Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογία ελ. επαγγελματία με ενδοκοινοτικές συναλλαγές


greekoo

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (έχω κάνει έναρξη στην εφορία) και έχω μόνο έναν εργοδότη ο οποίος είναι απο εξωτερικό και του κόβω τιμολόγιο κάθε μήνα ως ενδοκοινοτική συναλλαγή (δεν εχει ΦΠΑ).

Η ερώτηση μου είναι εάν θα φορολογηθώ ώς μισθωτός (αφού δεν έχω πάνω από 3 εργοδότες) ή εάν θα φορολογηθώ ώς ελ. επαγγελματίας από το πρώτο ευρώ;

Ομοίως, εάν φορολογηθώ ώς ελ. επαγγελματίας θα πρέπει να δώσω και προκαταβολή φόρου 100% για τον επόμενο χρόνο;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@greekoo, καλημέρα, δες:

1) ΠΟΛ.1029/2018 & Απόφαση ΔΕΔ 4237/2018

2) Σε κάθε περίπτωση, εφόσον προκύψει προκαταβολή φόρου, αυτή υπολογίζεται (100% για το φορολογικό έτος 2019, 95% ήταν άπαξ για το φορολογικό έτος 2018, ΚΦΕ άρθρο 71.1) του φόρου που αναλογεί στο συνολικό (πραγματικό ή τεκμαρτό) εισόδημα. Αν υπάρχουν εισοδήματα για τα οποία ο φόρος παρακρατήθηκε στην πηγή, ο φόρος αυτός θα εκπέσει από το φόρο που πρέπει να βεβαιωθεί ως προκαταβολή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.