Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφορίες σπουδών Αεροδυναμιστή


Margaritis Tsakalis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα γιο που είναι 16 ετών και το όνειρο του είναι να γίνει Αεροδυναμιστής σε κάποια αγωνιστική ομάδα στο εξωτερικό. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες βασικές κατευθύνσεις όπως ποια είναι η βέλτιστη σχολή - τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών αρχικά στην Ελλάδα και στην συνέχεια στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά προγράμματα. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Τον όρο "αεροδυναμιστής" δεν τον έχω ξανακούσει. Ίσως εμένα να μου διαφεύγει... Ωστόσο, Προφανώς χρειάζονται γνώσεις αεροδυναμικής - αεροναυπηγικής που αποτελούν κομμάτι των Μηχανολόγων Μηχανικών, όπως αναφέρεις και συ. Συνεπώς, ας μπει σε κάποια σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών... Στο ΕΜΠ που αποφοίτησα (πριν 15 χρόνια) υπάρχει ειδικότητα Αεροδυναμικής  από το τρίτο έτος. Σε κάθε Πολυτεχνική Σχολή Μηχανολόγων πρέπει να υπάρχει. Μάλιστα, στην Πολυτεχνική Σχολή της Πάτρας ο τίτλος είναι "Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών". Άρα, εγώ θα πρότεινα να επικεντρωθεί στις Πανελλήνιες ώστε να καταφέρει να εισαχθεί σε μία Πολυτεχνική Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και από εκεί και πέρα, αν εξακολουθεί να το θέλει, επειδή τέτοια επαγγέλματα θεωρώ ότι μόνο στο εξωτερικό έχουν πέραση, θα πρέπει να ανοίξει τα φτερά του προς τα εκεί. Αν και κατά τη διάρκεια των Σπουδών του ως μηχανολόγος, ενδεχομένως προσανατολιστεί και σε άλλους ενδιαφέροντες τομείς της Μηχανολογίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kcher said:

Τον όρο "αεροδυναμιστής" δεν τον έχω ξανακούσει. Ίσως εμένα να μου διαφεύγει... Ωστόσο, Προφανώς χρειάζονται γνώσεις αεροδυναμικής - αεροναυπηγικής που αποτελούν κομμάτι των Μηχανολόγων Μηχανικών, όπως αναφέρεις και συ. Συνεπώς, ας μπει σε κάποια σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών... Στο ΕΜΠ που αποφοίτησα (πριν 15 χρόνια) υπάρχει ειδικότητα Αεροδυναμικής  από το τρίτο έτος. Σε κάθε Πολυτεχνική Σχολή Μηχανολόγων πρέπει να υπάρχει. Μάλιστα, στην Πολυτεχνική Σχολή της Πάτρας ο τίτλος είναι "Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών". Άρα, εγώ θα πρότεινα να επικεντρωθεί στις Πανελλήνιες ώστε να καταφέρει να εισαχθεί σε μία Πολυτεχνική Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και από εκεί και πέρα, αν εξακολουθεί να το θέλει, επειδή τέτοια επαγγέλματα θεωρώ ότι μόνο στο εξωτερικό έχουν πέραση, θα πρέπει να ανοίξει τα φτερά του προς τα εκεί. Αν και κατά τη διάρκεια των Σπουδών του ως μηχανολόγος, ενδεχομένως προσανατολιστεί και σε άλλους ενδιαφέροντες τομείς της Μηχανολογίας.

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο συνάδελφος kcher! Βασικά σαν συμβουλή από τώρα, να διαβάσει και να αγαπήσει πολύ, τα μαθηματικά! Και την Φυσική βέβαια!
Και φυσικά, αν θέλει να κυνηγήσει το όνειρό του, να μην αρκεστεί στις μετριότητες, περνάμε μαθήματα και όλα καλά, πρέπει να κυνηγάει συνέχεια το κάτι παραπάνω και την βαθιά κατανόηση, γιατί οι αγωνιστικές ομάδες θέλουν τους top of the top, όχι ότι οι Ελληνικές σχολές δεν μπορούν να τους βγάλουν βέβαια, αλλά θέλει αφοσίωση και οξυδέρκεια.
Πολλοί φίλοι μου από το ΕΜΠ διαπρέπουν σε μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού στην αεροναυπηγική και στην μηχανοκίνηση γενικότερα, όχι σε αγωνιστικό επίπεδο αλλά σε πολύ πολύ υψηλό.
Επίσης, μπορεί να μπει σε αγωνιστικές φοιτητικές ομάδες, όπως η Prom Racing Team https://www.facebook.com/prom.racing

του ΕΜΠ, και άλλες αντίστοιχες σε άλλες σχολές, αν έχουν! Καλή επιτυχία και ότι καλύτερο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφοιτήσει από το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών στην Πάτρα.

Προτείνω την εξειδίκευση αεροναυπηγού μηχανικού και παράλληλα ως επιλογής να πάρει σχετικά μαθήματα από άλλους τομείς.

Για λεπτομέρειες ας ανατρέξει στην επίσημη ιστοσελίδα του τμήματος https://www.mead.upatras.gr/eksamina/#1548767734714-d9d18896-fc61

Σχετικά με την ειδικότητα του αεροδυναμιστή, τα μαθήματα που θα τον βοηθήσουν είναι:

  1. Μηχανολογικό Σχέδιο με Η/Υ & Μηχανουργείο
  2. Προγραμματισμός Η/Υ
  3. Μαθηματικά (όλα)
  4. Μηχανική (Στατική, Δυναμική, Ταλαντώσεις)
  5. Τεχνική Θερμοδυναμική
  6. Ρευστομηχανική
  7. Μετάδοση θερμότητας
  8. Υπολογιστικές μέθοδοι
  9. Εισαγωγή Στα Πεπερασμένα Στοιχεία
  10. Ελαφρές κατασκευές
  11. Μηχανική Συμπεριφορά Υλικών
  12. Ειδικά Θέματα Η/Υ
  13. Θεωρία Ελαστικότητας
  14. Ταλαντώσεις Μηχανολογικών Συστημάτων
  15. Σχεδιασμός με Υπολογιστή
  16. Μη Συμβατικές Μέθοδοι Κατεργασιών
  17. Δυναμική αναγνώριση και παρακολούθηση της δομικής ακεραιότητας κατασκευών
  18. Εισαγωγή στη Θεωρία Σχεδιασμού
  19. Προσομοίωση Πολυφασικών Ροών
  20. Αεροακουστικἠ και Θόρυβος Αεροχημάτων
  21. Υπολογιστική Ρευστοδυναμική
  22. Συμπιεστή Ροή
  23. Αεροδυναμική
  24. Πειραματική Ρευστοδυναμική
  25. Στοιχεία μετρήσεων αεροπορικού θορύβου
  26. Υπολογιστικές μέθοδοι μερικών διαφορικών εξισώσεων
  27. Θεωρία & μοντελοποίηση τυρβωδών ροών
  28. Μέθοδοι πεπερασμένων στοιχείων για την ανάλυση κατασκευών
  29. Εισαγωγή στη Μηχανική Σύνθετων Υλικών
  30. Ανώτερη Αντοχή Υλικών
  31. Τεχνολογίες πολυμερών & Σύνθετων Υλικών
  32. Διάδοση & Σκέδαση Κυμάτων
  33. Ανάλυση μεταλλικών Κατασκευών και Οριακής Φόρτισης
  34. Μηχανική με προηγμένους Η/Υ
  35. Μηχανική Σύνθετων Υλικών
  36. Βασικά στοιχεία Αεροναυπηγικών Υλικών
  37. Σχεδιασμός με Ανοχή Βλάβης
  38. Δυναμική Κατασκευών
  39. Θραυστομηχανική & Δομική Ακεραιότητα
  40. Πειραματικές μέθοδοι σε σύνθετα υλικά
  41. Κόπωση Αεροναυπηγικών Κατασκευών
  42. Μη Καταστροφικές Δοκιμές & Έλεγχοι
  43. Σχεδιασμός με Σύνθετα Υλικά
  44. Βασικός σχεδιασμός Αεροχημάτων
  45. Ανάλυση Αεροπορικών Κατασκευών
  46. Βασική Αεροδυναμική
  47. Αεροναυπηγικά Υλικά
  48. Τεχνολογία & Συστήματα Παραγωγής Αεροπορικών Κατασκευών
  49. Συμπιεστή ροή
  50. Υπολογιστική αεροδυναμική
  51. Ειδικά Θέματα Ανάλυση Αεροπορικών Κατασκευών
  52. Κόπωση Αεροναυπηγικών Κατασκευών
  53. Πεπερασμένα Στοιχεία για Αεροναυπηγούς Μηχανικούς
  54. Δυναμική Αεροπορικών Κατασκευών
  55. Στοιχεία μετρήσεων Αεροπορικού Θορύβου
  56. Έλεγχος Θορύβου Αεροχημάτων και Αεροακουστικός τους Σχεδιασμός

Έχω αναφέρει και πολλά μαθήματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αεροδυναμική αλλά είναι απαραίτητα ώστε να γνωρίζει από πριν αν μια λύση που είναι άριστη αεροδυναμικά είναι και υγροποιήσιμη.

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, mechpanos said:

Έτσι όπως τα λέει ο συνάδελφος kcher! Βασικά σαν συμβουλή από τώρα, να διαβάσει και να αγαπήσει πολύ, τα μαθηματικά! Και την Φυσική βέβαια!
Και φυσικά, αν θέλει να κυνηγήσει το όνειρό του, να μην αρκεστεί στις μετριότητες, περνάμε μαθήματα και όλα καλά, πρέπει να κυνηγάει συνέχεια το κάτι παραπάνω και την βαθιά κατανόηση, γιατί οι αγωνιστικές ομάδες θέλουν τους top of the top, όχι ότι οι Ελληνικές σχολές δεν μπορούν να τους βγάλουν βέβαια, αλλά θέλει αφοσίωση και οξυδέρκεια.
Πολλοί φίλοι μου από το ΕΜΠ διαπρέπουν σε μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού στην αεροναυπηγική και στην μηχανοκίνηση γενικότερα, όχι σε αγωνιστικό επίπεδο αλλά σε πολύ πολύ υψηλό.
Επίσης, μπορεί να μπει σε αγωνιστικές φοιτητικές ομάδες, όπως η Prom Racing Team https://www.facebook.com/prom.racing

του ΕΜΠ, και άλλες αντίστοιχες σε άλλες σχολές, αν έχουν! Καλή επιτυχία και ότι καλύτερο εύχομαι!

Ευχαριστώ για την απάντηση και για τις ευχές. Αυτό το πνεύμα της αφοσίωσης και αποφασιστικότητας θέλω να του μεταδώσω κι εγώ. Είναι σημαντικό να το λένε και άνθρωποι του χώρου. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, sdim said:

Έχω αποφοιτήσει από το τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών στην Πάτρα.

Προτείνω την εξειδίκευση αεροναυπηγού μηχανικού και παράλληλα ως επιλογής να πάρει σχετικά μαθήματα από άλλους τομείς.

Για λεπτομέρειες ας ανατρέξει στην επίσημη ιστοσελίδα του τμήματος https://www.mead.upatras.gr/eksamina/#1548767734714-d9d18896-fc61

Σχετικά με την ειδικότητα του αεροδυναμιστή, τα μαθήματα που θα τον βοηθήσουν είναι:

  1. Μηχανολογικό Σχέδιο με Η/Υ & Μηχανουργείο
  2. Προγραμματισμός Η/Υ
  3. Μαθηματικά (όλα)
  4. Μηχανική (Στατική, Δυναμική, Ταλαντώσεις)
  5. Τεχνική Θερμοδυναμική
  6. Ρευστομηχανική
  7. Μετάδοση θερμότητας
  8. Υπολογιστικές μέθοδοι
  9. Εισαγωγή Στα Πεπερασμένα Στοιχεία
  10. Ελαφρές κατασκευές
  11. Μηχανική Συμπεριφορά Υλικών
  12. Ειδικά Θέματα Η/Υ
  13. Θεωρία Ελαστικότητας
  14. Ταλαντώσεις Μηχανολογικών Συστημάτων
  15. Σχεδιασμός με Υπολογιστή
  16. Μη Συμβατικές Μέθοδοι Κατεργασιών
  17. Δυναμική αναγνώριση και παρακολούθηση της δομικής ακεραιότητας κατασκευών
  18. Εισαγωγή στη Θεωρία Σχεδιασμού
  19. Προσομοίωση Πολυφασικών Ροών
  20. Αεροακουστικἠ και Θόρυβος Αεροχημάτων
  21. Υπολογιστική Ρευστοδυναμική
  22. Συμπιεστή Ροή
  23. Αεροδυναμική
  24. Πειραματική Ρευστοδυναμική
  25. Στοιχεία μετρήσεων αεροπορικού θορύβου
  26. Υπολογιστικές μέθοδοι μερικών διαφορικών εξισώσεων
  27. Θεωρία & μοντελοποίηση τυρβωδών ροών
  28. Μέθοδοι πεπερασμένων στοιχείων για την ανάλυση κατασκευών
  29. Εισαγωγή στη Μηχανική Σύνθετων Υλικών
  30. Ανώτερη Αντοχή Υλικών
  31. Τεχνολογίες πολυμερών & Σύνθετων Υλικών
  32. Διάδοση & Σκέδαση Κυμάτων
  33. Ανάλυση μεταλλικών Κατασκευών και Οριακής Φόρτισης
  34. Μηχανική με προηγμένους Η/Υ
  35. Μηχανική Σύνθετων Υλικών
  36. Βασικά στοιχεία Αεροναυπηγικών Υλικών
  37. Σχεδιασμός με Ανοχή Βλάβης
  38. Δυναμική Κατασκευών
  39. Θραυστομηχανική & Δομική Ακεραιότητα
  40. Πειραματικές μέθοδοι σε σύνθετα υλικά
  41. Κόπωση Αεροναυπηγικών Κατασκευών
  42. Μη Καταστροφικές Δοκιμές & Έλεγχοι
  43. Σχεδιασμός με Σύνθετα Υλικά
  44. Βασικός σχεδιασμός Αεροχημάτων
  45. Ανάλυση Αεροπορικών Κατασκευών
  46. Βασική Αεροδυναμική
  47. Αεροναυπηγικά Υλικά
  48. Τεχνολογία & Συστήματα Παραγωγής Αεροπορικών Κατασκευών
  49. Συμπιεστή ροή
  50. Υπολογιστική αεροδυναμική
  51. Ειδικά Θέματα Ανάλυση Αεροπορικών Κατασκευών
  52. Κόπωση Αεροναυπηγικών Κατασκευών
  53. Πεπερασμένα Στοιχεία για Αεροναυπηγούς Μηχανικούς
  54. Δυναμική Αεροπορικών Κατασκευών
  55. Στοιχεία μετρήσεων Αεροπορικού Θορύβου
  56. Έλεγχος Θορύβου Αεροχημάτων και Αεροακουστικός τους Σχεδιασμός

Έχω αναφέρει και πολλά μαθήματα που δεν σχετίζονται άμεσα με την αεροδυναμική αλλά είναι απαραίτητα ώστε να γνωρίζει από πριν αν μια λύση που είναι άριστη αεροδυναμικά είναι και υγροποιήσιμη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.