Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

Αν δεχθούμε την εξέλιξη αυτή (που θεωρώ ότι υπό όρους ίσως βελτιώσει την αγορά) τότε θα πρέπει να δεχθούμε και τις επόμενες εξελίξεις όπως πιστοποίηση στα τοπογραφικά, άδειες, κλπ

Ίσως είναι η ισοπέδωση που έρχεται σύμφωνα με κάποιους, ίσως είναι ο πρόδρομος των ΙΕΚ, ίσως ίσως ίσως..αλλά ίσως είναι και μια ευκαιρία να πιστοποιηθούν και μηχανικοί που εργάζονται πάνω σε ένα αντικείμενο αλλά δεν έχουν τα Ε.Δ όσα χρόνια και αν το εξασκούν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, Inzaghi said:

Τι λες ρε μεγάλε? Τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις τώρα?

Και πού ξέρεις εγώ τι γνώσεις έχω και αν είμαι "ικανός" να βγάλω ένα ΠΕΑ?

"Απαραίτητες γνώσεις" η εξέταση. Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

αφου  το  κατεχεις  γιατι  φοβάσαι  τις  εξετασεις ;;

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, loser said:

αφου  το  κατεχεις  γιατι  φοβάσαι  τις  εξετασεις ;;

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του ινζακι ,αλλά με την λογική την δικη σου ,οι λογιστές με τους νόμους που αλλάζουν κάθε τρεις.και λίγο ,θα έπρεπε να εξετάζονται συνέχεια,και οι γιατροί κάθε φορά που βρίσκεται μια καινουργια μέθοδος, θα έπρεπε και αυτοί να δίνουν κάθε φορά εξέτασεις.Εκτος.και αν είναι οι επομενοι που θα χτυπήσει η κουδουνα.

Δεν πάει όμως έτσι.Θα έπρεπε ο πρόεδρος Στασινός μετά τις καίριες πρωτοβουλίες που πήρε για την ενίσχυση των μηχανικών , να οργανώσει και υψηλού επιπέδου επιμορφωτικά σεμινάρια.Και γιατί όχι και ασυγχρονα.

Τι συζηταμε ομως ?Εδώ έβγαλαν ένα οικοδομικό κανονισμό το 12 και δεν φροντίζουν να τον κρατούν ενήμερο ,αλλά ο κοσμακης βρίσκει το φως του επειδή ένας ιδιώτης μηχανικός έχει την καλη διάθεση να το κάνει.Οι εξετάσεις μας μαραναν....

Πάντως από σένα που έχω παρατηρήσει ότι γράφεις σωστά κατά τη γνώμη μου παντα , θα περίμενα να σχολιάσεις το όλο σκηνικό συσχέτισης που στήνεται με τα ΚΕΚ και τα κολέγια και που αποσκοπεί όλο αυτό.

 

 

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, loser said:

αφου  το  κατεχεις  γιατι  φοβάσαι  τις  εξετασεις ;;

και την οδήγηση κατέχω.

Βάλε με να δώσω εξετάσεις και θα κοπώ στην οπισθογωνία.

Για να στο θέσω και διαφορετικά.... το ότι πέρασα στο παρκάρισμα και την οπισθογωνία δε σημαίνει ότι έμαθα οδήγηση

Σε κάλυψα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να σταματήσετε να νιώθετε σαν μαθητούδια, που ψάχνουν συνέχεια για επιβεβαίωση, και να πατήσετε στα πόδια σας.

Κατά τη γνώμη μου, αυτή η διαρκής αναζήτηση ενός "δασκάλου", που θα σας επιβραβεύει με έναν καλό βαθμό δείχνει μεγάλη ανασφάλεια.  

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, alej said:

αυτονόητο το να σε θεωρεί ανεπαρκή να κάνεις την δουλειά σου σωστά; 

Όσο για τις ευρωπαϊκές χώρες το πως έχουν χειριστεί την πανδημία δείχνει την σοβαρότητα όλων αυτών των κρατών.

Αστεία τα επιχειρήματα σου.

Eνώ το επιχείρημα σου , ότι τελείωσα χημικος μηχανικός η τοπογράφος και εκδίδω αυτοδίκαια ΠΕΑ , ο μήτσος ο μηχανικάρας ο πανεπιστήμονας είναι  πολύ σοβαρό ....!!!

Υ.Γ.1. Με τέτοια και ανάλογα αξιοπιστότατα ΠΕΑ , με παρεμβάσεις heat pumps και συστημάτων ενεργειακών ηλεκτρομηχανολογικών που δεν ξερουν πολλοι πανεπιστήμονες , τι σημαίνουν ,  πήραν και κάτι μάγκες λεφτουδάκια απο τα " εξοικονομώ" .....

Υ.Γ.2. Μερικοί αναμασούν το επιχείρημα ..... " μην ακουμπάτε και εσείς το κέλυφος " ..... μπορούν να  μου εξηγησουν τι εννοούν? Ποιάς ειδικότητας αποκλειστικότητα είναι το κέλυφος , αυτή η φοβερή επιστήμη , η μόνωση  που  την  περνάει ο μάστορας ημεδαπός η αλλοδαπός ...!

 

11 ώρες πριν, dimitris11140 said:

Δεν θα κάνω τον δικηγόρο του ινζακι ,αλλά με την λογική την δικη σου ,οι λογιστές με τους νόμους που αλλάζουν κάθε τρεις.και λίγο ,θα έπρεπε να εξετάζονται συνέχεια,και οι γιατροί κάθε φορά που βρίσκεται μια καινουργια μέθοδος, θα έπρεπε και αυτοί να δίνουν κάθε φορά εξέτασεις.Εκτος.και αν είναι οι επομενοι που θα χτυπήσει η κουδουνα.

Δεν πάει όμως έτσι.Θα έπρεπε ο πρόεδρος Στασινός μετά τις καίριες πρωτοβουλίες που πήρε για την ενίσχυση των μηχανικών , να οργανώσει και υψηλού επιπέδου επιμορφωτικά σεμινάρια.Και γιατί όχι και ασυγχρονα.

Τι συζηταμε ομως ?Εδώ έβγαλαν ένα οικοδομικό κανονισμό το 12 και δεν φροντίζουν να τον κρατούν ενήμερο ,αλλά ο κοσμακης βρίσκει το φως του επειδή ένας ιδιώτης μηχανικός έχει την καλη διάθεση να το κάνει.Οι εξετάσεις μας μαραναν....

Πάντως από σένα που έχω παρατηρήσει ότι γράφεις σωστά κατά τη γνώμη μου παντα , θα περίμενα να σχολιάσεις το όλο σκηνικό συσχέτισης που στήνεται με τα ΚΕΚ και τα κολέγια και που αποσκοπεί όλο αυτό.

 

Εδώ μιλάμε για άσχετα αντικείμενα για κάποιες ειδικότητες  και όχι για νόμους , ΓΟΚ , η ιατρικές μεθόδους ..... ο οφθαλμίατρος δεν σου βγάζει τις αμυγδαλές ...!!! Τα  άλλα είναι σύμφωνα  με  τι συμφέρει τον καθένα ... συζήτηση που μπορεί να λυθεί σε  5 λεπτά η να κρατήσει μια ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Στο πολυτεχνείο είχαμε 62 μαθήματα και την διπλωματική. Με αρκετή προσπάθεια κατάφερα να πάρω το δίπλωμά μου και μάλιστα με λίαν καλώς. Αν με βάλεις τώρα να ξαναδώσω εξετάσεις μετά από 25 χρόνια στα μαθήματα αυτά νομίζω πως στα περισσότερα θα κοβόμουν, όπως και σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είμαστε ικανοί να εξασκούμε το επάγγελμα του μηχανικού;

Το Πολυτεχνείο μου έδωσε το δίπλωμά μου και βάση αυτού του τίτλου σπουδών, προφανώς και απέκτησα τα επαγγελματικά μου δικαιώματα.

Και θα έρθει τώρα ο Στασινός και κάποιος υπουργός να μας πει ότι το δίπλωμά μας δεν μας εξασφαλίζει κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Θα αποκτούμε ένα-ένα επαγγελματικό δικαίωμα με παρακολούθηση σεμιναρίων σε ιδιωτικά (φιλικά σε αυτούς) και χαμηλού επιπέδου ΚΕΚ και δίνοντας στη συνέχεια εξετάσεις στο μαγαζάκι του ΤΕΕ. Αύριο για να βγάζουμε ενεργειακά πιστοποιητικά, μεθαύριο για να κάνουμε ρυθμίσεις αυθαιρέτων και μετά και για να βγάζουμε οικοδομικές άδειες.

Ε λοιπόν οι Μηχανικοί δεν θα το αποδεχτούν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη.... με ορισμένα που διαβάζω (όχι μόνο τώρα) και παρ ότι δεν μ αρέσει η "φάμπρικα" που έχει στηθεί με "πιστοποιήσεις" και ΚΕΚ κλπ κλπ..... , έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτική η πιστοποίηση Ηθικής Δεοντολογίας Μηχανικού

Στην τελική είναι ανύπαρκτο μάθημα σε όλες τις ειδικότητες μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, να καταλάβουμε ότι ο καυγάς είναι για το πάπλωμα (τα φράγκα). Και οι μεν (που θέλουν, μέσω των πιστοποιήσεων, μείωση της ανταγωνιστικότητας), και οι δε (που θέλουν μερίδιο στην αγορά) έχουν (για τον ΙΔΙΟ λόγο --> επιβίωση) δίκιο. Ας αφήσουμε λοιπόν τις προφάσεις (πιστοποιήσεις, βαθμούς, κλπ). Ας αγνοήσουμε τις συνταγές αυτών που μας θέλουν μονομάχους να αλληλοσφαζόμαστε στην αρένα, κι ας αγωνιστούμε για καλύτερες συνθήκες στο επάγγελμα. Και πρώτα απ' όλα, ας φροντίσουμε να ξεσκαρτάρουμε την πιάτσα απαιτώντας ένα αυστηρό πλαίσιο κανόνων επαγγελματικής δεοντολογίας. Τα υπόλοιπα, έπονται...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε....το ξεκαθάρισμα όμως δε μπορεί να γίνει από εμάς αλλά μόνο από την ηγεσία..η οποία μέχρι στιγμής χωλαίνει διαχρονικά...ο καθένας τη δουλειά που έχει εκπαιδευτεί...για να έχουν όλοι δουλειά...

μη γράφεις χωρίς τονισμό. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσε το κείμενό σου.

Pavlos 33

Edited by spir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.