Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεξαμενή νερού (πόσιμου και ομβρίων)


ikkp

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια,

Έχω μια νέα άδεια συγκροτήματος 3 κατοικιών σε νησί στις κυκλάδες σε σημείο που δεν υπάρχει δίκτυο ύδρευσης.

Οι απορίες μου είναι οι εξής;

1) Υποχρεούμαι σε κατασκευή δεξαμενής πόσιμου νερού (ή μπορώ να ισχυριστώ προμήθεια φιάλων π.χ. 10 λτ).  Αν υποχρεούμαι, τότε πέραν των ειδών δεξαμενών (πλαστική, ανοξίδωτη, επισχρισμένο ΩΣ) υπάρχει και χημική διεργασία που πρέπει να τηρείται;

2) Η δεξαμενή ομβρίων μπορεί να χρησιμεύσει για νερό χρήσης; Υπάρχει και εδώ χημική διεργασία που πρέπει να τηρείται;

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να φανταστώ κατοικία χωρίς δίκτυο ύδρευσης.

Ας υποθέσουμε ότι το πόσιμο καλύπτεται από τις φιάλες. Το πλύσιμο σκευών? Ατομικό? ρούχων?

Η δεξαμενή ομβρίων είναι τόσο μεγάλη που μπορεί να καλύψει τις λοιπές ανάγκες (δάπεδα, πότισμα κλπ)? Ή Εκεί στις κυκλάδες βρέχει και το καλοκαίρι?

επί των ερωτημάτων δεν θυμάμαι καλά αλλά κοι΄τα ΓΟΚ και ΝΟΚ τι απαιτείται.

Δεν θα συμβούλευα χρήση δεξαμενής γιατί υπάρχουν παλλές απαιτήσεις που καθιστούν πολύ δύσκολη και αντιοικονομική την εφαρμογή σε τέτοιο μικρό μέγεθος. Υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Πρόχειρα έχω κάτι που δεν ξέρω αν είναι επαρκές ή ενημερωμένο ΦΕΚ 3282Β/2017

Edited by maneni
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2020 at 12:40 ΜΜ, maneni said:

δεν μπορώ να φανταστώ κατοικία χωρίς δίκτυο ύδρευσης.

Προφανώς πρέπει να υπάρχει.Θα υπάρχει δίκτυο ύδρευσης νερού χρήσης από τη δεξαμενή ομβρίων που θα γεμιζεί από υδροφόρα και βροχή. Αναρωτιέμαι αν έχω υποχρέωση για δίκτυο πόσιμου.

Ας υποθέσουμε ότι το πόσιμο καλύπτεται από τις φιάλες. Το πλύσιμο σκευών? Ατομικό? ρούχων?

Θα υπάρχει δίκτυο ύδρευσης νερού χρήσης από τη δεξαμενή ομβρίων που θα γεμιζεί από υδροφόρα και βροχή.

Η δεξαμενή ομβρίων είναι τόσο μεγάλη που μπορεί να καλύψει τις λοιπές ανάγκες (δάπεδα, πότισμα κλπ)? Ή Εκεί στις κυκλάδες βρέχει και το καλοκαίρι?

Υδροφόρα

επί των ερωτημάτων δεν θυμάμαι καλά αλλά κοι΄τα ΓΟΚ και ΝΟΚ τι απαιτείται.

Δεν αναφέρουν κάτι. Αναφέρει ο κτιριοδομικός χωρίς πολλές λεπτομέρειες.

Δεν θα συμβούλευα χρήση δεξαμενής γιατί υπάρχουν παλλές απαιτήσεις που καθιστούν πολύ δύσκολη και αντιοικονομική την εφαρμογή σε τέτοιο μικρό μέγεθος. Υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Πρόχειρα έχω κάτι που δεν ξέρω αν είναι επαρκές ή ενημερωμένο ΦΕΚ 3282Β/2017

Το διάβασα, ευχαριστώ, αλλά δείχνει πως δεν έχει να κάνει με τα ζητούμενα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Link to comment
Share on other sites

το νερό για πλύσιμο σκευών (τουλάχιστον) έχει τις ίδιες προδιαγραφές με το πόσιμο οπότε υδροφόρα και δεξαμενή το ξεχνάς (εκτός και αν ακολουθήσεις τις προβλεπόμενες διαδικασίες).

Απότι βλέπω πρέπει να κάνεις μια τεχνοοικονομική μελέτη για να βρεις ποια επιλογή συμφέρει περισσότερο. Μια λύση που μπορεί να σε εξυπηρετήσει με τη δεξαμενή είναι η χρήση Α/Ο σε συνδυασμό με τις φιάλες για να έχεις απλά υποτυπώδη έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, maneni said:

το νερό για πλύσιμο σκευών (τουλάχιστον) έχει τις ίδιες προδιαγραφές με το πόσιμο οπότε υδροφόρα και δεξαμενή το ξεχνάς (εκτός και αν ακολουθήσεις τις προβλεπόμενες διαδικασίες).

Απότι βλέπω πρέπει να κάνεις μια τεχνοοικονομική μελέτη για να βρεις ποια επιλογή συμφέρει περισσότερο. Μια λύση που μπορεί να σε εξυπηρετήσει με τη δεξαμενή είναι η χρήση Α/Ο σε συνδυασμό με τις φιάλες για να έχεις απλά υποτυπώδη έλεγχο.

Φίλε τι λες ? Υπάρχουν άπειρα σπίτια με δεξαμενές ύδρευσης χωρίς δίκτυο και μάλιστα πολλά είναι κοντά σε μεγάλες πόλεις.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ειδικές μελέτες και αναλύσεις για να βγάλεις την άδεια σου. Μετά το τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης είναι άλλο θέμα. Γενικά παίζουν οι μπετονιένες υπόγειες δεξαμενές οι οποίες συντηρούνται μία φορά το χρόνο και έχουν μεγάλη χωρητικότητα και υπάρχουν και οι πλαστικές μαύρες υπέργειες οι οποίες νομίζω δεν συντηρούνται συχνά και πλένονται εσωτερικά μία στο τόσο. Αυτές συνήθως είναι μέχρι 10μ3.

Ένα μέσο σπίτι με μία οικογένεια και νορμάλ χρήση χωρίς ποτίσματα κήπων θέλει 10μ3 τον μήνα. Οι υδροφόρες έχουν διάφορες τιμές ανά περιοχή αλλά νομίζω πάει περίπου 5ευρώ/μ3. Αυτές φορτώνουν σε δικές τους βρύσες με το δίκτυο έχουν ανοξείδωτα βυτία και το νερό είναι σχετικά καλό για πλύσιμο. Αν δεν πρόκειται να έρθει το νερό τα επόμενα χρόνια κάνε μεγάλη μπετονένια δεξαμενή γύρω στα 20μ3. Επειδή εγώ σε άδεια είχα δείξει πλάστική δεν ξέρω κατασκευαστικά ζητήματα.

Πάντως για να μην το κουράζουμε εσύ για την άδεια σου αρκεί να δείξεις μία δεξαμενή να συνδέσεις  το δίκτυο σου. Δεν θα σε ρωτήσει κανείς τι και πως στην πολεοδομία.

Όσο  για τη δεξαμενή ομβρίων ακούω άσχημα λόγια πολλοί λένε ότι βρομίζουν, μπλοκάρουν οι σωλήνες κτλ. Μην την κάνεις.

Edited by nik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είδες πουθενά να αναφέρω ειδικές μελέτες ή αναλύσεις για να βγάλεις άδεια?

1 ώρα πριν, nik said:

.....Υπάρχουν άπειρα σπίτια με δεξαμενές ύδρευσης χωρίς δίκτυο και μάλιστα πολλά είναι κοντά σε μεγάλες πόλεις......

αυτή δεν είναι θέση μηχανικού. Υπάρχουν "άπειρα" αυθαίρετα, αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται η έκδοση άδειας για να κατασκευάσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο είναι ότι έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας. Αναφέρθηκα στα αυθαίρετα γενικώς.  Εννοούσα ότι ως μηχανικοί επικαλούμαστε νομοθεσίες και προδιαγραφές και όχι υφιστάμενες καταστάσεις.

Αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε τι πρόβλημα αναφέρομαι. Δεν υπ΄ρχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση αδειοδότησης για τροφοδοσία πόσιμου νερού. Εφαρμόζεις ότι αναφέρει Ο ΓΟΚ και ΝΟΚ για τις κατοικίες. Το πρόβλημα είναι στις απαιτήσεις ποιότητας για το πόσιμο νερό. ¨οταν υπάρχει κάποιο εξωτερικό δίκτυο ακόμα και οικισμού την ευθύνη την ευθύνη την έχει ο φορέας δικτύου.

Προφανώς αν γίνει χρήση φιαλών (εφόσον προβλέπεται) η ευθύνη υπόκειται στους κατασκευαστές/διακινητές. Επίσης αναφέρθηκα ότι η πλύση σκευών πρέπει να έχει προδιαγραφές πόσιμου νερού.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά νησιά δεν υπάρχει 24η παροχη υδατος, οποτε κατασκευαζονται αναγκαστικα δεξαμενη+πιεστικο, με πληρωση απο το δικτυο. Το ίδιο θα δείξεις και εσυ στην άδεια , αλλα η πλήρωση θα είναι από την υδροφόρα. Το είδος της δεξαμενής μπορεί να είναι πλαστικό  μεταλλικό ή μπετόν ενσωματωμενη στη θεμελίωση(δεν απαιτουνται πια το ενα μετρο αποσταση απο τη θεμελιωση). Όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ειδικές αναλύσεις για την ποιότητα του νερού για να βγάλεις την άδεια (παρα μονο να υπολογίσεις να υπάρχει επάρκεια για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα , πχ 2 εβδομάδες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.