Μετάβαση στο περιεχόμενο

COVID-19: Μείωση μισθώματος σε μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες


Electric

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Προχθές υπέβαλε φίλος κανονικά.

Μπορεί .. λέω μπορεί ... να υπάρχει θέμα με τους ΚΑΔ να μην τους έχουν ενημερώσει ... δεν ξέρω τι άλλο να πω ... αν βρω κάτι άλλο θα γράψω

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, georgegaleos said:

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Προχθές υπέβαλε φίλος κανονικά.

Μπορεί .. λέω μπορεί ... να υπάρχει θέμα με τους ΚΑΔ να μην τους έχουν ενημερώσει ... δεν ξέρω τι άλλο να πω ... αν βρω κάτι άλλο θα γράψω

Μήπως θέλει τον ακριβή 4ψήφιο ΚΑΔ όπως τον έχει η λίστα; Αν είδες, ο δικό μου είναι σε πιο κάτω επίπεδο, 8ψήφιος.

Πώωωω, αυτό θα είναι, κάτσε να δεις, και σήμερα έληγε η προθεσμία αλλαγής τους...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ΠΟΜΙΔΑ βγήκαν κάποια δημοσιεύματα που αναφέρουν οτι πρεπει να δοθούν συγκεκριμένα χαρτιά στον ιδιοκτήτη του ακινήτου:
http://pomida.gr/newspost.php?nsl=anakoinosi-odigies-pomida-gia-ti-meiosi-ton-misthomaton

Γιατί αλλιώς δεν δικαιούται ο ενοικιαστής την μείωση.

Παρόλαυτα δεν βλέπω να αναφέρεται κάποιο σαφές χρονοδιάγραμμα (μέχρι πότε πρέπει να κοινοποιηθεί αυτή η δήλωση στον ιδιοκτήτη).

Και επίσης αναρωτιέμαι πως μπορώ να αποδείξει ο ενοικιαστής ότι έχει ενημερώσει τον ιδιοκτήτη επίσημα?
Αφού ενας κακόβουλος ιδιοκτήτης θα μπορούσε να αρνείται επ αόριστον ότι εχει λάβει κάποια ενημέρωση/υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

[απόσπασμα απο ανω]

"Παράλληλα από τους αρμόδιους υπουργούς, ανταποκρινόμενους στα συνεχή διαβήματα της ΠΟΜΙΔΑ, δηλώθηκε ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε μείωση της φορολογικής επιβάρυνσης των ιδιοκτητών και εκμισθωτών ακινήτων, με μέτρα που θα προσδιοριστούν και θα ανακοινωθούν «σε δεύτερο χρόνο».

Προκειται για "μειωμενα" μισθωματα καποιων μηνων του ετους 2020.

Αυτη  η μειωση της φορολογικης επιβαρυνσης, σε ποιά χρονιά θα αναχθει?

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 12:20 ΜΜ, spafent said:

Νομίζω ότι ισχύει μόνο για 2 μήνες  Μάρτιο - Απρίλιο

Kι εγώ τελικά εκεί καταλήγω. Αυτό που φαινεται συγκεκριμένα;  Εγω με βαση τα ηλεκτρονικα δημοσιευματα σε εφημεριδες το λεω. Αλλά είναι λιγο δύσκολο.

Edited by Electric
Προσθήκη λεπτομερειας
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η εξαγγελία ήταν για ενοίκιο  Απριλίου και Μάιου ( να θυμίσω ότι εμείς μπήκαμε στην ρύθμιση τον Απρίλιο ) η πλατφόρμα δεν δέχεται νέες αιτήσεις από 20/4 και μετά !  Πιθανολογώ ότι όποιος δεν υπέβαλε αίτηση μέχρι 20/4 έμεινε εκτός νυμφώνος . Έχει κάποιος άλλος κάτι νεώτερο ?

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 1:14 ΜΜ, dimitris GM said:

[απόσπασμα απο ανω]

"Παράλληλα από τους αρμόδιους υπουργούς, ανταποκρινόμενους στα συνεχή διαβήματα της ΠΟΜΙΔΑ, δηλώθηκε ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε μείωση της φορολογικής επιβάρυνσης των ιδιοκτητών και εκμισθωτών ακινήτων, με μέτρα που θα προσδιοριστούν και θα ανακοινωθούν «σε δεύτερο χρόνο».

Προκειται για "μειωμενα" μισθωματα καποιων μηνων του ετους 2020.

Αυτη  η μειωση της φορολογικης επιβαρυνσης, σε ποιά χρονιά θα αναχθει?

η απαντηση σε αυτο  δεν εχει ακομα οριστικοποιηθει

εδω

https://www.b2green.gr/el/post/79894/dipli-paremvasi-gia-tous-idioktites-akiniton-exetazei-i-kyvernisi

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

η απαντηση σε αυτο  δεν εχει ακομα οριστικοποιηθει

εδω

https://www.b2green.gr/el/post/79894/dipli-paremvasi-gia-tous-idioktites-akiniton-exetazei-i-kyvernisi

 

@dimitris GM : Το ερώτημά μου αφορούσε στην μείωση ενοικίου επαγγελματικής στέγης .Υπάρχει ελπίδα για όσους δεν υπέβαλαν εμπρόθεσμα αίτηση μέχρι τις 20/4 ? Ευχαριστώ .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Με τα νέα μέτρα δικαιούμαστε μείωση ενοικίου 40% για τον Νοέμβριο? Γνωρίζει κάποιος?

 

Επειδή οι ανακοινώσεις του υπουργείου είναι τόσο ξεκάθαρες...σαν τις ανακοινώσεις για τους νόμους των αυθαιρετων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.