βάσει Κωδικών Αριθμών Δραστηριότητας, οριζομένων από το υπουργείο Οικονομικών, περιλαμβάνει απόφαση του υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων Γιάννη Βρούτση και της Γ.Γ. Εργασίας 'Αννας Στρατινάκη.

Σύμφωνα με την απόφαση, η προθεσμία υποβολής της εκδήλωσης ενδιαφέροντος των ωφελουμένων με την υπό στοιχείο Α διαδικασία άρχισε την Πέμπτη 9 Απριλίου 2020 και θα λήξει την Τετάρτη 22 Απριλίου 2020, στις 23.59, ενώ η προθεσμία υποβολής της εκδήλωσης ενδιαφέροντος των ωφελουμένων με την υπό στοιχείο Β διαδικασία άρχισε από την Πέμπτη 9 Απριλίου 2020 και θα λήξει το Σάββατο 25 Απριλίου 2020, στις 15:00.

 

Το πρόγραμμα τηλεκατάρτισης άρχεται το αργότερο την 25η Απριλίου 2020, με την υποχρεωτική διαβίβαση των κωδικών πρόσβασης στο Ο.Σ.Τ.Κ. από πλευράς παρόχου κατάρτισης προς τους ωφελούμενους, των οποίων οι επιταγές κατάρτισης έχουν ενεργοποιηθεί και ολοκληρώνεται το αργότερο έως και την 31η Μαΐου 2020. Η τηλεκατάρτιση θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με ασύγχρονη μέθοδο, δηλαδή θα μπορεί να λαμβάνει χώρα οποτεδήποτε εντός του προαναφερόμενου χρονικού διαστήματος, σε ώρα και τόπο της απολύτου επιλογής του ωφελουμένου.

Οι εξετάσεις πιστοποίησης, συμπεριλαμβανομένων των επανεξετάσεων πιστοποίησης, θα πραγματοποιούνται, μετά τη λήξη του προγράμματος κατάρτισης και το αργότερο έως τις 20 Ιουνίου 2020. Οι επανεξετάσεις πιστοποίησης θα διενεργούνται εντός τριών ημερών από την προηγούμενη εξέταση.

 

Οι ωφελούμενοι θα πρέπει να μεριμνήσουν για την ενεργοποίηση της επιταγής κατάρτισης, εντός της προθεσμίας ενεργοποίησης της επιταγής κατάρτισης, ήτοι το αργότερο έως τις 25 Απριλίου 2020.

Κατά τα λοιπά ισχύει η με αριθμ. Πρωτ. 286/2.4.2020 (ΑΔΑ: ΨΣ2246ΜΤΛΚ-ΞΙΩ) πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή στη δράση: "ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης με πιστοποίηση για επιστήμονες πληττόμενους από τον Covid-19, που εντάσσονται στους έξι βασικούς επιστημονικούς κλάδους της χώρας, βάσει ΚΑΔ, οριζομένων από το υπουργείο Οικονομικών".

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

https://www.capital.gr/politiki/3446186/oi-nees-prothesmies-upobolis-aitiseon-summetoxis-sto-eidiko-programma-tilekatartisis-gia-epistimones

Link to comment
Share on other sites

εμένα η "πρόοδος" έχει σταματήσει στο 66% παρ' όλο που έχω ολοκληρώσει το σεμινάριο και έχω κάνει και όλα τα τεστ.

κάπου διάβασα (χωρίς να είμαι και σίγουρος) ότι το 66% είναι ο ελάχιστος απαιτούμενος χρόνος συμμετοχής για να θεωρηθεί ότι παρακολουθήσαμε τα σεμινάρια, και μήπως για αυτόν τον λόγο μου εμφανίζει και εμένα το 66%,

ισχύει κάτι τέτοιο;

στο iclass είμαι

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την περίπτωση επιβολής ωρολογίου προγράμματος που φαίνεται στο elearningclass.gr και πρέπει άμεσα να διευκρινιστεί, ...αναφέρεται στην Πρόσκληση, ότι:

" Η τηλεκατάρτιση θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με ασύγχρονη μέθοδο, δηλαδή
θα μπορεί να λαμβάνει χώρα... σε ώρα και τόπο της απολύτου επιλογής του ωφελούμενου. "

"Οι Εκπαιδευόμενοι πρέπει να έχουν δυνατότητα πρόσβασης στο Σύστημα Τηλεκατάρτισης καθ' όλη τη
διάρκεια της ημέρας
είτε από δικό τους χώρο είτε από χώρους (Αίθουσες Πληροφορικής) που θα
διαθέτει (συγκεκριμένες ώρες και ημέρες) ο Πάροχος Κατάρτισης."

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, topo3 said:

Καλημέρα στους τηλε-συναδέλφους. Προφανώς ισχύει το ωρολόγιο πρόγραμμα ,δεν με αφήνει να μπώ στα μαθήματα. Της θειάς τους του περίπτερο μέρες που είναι.

Θα ελεγα πρωι πρωι τι ισχυει...

Εγω ειμαι στο Group A και δεν με αφηνει να μπω.

Οπως το πανε, στο τελος θα τους δωσουμε εμεις το 200αρι προκειμενου να μας απαλλαξουν απο αυτο το βασανιστηριο.

Αυτο ειναι το σχεδιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση, για φορολογικούς λόγους διατηρώ το ελ. επάγγελμα σε αδράνεια (είμαι παράλληλα και μισθωτός). Γνωρίζετε αν μπορώ να συμμετάσχω στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Clemenza said:

Θα ελεγα πρωι πρωι τι ισχυει...

Εγω ειμαι στο Group A και δεν με αφηνει να μπω.

Οπως το πανε, στο τελος θα τους δωσουμε εμεις το 200αρι προκειμενου να μας απαλλαξουν απο αυτο το βασανιστηριο.

Αυτο ειναι το σχεδιο τους.

τί είναι το group A? κάνω Log in και επιλέγοντας το μάθημα που έχω επιλέξει (δημόσιοι ηλεκτρονικοί διαγωνισμοί) μου το ανοίγει μεν αλλά δεν μου εμφανίζει  την πρόοδο που είχα κάνει μέχρι χτες, περίπου 60%, και κάτω από κάθε ενότητα γράφει Μη διαθέσιμο εκτός: Ανήκετε στην ομάδα Group A

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Tasos P said:

εμένα η "πρόοδος" έχει σταματήσει στο 66% παρ' όλο που έχω ολοκληρώσει το σεμινάριο και έχω κάνει και όλα τα τεστ.

κάπου διάβασα (χωρίς να είμαι και σίγουρος) ότι το 66% είναι ο ελάχιστος απαιτούμενος χρόνος συμμετοχής για να θεωρηθεί ότι παρακολουθήσαμε τα σεμινάρια, και μήπως για αυτόν τον λόγο μου εμφανίζει και εμένα το 66%,

ισχύει κάτι τέτοιο;

στο iclass είμαι

Για το iclass

Κάνε τικ και στα κουτάκια που πιθανά έχουν τα αρχεία pdf και θα ανέβει το ποσοστό. Κάνε τικ και στο κουτάκι πάνω από την κοπελιά στην ενότητα ΓΕΝΙΚΑ στο Συνομιλία.

Εγω έχω παρακολουθείσε την επιλογή μου (το σεμινάριο 8...Συγχρονες εκπαιδευτικές τεχνικές .....) και τα έχω παρακολουθήσει όλα, (συνολικα πήρε ~20 πραγματικές ώρες) και σε όλα όπου πάω να το ξαναδώ (γαι επιβεβαίωση) με "πετάει" στο τέλος της ενότητας που με ευχαριστεί γαι την παρακολούθηση !!! Βέβαια σε 2 ενότητες παρά του ότι είναι πλήρως παρακολυθημένες δεν έχει τικ. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και μου είπαν αυτό που έχω ήδη ότι πρέπει να γίνει για να γράψει και τον συνολικό χρόνο (100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Ισως το 66% έχει την λογική της 40λεπτης διδακτικής ώρας από τις συνολικά 100 διδακτικές. 100*66% = 67 πραγματικές ώρες. (=100ώρες  x 40 λεπτα = 400 λεπτά = 67 ώρες)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να μπω για 20 λεπτά και τώρα πάλι έπεσε.

Το πρωί (7-8) πηγαινε σφαιρα και μπορουσες να μπεις σε ολες τις ενοτητες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.