Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

On 13/4/2020 at 9:27 ΜΜ, Inzaghi said:

Μη μασάς, εμένα προσέβαλε.

 

Δεν εχω σκοπο να προσβαλλω κανενα συναδελφο...αντιθετως εκφραζω την αποψη μου...οπως και εσυ αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@loser Είσαι φάουλ από την πρώτη σου πρόταση.

ΟΚ, δε θα το πάρω προσωπικά. Εσύ όμως που θεωρείς a priori ότι έχω πάρει πτυχίο από το καφενείο ή από κομματική παράταξη έχεις συναίσθηση αυτών που γράφεις? Αναρωτιέμαι...

Επειδή εσύ ΘΕΩΡΕΙΣ ότι τα πτυχία είναι μαϊμούδες και χιμπαντζήδες, σημαίνει ότι θα πρέπει να πιστοποιούμαστε όλοι στα πάντα για να ξεχωρίσει η πλέμπα? 

Ο γιατρός σπουδάζει και μετά μορφώνεται, εσαεί. Ο Μηχανικός δε μορφώνεται κατά τη διάρκεια της σταδιοδρομίας του? Δε μελετά νέους κανονισμούς, νομοθεσίες, εγκυκλίους, διατάγματα, το κάθετί που βλέπεις με τι ταχύτητα αλλάζει....?

Κάνουμε δουλειά Μηχανικού, με γνώσεις λογιστή και δικηγόρου, ενώ ασχολούμαστε με την κτηματαγορά και "πρέπει" να πιστοποιηθούμε στην καταγραφή ενεργειακών χαρακτηριστικών ενός ακινήτου, ενώ ήδη έχουμε διαβάσει μερικές εκατοντάδες σελίδων με νομοθεσία και κανονισμούς, προτού να βγούμε στην αγορά να το εφαρμόσουμε?

Δηλαδή εσένα όλα αυτά σου φαίνονται ορθολογικά και τα υποστηρίζεις? Απορώ δηλαδή...

 

On 13/4/2020 at 8:39 ΜΜ, spir said:

Δυστυχως 9 χρονια εκανες Π.Ε.Α χωρις τις απαραιτητες γνωσεις....απλα το δικαιωμα ειχες...τα ρασα δεν κανουν τον παπα

Πέραν της έκφρασης της άποψής μας, προσέχουμε και τον ΤΡΟΠΟ συνάδελφε.

Γιατί ο παραπάνω τρόπος είναι προσβλητικός.

Και καμιά φορά σημασία δεν έχει μόνο η πρόθεση μα και το αποτέλεσμα.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Apollon said:

Καλά... Είναι απίστευτοι οι τύποι.

Αυτό το ΤΕΕ αλήθεια τι κάνει; Αφού η διαδικασία με τις εξετάσεις ΑΠΕΤΥΧΕ. Τι το παλεύουν; Βρήκαν μια συμβιβαστική λύση και πάλι να το αλλάξουν. Τι συμφέροντα εξυπηρετούν... αλήθεια; Αν θέλει το ΤΕΕ, να πάει να βγάλει ένα σοβαρό νόμο για τα δικαιώματα των μηχανικών και να τελειώνουμε. Τα ναι μεν αλλά, είναι τρελή αλητεία.

Σε δεύτερη σκέψη, μάλλον μιλάνε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Πάρε ένα τίτλο ότι να ναι, μετά βγάζεις ένα σεμινάριο με εξετάσεις και είσαι κομπλέ. Αυτό είναι το νόημα, κάθεστε και τρώγεστε μεταξύ σας. Το ΤΕΕ είναι το πρόβλημα και όχι ο αντίστοιχος συνάδελφος ελεύθερος επαγγελματίας που παλεύει ακόμα και για το γελοίο ΠΕΑ των 50€. Ψίχουλα.

Αν πιστεύει το ΤΕΕ ότι γίνονται λάθη στα ΠΕΑ, να έρθει με νούμερα, να πει ελέγχθηκαν τόσα ΠΕΑ και βρέθηκαν τόσα λανθασμένα που οφείλονται σε μη κατάρτιση των μελετητών, να έχουμε και εμείς εικόνα. Αφού φακελωμένους μας έχουν, όλα τα δεδομένα εκεί τα έχουν, τι άλλο παραπάνω θέλουν? Μας βγάζουν άχρηστους χωρίς να μας ελέγξουν.

Και να λέμε τα ίδια... εξετάσεις πάνω σε θεωρητικά θέματα Ενέργειας, Βιοκλιματικού σχεδιασμού κ.α. είναι εντελώς άχρηστα με το πραγματικό αντικείμενο του Ενεργειακού επιθεωρητή. Τα ΠΕΑ αφορούν παρατήρηση, καταγραφή υπάρχουσας κατάστασης, επίλυση βασικής γεωμετρίας και συμπλήρωσης κουτιών σε ειδικό λογισμικό, το οποίο αυτό είναι που κάνει την επίλυση and thats it. Blackbox διαδικασία χωρίς πολύ σκέψη, βάζεις γουρουνάκια, βγαίνει κονσέρβα. Είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω τι κάνει το πρόγραμμα? Όχι, γιατί και να ήξερα δεν αλλάζει και τίποτα. Ότι προβλήματα έχουν υπάρξει είναι από ατέλειες και κακογραμμένα κείμενα των TOTEE που οφείλουν να είναι άρτια, αφού σου υπαγορεύουν πως θα το μελετήσεις. Σου φαίνεται πολύπλοκο το πρόβλημα, δηλαδή δεν το έχεις να το κάνεις το ΠΕΑ γιατί π.χ. είναι μεγάλη εγκατάσταση? Απλά λες άκυρο, δεν μπορώ να το κάνω πήγαινε σε άλλον. Δεν ξέρω, μπορεί να μου φαίνονται total basic ενώ για κάποιους να τους φαίνεται βουνό και να μην μπορούν να υπολογίσουν ένα εμβαδό. Τι να πω, πάντως δεν είμαι μηχανολόγος, και απλά μια σχετική εμπειρία στο ζήτημα (όχι δεν έχω κάνει 500 ΠΕΑ).

 

Καλά δεν αντέχω με κάτι τέτοια....

Τοσο γράψιμο για να πεις οτι απο ΠΕΑ εισαι.... "πάσο"...?

 

13 ώρες πριν, stayros said:

Τέτοιες αλλαγές δεν γίνονται στον αέρα, σίγουρα σχεδιαζόταν από καιρό. Ίσως η συγκυρία όμως να ευνοεί μία τέτοια αλλαγή τώρα.

Γενικά δεν έχουμε καταλάβει ότι η ενεργειακή επιθεώρηση ΔΕΝ φτιάχτηκε για να βγάζουν οι μηχανικοί λεφτά χωρίς κόπο, φτιάχτηκε για να αποτυπωθεί η κατάσταση του κτιριακού δυναμικού της χώρας. Με το ως τώρα σύστημα τελικά ισχύει το πρώτο, με ευθύνη αποκλειστικά των μηχανικών. Άρα μην περιμένει κανείς να εισακουστούν οι μηχανικοί αν διαμαρτυρηθούν που αλλάζει το σύστημα αυτό.

Σωστός..... Τον Βασιλη τον ρώτησες ομως,  αν δέχεται εξετάσεις?... 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, loser said:

Συνάδελφε   δεν  είναι  το  ίδιο  και  το  ξέρεις!! 

Επειδή  πήρες  πτυχίο  (  δεν  αναφέρομαι  σε  εσένα )  από  το  καφενείο  η  από  την  κομματική  οργάνωση 

με  πολιτική  διαπραγμάτευση ,   δεν  σημαίνει  ότι  θα  σου  δώσω  το  δικαίωμα  σαν  σοβαρή  πολιτεία  να  παριστάνεις   τον   επιστήμονα.

Ας  αποφασίσει  το  ΤΕΕ  και  το  ελληνικό   κράτος  να  οργανώσει  σοβαρές  εξετάσεις  πάνω  στις  ειδικότητες  των μηχανικών  ώστε  να  μην  υπάρχουν διενέξεις.

Αλλά  και  πάλι  εάν αλλάξει ένας  κανονισμός δραματικά   σε  πολύ  σοβαρά    θέματα  που  επηρεάζουν  τις  ζωές  ανθρώπων 

όπως πχ  είναι  οι  στατικοι  υπολογισμοί  ,  πρεπει  να  γινεται  μετεκπαίδευση  των  μηχανικών  με  εξετάσεις  φυσικά  και  πιστοποίηση ( δεν  υπάρχει  άλλος  τρόπος) 

Όσο  για  τα  ΚΕΚ  δεν  πρέπει  να  είναι  προαπαιτούμενο  για  τις  εξετάσεις  διότι    με  τον  τρόπο  που  έγιναν μέχρι  σήμερα  τα  μαθήματα   ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΗΝ  ΛΟΓΙΚΗ  ΜΑΣ.

. Έχω  ήδη  αναφέρει  το  παραδειγμα  των ΗΠΑ

Μην  συγκρίνεις  τους  γιατρούς  οι  οπαίοι  σπουδάζουν  συνολικά  9-10  χρόνια  ,  για  μια  ειδικότητα  και  μετά  ακολουθούν  μετεκπαιδεύσεις  συνέδρια  στο  εξωτερικό

και  πολύ  διάβασμα  μέχρι  τα  γεράματα.

Εμείς  σπουδάζουμε  5  ετη   και  κάποιοι,   ήδη  κάνουν  δουλίτσες  με  2  χρονια   πτυχίο  ΣΚΑΝΔΑΛΟ !!!!  η  από  τα  ΤΕΙ με  τρία  χρόνια !!

 

 

Συνάδελφε μιας και αναφέρεις τους γιατρούς, θα ήθελα αν μου επιτρέπεις να μου απαντήσεις σε κάτι επίκαιρο.

Πιστεύεις ότι όταν με το καλό βρεθεί η μια καινοτόμος μέθοδος διάγνωσης-θεραπείας του κωρονοϊού, θα υποχρεώσει κανείς έναν έμπειρο κατά τα άλλα λοιμωξιολόγο να  περάσει από εξετάσεις για να την εφαρμόσει;

Τα συνέδρια κλπ μετεκπαιδεύσεις και το πολύ διάβασμα το κάνουν όσοι θέλουν και δεν είναι υποχρεωτικά.

Και ας αφήσουμε τους γιατρούς. Οι λοιποί επιστήμονες δικηγόροι, οικονομολόγοι κλπ περνάν από υποχρεωτικές εξετάσεις κάθε εφαρμόζεται κάποια νομοθεσία;

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν  κατάλαβα  καλα  ο  γιατρός  που  ξέρει  να  χειρουργεί  με  το  νυστέρι   αρπάζει  το  λέιζερ  και  κάνει  τομές ;;;;

ο  οφθαλμίατρος  το  ίδιο ,  δεν  κάνουν  μετεκπαιδεύσεις  σε  ειδικά  κέντρα  και  δεν  πιστοποιούνται ;;;

ο  γυναικολόγος   το  ίδιο ;;;   τα  έμαθαν  όλα  στην  σχολή  πριν  15 η 20 -30  χρόνια  , και  έγιναν   σε  όλα  ειδικοί;;;  είναι  έτσι ;;; 

Το  να  μαθαίνεις  νομοθεσία  και  νέα  νομοθετήματα    δεν  σημαίνει  ότι  είσαι   μηχανικός  ειδικευμένος

Δυστυχώς  για  τους  δυστυχισμένους   υπηκόους  του Ελληνικού  κράτους  μηχανικούς  και  μη  είναι  αναγκαία  συνθήκη  επιβίωση

σε  ένα  περιβάλλουν  τοξικό  σε  κάθε  νεωτερισμό.    Το  άσχημο  με  το  ελληνικό  κράτος  είναι  ότι δεν  δίνει  τις  δυνατότητες στους  επιστήμονες που  τόσα  πολλά  χρήματα  ξόδευσε 

γιαυτούς   να  μετεξελιχθούν.  Τους  φυλακίζει και  τους  παγιδεύει   στην  αιώνια  άγνοια ,  με  πολιτικά  παιχνίδια  και  νομικίστικα  τερτίπια.  Έτσι  λοιπόν  καλλιεργεί  ψευδαισθήσεις  σε 

αυτούς . Το  να  διαβάσεις  έναν   κανονισμό  νομίζεις   ότι  είναι  αρκετό  ώστε  να  τον  ερμηνεύσεις ,  και  να  τον  κατανοήσεις

η θα  στηριχθείς  στο  τάδε  πρόγραμμα   της  τάδε  εταιρίας  που  ούτε  καν  ξέρεις  τι  κάνει  από  πίσω  ,  και  εάν  τον  εφαρμόζει  σωστά.

θα  κανεις  το  δευτερο  και  θα  μεινεις  με  πολλα και  επικυνδινα  ερωτηματικα 

δεν  είναι  κατάλληλος  να  σου  πω  εάν  είναι  αρκετο  ένα  σεμιναριο  η  κατι  άλλο  ,  αυτό  θα  βγει  μετα  από  συζητηση  των  επιστημονικών   φορεων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες στο ερώτημα. 

Καλά και άγια όσα αναφέρεις και μακάρι να γίνουν κάποτε πραγματικότητα και να αλλάξει το σύστημα εκπαίδευσης, μετεξέλιξης και αξιοκρατικής αξιολόγησης των επιστημόνων, αλλά στην Ελλάδα ζούμε και μη τρέφουμε αυταπάτες.

Επί του παρόντος όμως θα "την πληρώνουν" οι μηχανικοί, οι μοναδικοί από τον επιστημονικό κλάδο που θα σύρονται σε αναξιοπρεπείς και γυμνασιακού επιπέδου εξετάσεις αποστήθισης μετά από αμφιβόλου ποιότητας σεμινάρια σε αναξιόπιστα ΚΕΚ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν  σε  πειράζει  που  σου  δένουν  δουλειά οι  μεσίτες   αντί  να  έρχεται  ο  πελάτης   στο  γραφείο  σου  

γιατι  ξερει  ότι  το ΠΕΑ  είναι   μαιμου  ένα  δισελιδο ,  και  σε  πειραζει  που  θα  δωσεις  εξετασεις ;;;;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και μία άλλη διάσταση.

Εγώ σαν πτυχιούχος, έκανα 4 χρόνια ΠΕΑ, για να μπορέσω να ανέβω κατηγορία και να κάνω εως 1000τμ. Μετά ήρθαν οι κατηγορίες, και ξαφνικά με περιόρισαν στα 250 τμ(ενώ είχα βγάλει πιστοποιητικά άνω των 250τμ), χωρίς κανένα νόημα.

Τώρα με τι προϋποθέσεις, και γιατί θα ξαναεπαναφέρουν πάλι τις εξετάσεις (μαζί φαντάζομαι και τα 50€ νομίζω που ήταν για την συμμετοχή τότε)

Επίσης εκτός απο τους Ε.Επ. το θέμα με τις οικ. άδειες που έχουν εκδοθεί απο τις αρχές του χρόνου, και τα κτίρια έχουν κατάταξη Α, ενώ τώρα τα νέα κτίρια θα είναι Β+?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, loser said:

Δεν  σε  πειράζει  που  σου  δένουν  δουλειά οι  μεσίτες   αντί  να  έρχεται  ο  πελάτης   στο  γραφείο  σου  

γιατι  ξερει  ότι  το ΠΕΑ  είναι   μαιμου  ένα  δισελιδο ,  και  σε  πειραζει  που  θα  δωσεις  εξετασεις ;;;;  

 

 

Δεν με αφορά και δεν το έχω κάνει ποτέ. Υποβιβάζεις το επίπεδο της συζήτησης.

Υποστηρίζω τους εντατικούς και αυστηρούς ελέγχους στα ΠΕΑ με ποινές που να "τσούζουν" και σε περίπτωση επανάληψης οριστική αφαίρεση άδειας Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.