Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, Elyros said:

Επειδή καθυστερούσε το ΚΕΚ που έστειλα το ΚΑΥΑΣ να μου στείλει κωδικούς, έστειλα την αίτηση μου (κατηγορία Α) σε άλλα 2 ΚΕΚ. Τελικά μετά από 5 μέρες, το πρώτο ΚΕΚ μου έστειλε τους κωδικούς. Δεν τους ενεργοποίησα (δεν μπήκα σε πλατφόρμα) και ωστόσο μου έστειλαν κωδικούς και τα άλλα δύο ΚΕΚ (αυτά μου έστειλαν κωδικούς σε 1 ημέρα).

Μπορώ άραγε να επιλέξω όποιο ΚΕΚ, επιθυμώ εγώ ή δεσμεύομαι από το πρώτο; Έχω διαβάσει τα παραπάνω , αλλά άκρη δεν βγάζω. 

δεν μου κάθετε καλά αυτό....δηλαδή και τα 3 ΚΕΚ ενεργοποίησαν το ιδιο voucher που αντιστοιχεί στο ιδιο taxis και θα πάρουν το 20αρικο της ενεργοποίησης και οι 3?Για μένα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τα 2 ΚΕΚ που δεν θα συνεχίσεις και να τους πεις ότι πρέπει να το ακυρώσουν γιατι έχεις επιλέξει άλλο ΚΕΚ μιας και καθυστερούσαν να σου απαντήσουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, curzondax said:

Να μας το φάει ποιος; Η ΕΕ; Το ΕΣΠΑ σημαίνει ΕΕ.

μούφα το ΕΣΠΑ  τα λεφτά είναι δικά μας, ίσως στο μέλλον να τα πάρουν απο ΕΣΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Elyros said:

Επειδή καθυστερούσε το ΚΕΚ που έστειλα το ΚΑΥΑΣ να μου στείλει κωδικούς, έστειλα την αίτηση μου (κατηγορία Α) σε άλλα 2 ΚΕΚ. Τελικά μετά από 5 μέρες, το πρώτο ΚΕΚ μου έστειλε τους κωδικούς. Δεν τους ενεργοποίησα (δεν μπήκα σε πλατφόρμα) και ωστόσο μου έστειλαν κωδικούς και τα άλλα δύο ΚΕΚ (αυτά μου έστειλαν κωδικούς σε 1 ημέρα).

Μπορώ άραγε να επιλέξω όποιο ΚΕΚ, επιθυμώ εγώ ή δεσμεύομαι από το πρώτο; Έχω διαβάσει τα παραπάνω , αλλά άκρη δεν βγάζω. 

Η λογική αυτή σε δεσμεύει (έμμεσα) διότι δεν ξέρεις ποιό ΚΕΚ θα σε δηλώσει πρώτο στην ΕΡΓΑΝΗ για να σε έχει "πελάτη" (αποκλείοντας τα άλλα [1]), έτσι ώστε να μετρούν οι ώρες στην πλατφόρμα του ΚΕΚ που θα σε δηλώσει πρώτο ... και να μην γράφεις ώρες σε άσχετη πλατφόρμα για άσχετο ΚΕΚ.

[1]image.png.dee4c2fd6ee5c9f7d651eb0ab7e8849d.png

 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Βlack μπεε said:

Καλησπέρα  σε όλες και όλους τους συναδέλφους..

Έχω λάβει κωδικούς για την πλατφόρμα edimitra, αλλά όποια ώρα και αν δοκίμασα να μπω σήμερα , δεν τα κατάφερα..Συνέχεια αποτυχία σύνδεσης.. Μήπως κάποιος που είναι κ αυτός στην ίδια πλατφόρμα αντιμετωπίζει παρόμοια θέματα? Από ότι διαπιστώνω όμως, γενικά δεν είναι κ τόσο εύχρηστο το σύστημα.. 

 

Καλησπέρα, κι εγώ στο platform.elearning-seminars.gr μια από τα ίδια. Δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ εδώ και 3 μέρες. Συνέχεια αποτυχία συνδεσης. Δεν υπάρχει περιπτωση να λειτουργήσει τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Elyros said:

Επειδή καθυστερούσε το ΚΕΚ που έστειλα το ΚΑΥΑΣ να μου στείλει κωδικούς, έστειλα την αίτηση μου (κατηγορία Α) σε άλλα 2 ΚΕΚ. Τελικά μετά από 5 μέρες, το πρώτο ΚΕΚ μου έστειλε τους κωδικούς. Δεν τους ενεργοποίησα (δεν μπήκα σε πλατφόρμα) και ωστόσο μου έστειλαν κωδικούς και τα άλλα δύο ΚΕΚ (αυτά μου έστειλαν κωδικούς σε 1 ημέρα).

Μπορώ άραγε να επιλέξω όποιο ΚΕΚ, επιθυμώ εγώ ή δεσμεύομαι από το πρώτο; Έχω διαβάσει τα παραπάνω , αλλά άκρη δεν βγάζω. 

 

3 λεπτά πριν, stavros.gr said:

δεν μου κάθετε καλά αυτό....δηλαδή και τα 3 ΚΕΚ ενεργοποίησαν το ιδιο voucher που αντιστοιχεί στο ιδιο taxis και θα πάρουν το 20αρικο της ενεργοποίησης και οι 3?Για μένα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τα 2 ΚΕΚ που δεν θα συνεχίσεις και να τους πεις ότι πρέπει να το ακυρώσουν γιατι έχεις επιλέξει άλλο ΚΕΚ μιας και καθυστερούσαν να σου απαντήσουν....

εκτός αν το 20αρικο το λαμβάνει το ΚΕΚ του οποίου τους κωδικούς θα βάλεις στην εφαρμογή οπότε δεν θα το πάρουν και οι 3 αλλα αυτός τους κωδικούς του οποίου θα χρησιμοποιήσεις...Μπερδεμα!

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Η λογική αυτή σε δεσμεύει (έμμεσα) διότι δεν ξέρεις ποιό ΚΕΚ θα σε δηλώσει πρώτο στην ΕΡΓΑΝΗ για να σε έχει "πελάτη" (αποκλείοντας τα άλλα [1]), έτσι ώστε να μετρούν οι ώρες στην πλατφόρμα του ΚΕΚ που θα σε δηλώσει πρώτο ... και να μην γράφεις ώρες σε άσχετη πλατφόρμα για άσχετο ΚΕΚ.

[1]image.png.dee4c2fd6ee5c9f7d651eb0ab7e8849d.png

 

Αυτό είναι για τη δημιουργία αίτησης. Για τη διαδικασία ενεργοποίησης δεν υπάρχει κάτι. Είναι στο κενό τα πράγματα. Κανονικά, άπαξ και ενεργοποιήθηκε ένα voucher, δε θα έπρεπε να είναι εφικτή η ενεργοποίηση από άλλον και το σύστημα θα έπρεπε να σε σταματάει, όπως σε σταματά κατά την προσπάθεια δημιουργίας νέας δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ted78 said:

Αυτό είναι για τη δημιουργία αίτησης. Για τη διαδικασία ενεργοποίησης δεν υπάρχει κάτι. Είναι στο κενό τα πράγματα. Κανονικά, άπαξ και ενεργοποιήθηκε ένα voucher, δε θα έπρεπε να είναι εφικτή η ενεργοποίηση από άλλον και το σύστημα θα έπρεπε να σε σταματάει, όπως σε σταματά κατά την προσπάθεια δημιουργίας νέας δήλωσης.

α) Η ενεργοποίηση της "επιταγής κατάρτισης" γίνεται από το ΚΕΚ. Αν ακολουθήσεις την διαδικασία Α και στείλεις σε 2-3 κλπ ΚΕΚ την αίτηση (ΚΑΥΑΣ) δεν μπορείς να ξέρεις ποιο ΚΕΚ θα την ενεργοποιήσει πρώτο για να μπλοκάρει τα άλλα.

β) Το "περίπου ίδιο" μπορεί να πάθεις αν π.χ. έχεις ακολουθήσει την διαδικασία Β και να έχεις στείλει σε 2-3- κλπ ΚΕΚ (δηλαδή να υποβάλει για εσένα την αίτηση και να λάβει ΚΑΥΑΣ). Οπότε και στην περίπτωση αυτή δεν μπορείς να ξέρεις ποιο ΚΕΚ θα την ενεργοποιήσει πρώτο για να μπλοκάρει τα άλλα.

γ) Και για να το κάνω ακόμη πιο περίπλοκο στο παραπάνω β, αν ακόμη κάποιο από τα ΚΕΚ που έχεις στείλει την εξουσιοδότηση δεν την έχει υποβάλλει για να ενεργοποιήσει την "επιταγή κατάρτισης" για τον εαυτό του και να κόψει τα άλλα, μπορείς εσύ να υποβάλλεις αίτηση με την διαδικασία Α και να κόψεις τα ΚΕΚ που τους έχεις κάνει εξουσιοδότηση.... και να την στείλεις σε άλλα ΚΕΚ ... (Loop !!!)

Είναι πολύ βλακωδώς στημένο ... ως ενεργοποίηση της "επιταγής κατάρτισης". Έπρεπε να υπάρχει μόνο η διαδικασία Α και με αυτή να ενεργοποιείται η "επιταγή κατάρτισης" και να σε "έδενε" κάπως με την επιλογή του ΚΕΚ από εσένα μέσα από την ΕΡΓΑΝΗ.

Υ.Γ. Ο ενικός αριθμός που χρησιμοποιώ δεν απευθύνεται προφανώς σε προσωπικό επίπεδο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τη διαδικασία Α, τότε δε μπορεί να γίνει η διαδικασία Β, ούτε να φτιάξεις νέα αίτηση με τη διαδικασία Α. Ισχύει και το αντίστροφο.

Η αίτηση συμμετοχής, που βγαίνει το ΚΑΥΑΣ είναι μοναδική. Το σύστημα σε σταματάει και λέει ότι υπάρχει ήδη αίτηση για το ΑΦΜ σου. Το δοκίμασε συνάδελφος και μου είπε ότι δεν μπορούσε να φτιάξει δεύτερη αίτηση.

Με την ενεργοποίηση δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται. Ή η εργάνη δεν κάνει ελέγχους βάσει του ΚΑΥΑΣ, ή τα ΚΕΚ μας λένε ψέμματα και δεν έχουν προχωρήσει σε ενεργοποίηση.

Όπως και να έχει και ειδικά στην πρώτη περίπτωση, θα μπορούσαν κάποια κεκ, σε συνεννόηση μεταξύ τους να "ενεργοποιήσουν" διπλάσιους και τριπλάσιους δικαιούχους και να εισπράξουν τα 20 €. Ή θα μπορούσε κάποιος να πάρει δυο και τρεις επιδοτήσεις. Γενικά είμαστε λίγο στο σκοτάδι ως προς αυτό το κομμάτι.

Υ.Γ.: Μη φοβάσαι, δεν παρεξηγώ.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: βάζοντας για 1η φορά τους κωδικούς μου (username - password) στην πλατφόρμα και έχοντας συνδεθεί για 1η φορά, αυτόματα ενεργοποιειται το username-κωδικος μου και είμαι οκ???  Ή υπαρχει μέσα στη πλατφόρμα κάποια επιπλέον διαδικασία που πρέπει να κάνω για να ενεργοποιηθεί ο κωδικός μου. Έχω συνδεθεί κανονικά μερικές φορές με αποτύχεις προσπάθειες να δω κάτι σε παρουσιάσεις κτλ, αλλά πέρα από αυτό δεν έχω κάνει κάποια άλλη ενέργεια. Μην φάμε καμία φόλα για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.