Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η διαδικασία συμμετοχής στο ειδικό πρόγραμμα τηλεκατάρτισης (voucher 600 ευρώ) - Προθεσμίες - Δικαιολογητικά


Engineer

Recommended Posts

Δες εδω

Η 4η βαθμιδα ειναι αα.ββ.γγ.01, 03, 04 κ.ο.κ. 

Πρακτικα ετσι οπως ειναι το καδολογιο δεν ειναι για μηχανικο. Αλλα δεν ειναι και επαγγελματικο δικαιωμα ο καδ. Το πτυχιο ειναι. 

Εγω οταν περασει αυτη η κατασταση θα βαλω αλλους 10 δευτερευοντες εφοσον εχω το δικαιωμα για να μην εχω θεματα. Αν και η ασφαλης επιλογη σου λεω. Ειναι "υπηρεσιες χχχχχχχχ μηχανικου γενικα". Οπου χ: μηχανολογος, χημικος κ.λπ. 

 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε συ μηπως κασνεις λάθος. Γιατι έτσι δεν εκτελώ τιποτα. Αφου δεν υπάρχει τίποτα κάτω απο το 

71.12.1

Υπηρεσίες μηχανικών.

 

 

δεν υπάρχει 71.12.10.01 , 02,03,04. Τιποτα! ΑΡΑ ΤΙ ΕΚΤΕΛΩ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατηγορια katrmp. Τα παντα. Ολα τις μορφης 71.12.1χ.χχ .

Ειναι 71.12.1 τελικα και οχι 71.12.10 που ειπες. 

Αυτο εννοουσε η λογιστρια οταν σου ειπε να μπορεις να εχεις απο το 1000 εως το 1999. Εννοουσε 1α.αα εως 1ω.ωω 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Προς κατανόηση των ΚΑΔ απ ολους, αναφέρω ότι σε μένα αναγράφει 71.11.30. 00 και απ ότι είδα είναι επιλεξιμος ο ΚΑΔ 71.11.3.. 

Άρα, δεν απαιτούνται τα μηδενικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. 

Ξαναλεω 2 πραγματα για να μην εχουμε παρερμηνειες στο φορουμ:

1. Ειναι παγια τακτικη των λογιστων η επιλογη διβαθμιου (πχ 71.12 δηλαδη τα 2 πρωτα τμηματα) η τριτοβαθμιου καδ (πχ 71.12.11 δηλαδη τα 3 πρωτα τμηματα) μην ξεροντας τι δικαιωμα εχει ο καθενας για να μην υπαρχουν προβληματα κατα την εκτελεση εργασιων και φορολογικους ελεγχους. 

2. Θεωρω οτι εφοσον ο 71.11 και 71.12 δινονται απο τις ΔΟΥ μονο με πτυχιο η αδεια ασκησεως επαγγελματος και περιλαμβανονται στο φεκ ως 2βαθμιοι ολοι οι απο κατω (περιεχομενοι και με οποια μορφη) πρεπει να μην εχουν προβλημα αυριο ως επιστημονες δικαιουχοι του voucher οτι και να βαλουν. Ειτε βαλουν τον 71.12.00.00 (κατηγορια, 2βαθμιος) ειτε 71.12.1 (κατηγορια 3βαθμιος) ειτε πχ 71.12.10.00 (ομοιως) ειτε πχ 71.12.11.01 (4βαθμιος). 

Edit: οτι ειπε οτι getsakna. Πολλες φορες τα μηδενικα συμπληρωνονται αυτοματα στο taxis για ενιαια μορφη. 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

sw0rdf1sh για να μου φύγει μία απορία φίλε , τα ενεργειακα πιστοποιητικά σε ποιόν κάδ θα τα έντασες?

Ο 71121000 τα κάνει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2020 at 5:31 PM, pao.ang said:

Ερωτ:Ο εταίροι εταιρειών που διαθέτουν κύριο επιλέξιμο ΚΑΔ π.χ Ο.Ε, ΙΚΕ κτλ, μπορούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ή αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα; Απάντ: Το πρόγραμμα αφορά αποκλειστικά σε φυσικά πρόσωπα, ελεύθερους επαγγελματίες, των οποίων οι ενεργοί ΚΑΔ εμπίπτουν στους επιλέξιμους ΚΑΔ του παρατήματος ΧΙ της Πρόσκλησης.Οι εταίροι εταιριών, εφόσον οι ίδιοι, ωςελεύθεροι επαγγελματίες, διαθέτουν, ιδίω ονόματι, ενεργούς ΚΑΔ οι οποίοι εμπίπτουν στους επιλέξιμους ΚΑΔ της Πρόσκλησης, μπορούν να υποβάλλουν αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα.

 

Από υπουργείο ερωτ/απαντησεις

Εαν εχω καταλαβει καλα,  οσοι ειμαστε εταιροι σε ο.ε. χωρις προσωπικη εναρξη και χωρις υπαλληλους δε δικαιουμαστε τιποτα γενικοτερα. 😁

Edited by archlabyrinth
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, katrmp said:

sw0rdf1sh για να μου φύγει μία απορία φίλε , τα ενεργειακα πιστοποιητικά σε ποιόν κάδ θα τα έντασες?

Ο 71121000 τα κάνει?

Δεν εχει τα παντα εξειδικευμενα. Ουτε ενεργειακους ελεγκτες εχει. Για μενα επρεπε να χει μονο τις ειδικοτητες. Υπαρχει μια συνεχεια ως προς τα ευρωπαικα ισως (κωδικοι nace). 

Το σκεπτικο οπως το αντιλαμβανομαι εκει ειναι οτι υπαρχει κωδικος για τεχνικους ασφαλειας που ειναι εργασια που την κανουν ολοι οι συναδελφοι (πδ99), οπως και τα ενεργειακα (ολοι), αλλα τεχνικος ασφαλειας ειναι και γεωπονος νομιζω (η τελος παντων οτι λεει ο 3850). Θεωρω γι αυτο ειναι και χωρια. Ενω εν. πιστ. δεν βγαζει μη μηχανικος. 

Παρ ολα αυτα το δικαιωμα το ρυθμιζει η υπεν ως προς τα ενεργειακα και οχι ο καδ. Φορολογικα σε ελεγχο δε θα σου πει κανεις γιατι εκανες ενεργειακο. Γιατι εχω 1 καδ μηχανικου και την εργασια την κανουν μηχανικοι ενεργειακοι επιθεωρητες θα πεις. 

Ρωτα το λογιστη. Το να εχεις 4ψηφιο καδ σημαινει οτι μπορεις να κανεις ολα τα 6ψηφια και 8ψηφια εντος του. Ομοιως το να εχει καποιος 8ψηφιο περιοριζεται. Κανει μονο αυτο. (Θεωρητικα για την εφορια κανεις τα παντα. Το οτι εχεις το δικαιωμα με τον 3βαθμιο δε σημαινει οτι θα κανουμς εμεις στατικα. Ο καθενας υπογραφει οτι εχει δικαιωμα ασχετως καδ). Φορολογικα ομως εσενα αν σε ελεγξει ποτε οτι και να εχεις κανει περιλαμβανεται. 

Οποτε εγω λεω να ανοιξω καμια δεκαρια ακομα επ ευκαιρια και εσυ δε νομιζω να χεις θεμα. Απλα εχεις ολο τον πινακα σου εξηγω. 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.