Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωτεμάχιο με αυθαίρετο κτίσμα που διαπερνάται από ρέμα και περιέχει και δασικό τμήμα


Recommended Posts

Το αυθαίρετο κτίσμα δεν ανήκει σε δασική έκταση. Στο τοπογραφικό διάγραμμα ΕΓΣΑ, η εκτός σχεδίου έκταση Α ιδιοκτησίας του πελάτη μου με συνολικό Εμβ. = 4602,12τ.μ., παρουσιάζεται ως 2 γεωτεμάχια που διαχωρίζονται από ένα ρέμα (υφιστάμενο ρέμα αναφέρεται στο Τ.Δ.). Εκατέρωθεν του ρέματος υπάρχει δασικό τμήμα με Εμβ. 385,01τ.μ. (τελεσίδικη απόφαση που δεν αναφέρει αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό και ο τοπογράφος αναφέρει οριοθέτηση τμήματος δάσους). Το κυρίως γεωτεμάχιο, όπου υπάρχει και το εξολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα προ του 1975, έχει  Εμβ.=4122,05τ.μ. (αν αφαιρεθεί το ανάλογο δασικό τμήμα γίνεται 3770τ.μ.) και το γεωτεμάχιο στην άλλη όχθη έχει εμβαδόν Εμβ.= 480,07τ.μ. συμπ. του ανάλογου δασικού τμήματος. Η αγορά όλης της παραπάνω έκτασης έγινε από τον πελάτη μου διαδοχικά με 3 συμβόλαια το 1964 (αγοράστηκαν πρώτα 2150 στρ. ενός ελαιοπερίβολου, μετά 2 περίπου στρέμ. αγρού και τέλος μισό στρέμμα περίπου ρουμανίου (άμπελος). Σε κανένα από τα παραπάνω συμβόλαια δεν αναφέρεται η παρουσία του ρέματος.

Ρωτάω λοιπόν:

1.      Με το ρέμα στην ουσία γίνεται κατάτμηση όλης της έκτασης Α, οπότε μιλάμε όντως για δύο γεωτεμάχια, αριστερά και δεξιά του ρέματος? Η επιφάνεια του δασικού τμήματος θα αφαιρεθεί από την όλη έκταση Α? Φαίνεται και στους νέους δασικούς χάρτες. 

2.  Η ένταξη στον Ν.4495, του εξολοκλήρου αυθαίρετου κτίσματος προ του 1975, που βρίσκεται στο κυρίως γεωτεμάχιο με Εμβ.=4122, 05 το οποίο γίνεται 3770τ.μ. με την αφαίρεση του ανάλογου δασικού τμήματος, μπορεί να γίνει? Το γεωτεμάχιο με τα σημερινά δεδομένα δεν είναι 4στρεμ. άρα δεν είναι άρτιο, σωστά? Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σήμερα και ποιες ήταν τότε? Να αναφέρω ότι η min. απόσταση του ισόγειου κτίσματος 100τ.μ., από το όριο όμορου γεωτεμαχίου είναι 5,95μ. ( πρέπει να απέχει τουλάχιστον 7,5μ.?) και η απόσταση της ισόγειας αυθαίρετης κατοικίας από το δασικό τμήμα είναι περίπου 80μ.

3.  Ο πελάτης μου θέλει να κάνει πράξη μεταβίβασης, ποιο τμήμα της όλης έκτασης μπορεί να μεταβιβάσει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εκατέρωθεν του ρέματος υπάρχει δασικό τμήμα με Εμβ. 385,01τ.μ.

(τελεσίδικη απόφαση που δεν αναφέρει αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό και ο τοπογράφος αναφέρει οριοθέτηση τμήματος δάσους)

Τι τελεσιδικη αποφαση ειναι αυτη? Υπαρχει πραξη χαρακτηρισμου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτα προηγήθηκε η πράξη χαρακτηρισμού από το Δασαρχείο της περιοχής, το οποίο χαρακτήρισε ως δασική την μία έκταση και ως μη δασική την άλλη. Μετά από 4 μήνες, η παραπάνω πράξη κατέστη τελεσίδικη από την ίδια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, ο πελατης ελαβε γνωση μιας πραξης

δεν εκανε ενσταση και αυτη τελεσιδικησε.

Στην ΠΧ περιγραφονται  αναλυτικα κατα θεση, εμβαδον και στοιχεια καθε εκταση που κριθηκε.

Θα δεις σε ποια κατηγορια "δασικης" εκταση τα υπηγαγε.

[όπως εδω,  ανα Δασαρχειο]

Πραξεις Χαρακτηρισμου Εκτάσεων:

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγράφεται στην Πράξη Χαρακτηρισμού ιδιωτική ή δημόσια έκταση. Από αυτό που μου επισυνάψατε, πώς μπορώ να δω αναρτημένη την πράξη χαρακτηρισμού (είναι τον Ιούνιο του 2012), καθώς δεν ξέρω τον Α.Δ.Α. Επίσης, γνωρίζετε να απαντήσετε στο ερώτημα μου, ως νομικός, αν ρέμα που διασχίζει γεωτεμάχιο δημιουργεί και κατάτμηση?

 

Ευχαριστώ ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

το ρεμα αποτελει οριο, αν αναφερεται στα συμβολαια. Αλλως το γηπεδο ειναι ενιαιο.

Ομως, εσυ εχεις τρια διαφορετικα συμβολαια....δεν λες μεσα σε ποιό ειναι το "ρεμα"

Παντως,  αν εχεις ενα ρεμα και "εκατερωθεν"  οπως εσυ ειπες εχεις δασικη εκταση,

τι ψαχνεις να βρεις  μονον στο ρεμα, αν δεν ξερεις τι ειδους δασικη εκταση εχεις "εκατερωθεν",

δλδ μεταξυ του ρεματος και του "ελευθερου" γηπεδου.

[σου στειλα τις ΠΧ για να δεις  οτι ολες περιγραφουν επακριβως την θεση/ εμβαδον και ορια και χαρακτηρισμο των γηπεδων που εξεταζουν]

 Μιλησες για "τελεσίδικη απόφαση που δεν αναφέρει αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό και ο τοπογράφος αναφέρει οριοθέτηση τμήματος δάσους"

δξ τι εννοει ο τοπογραφος αλλά,

υποθετω οτι εσυ εχεις δει  την δικη σου ΠΧ.....

υγ

  ειδες εάν αυτο το ρεμα  εμφανίζεται σε χαρτογραφικά υπόβαθρα και έχει διαρκή ροή

https://www.michanikos.gr/forums/topic/24302-το-ρέμα-είναι-ιδιόκτητο-ή-όχι/?do=findComment&comment=355926

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας προσεκτικά τα συμβόλαια, δεν αναφέρει κανένα για ύπαρξη ρέματος. Μπορείτε να μου αναφέρετε τον νόμο που λέει ότι όταν ένα ρέμα δεν αναφέρεται σε κανένα σχετικό συμβόλαιο, είναι τότε ιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη και άρα το γήπεδο ενιαίο?

Έχοντας πάλι διαβάσει προσεκτικά την τελεσίδικη πράξη χαρακτηρισμού για το δασικό τμήμα, δεν αναφέρει τίποτε περί ιδιωτικού ή δημόσιου δάσους. Ξέρετε, πώς μπορώ να πάρω την ανάλογη πληροφόρηση από την ιστοσελίδα του κτηματολογίου με την κύρωση των δασικών χαρτών? Το τοπογραφικό ΕΓΣΑ που είχα αναρτήσει εγώ στην ρύθμιση του Ν.4014 ήταν χρονολογίας του 2012. Μετά  την κύρωση των δασικών χαρτών, θα πρέπει να γίνει καινούριο τοπογραφικό, το οποίο και πρέπει να χρησιμοποιήσω για την μεταφορά της παραπάνω δήλωσης στον Ν.4495 περί αυθαιρέτων?

Link to comment
Share on other sites

Λεπεση σελ. 7/8

επεση Ρεματα κλπ..pdf

θα δεις και στην αναζητηση στο φορουμ, εχει συζητηθει το θεμα.

και

Πραξη χαρακτηρισμου χωρις να "χαρακτηριζει" το "χωραφι"  δεν υπαρχει.

 Τι γραφει και τι χαρακτηριζει αυτο το εγγραφο  που εχεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.