Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, nik said:

Όχι δεν έχει επιχειρήματα γιατί δεν συζητάει καν! Λέει αυτό θα κάνουμε, έτσι πρέπει και πολλές φορές απειλεί ΤΕΕ, προέδρους κτλ και λέει ότι αν δεν περάσει το δικό του θα σαμποτάρει την όποια διαδικασία. Η θεωρία συνομωσίας δεν είναι επιχείρημα. Αν κλείσουν τα ΠΕΑ θα κλείσει και το υπόλοιπο επάγγελμα και σαχαλαμάρες τούμπανα.

Μάλλον εσύ έχεις λαλήσει αν δεν ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος γράφει σχεδόν μόνο για τις εξετάσεις των ΠΕΑ στο φόρουμε και με ύφος τουλάχιστον νταή μην πω τίποτα άλλο. Το έκαν πριν 6  χρόνια το κάνει και τώρα.

 

Για μένα Σωστότατος.....!

Το μόνο πρόβλημα ότι μπορεί καποιος  πετυχημένος σε όλα ( αλλα ανασφαλής , ασχετούλης κ τεμπελάκος )  να μη δώσει  δικιο  σε εσένα αλλά σε κάποιον άλλον - και  δεν ξέρω αν μπορείς να ζησεις μ αυτό ...!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ted78 said:

 Ο συνάδελφος έχει μία θέση και τη δικαιολογεί με επιχειρήματα. Όσοι δεν συμφωνείτε μαζί του καταφεύγετε σε ad hominem επιθέσεις.

Είσαι καλό παιδί, γι αυτό εξ' άλλου και συζητώ μαζί σου, αλλά λίγο αφελής! 

Όταν ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε όλους τους μηχανικούς να πληρώνουν τα παράβολα, να αγοράζουν ένα λογισμικό από το ΤΕΕ και να γίνονται ενεργειακοί επιθεωρητές, τότε επιτρέπει ένα μερίδιο της αγοράς των ΠΕΑ - μικρό αλλά υπολογίσιμο - να είναι ανεξάρτητο από τα μεγάλα συνεταιριστικά γραφεία. Μερικοί από αυτούς τους μικρούς, προκειμένου να διατηρούν μια στοιχειώδη δραστηριότητα, χτυπάνε τις τιμές. Έτσι αρκετά μεγάλα γραφεία βρίσκονται εκτεθειμένα. 

Σκέπτονται λοιπόν ότι αν επανέλθουν τα σεμινάρια και οι εξετάσεις, αυτοί που κάνουν 30 ΠΕΑ το χρόνο, δεν θα μπουν στη διαδικασία να πάνε να κάνουν σεμινάρια και να δώσουν εξετάσεις. Άρα αυτό το μερίδιο της αγοράς θα επανέλθει στους μεγάλους "ΠΕΑτζήδες". Απλό. Κοντά σε αυτούς και μερικοί "καθηγηταράδες", οι οποίοι είχαν ανακατευτεί με κέντρα σεμιναρίων ΚΕΝΑΚ και εξετάσεων, και έχασαν το χαρτζιλίκι τους. 

Συνεπώς τι επιχειρηματολογία ζητάς; Αυτοί κοιτούν την πάρτη τους στεγνά. Εσένα περιμένουν να γράψεις για να τρολάρουν. Η "πάρτη μας" δεν έχει ούτε επιχειρήματα, ούτε ιδεολογίες, ούτε πολιτικές...

Και μια γενική επισήμανση. Το γεγονός ότι αυτός που κάνει 5 ΠΕΑ/ημέρα ή παίρνει 30Ε/ΠΕΑ, δεν σημαίνει ότι τα ΠΕΑ του είναι οπωσδήποτε λάθος. Αλλά ούτε και το ΠΕΑ του "βαρύ επιστήμονα" που κάνει 1 τις δύο εβδομάδες είναι σωστό με σιγουριά 100%.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

Όχι δεν έχει επιχειρήματα γιατί δεν συζητάει καν! Λέει αυτό θα κάνουμε, έτσι πρέπει και πολλές φορές απειλεί ΤΕΕ, προέδρους κτλ και λέει ότι αν δεν περάσει το δικό του θα σαμποτάρει την όποια διαδικασία. Η θεωρία συνομωσίας δεν είναι επιχείρημα. Αν κλείσουν τα ΠΕΑ θα κλείσει και το υπόλοιπο επάγγελμα και σαχαλαμάρες τούμπανα.

Μάλλον εσύ έχεις λαλήσει αν δεν ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος γράφει σχεδόν μόνο για τις εξετάσεις των ΠΕΑ στο φόρουμε και με ύφος τουλάχιστον νταή μην πω τίποτα άλλο. Το έκαν πριν 6  χρόνια το κάνει και τώρα.

 

Δεν με γνωρίζεις μάλλον. Έχουμε δώσει πολύ μηχανικοί αγώνα για κάποια πράγματα και πολλές φορές έχουμε καταφέρει κάτι. Δεν με ενδιαφέρει αν συμφωνείς εσύ μαζί μου η όχι. Αν δεν κατάλαβες ότι αγωνιζόμαστε εναντίον του κατακερματισμού των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων με συνεχείς πιστοποιήσεις μέσω εξετάσεων και σεμιναρίων σε χαμηλού επιπέδου ακριβά σεμινάρια (ΚΕΚ), δεν έχω ανάγκη να σε πείσω. Ύφος νταή δεν έχω. Απλά την άλλη φορά με πολύ αγώνα και με προσωπικό κόστο, από τη στιγμή που ένα μεγάλο μέρος του εισοδήματός μου προερχόταν από τα ΠΕΑ, και επειδή δεν δέχθηκα να δώσω εξετάσεις, για κάποιους μήνες αντιμετώπισα σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Εδώ πέρα ειδικά οι διαχειριστές που ήταν και "πιστοποιημένοι" πέσαν να με φάνε (πολλές φορές μου μπλόκαραν το λογαριασμό για κάποιες μέρες). Μάλιστα τότε που πήγα στο υπουργείο φωνάζοντας έξω από το γραφείο του υπουργού και έτυχε και με άκουσε ο υπουργός και άνοιξε το buildingcert για όλους, προσέφυγαν στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης για να ξανακλείσει το σύστημα.

Αγώνες θα συνεχίσουμε να δίνουμε και χωρίς την άδειά σου. Ξέρω ότι δεν αντέχεις τη νοοτροπία μου, αλλά αν τολμήσουν να επαναφέρουν τις εξετάσεις θα είμαστε πολλοί συνάδελφοι στο χώρο της διεξαγωγής τους, για να προστατεύσουμε τα κατοχυρωμένα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Και να ξέρεις ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων Μηχανικών συμφωνεί μαζί μου και δεν θέλει την επαναφορά των εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ τα  έχουν χεσμένα τα ΠΕΑ. Δεν θα κάτσουν να σκάσουν για το αν θα πιστοποιηθούμε ή όχι. Οι φωνές σας λοιπόν τους έπεισαν και καταφέρατε να το εξευτελίσετε. Το ΠΕΑ με 30 ευρώ οφείλεται σε εσάς. Πάλι απειλείς πάντως..θα κλείσεις τα εξεταστικά  κέντρα κτλ. Και εγώ λέω ότι έτσι παραβιάζεις τα δικά μου δικαιώματα. Ο νόμος πρέπει να  είναι σεβαστός και από την πλειοψηφία.

Τα  περί κατακερματισμού είναι γελοιότητες και δεν τα συζητάω καν. Δεν θα αποδείξω εγώ ότι είναι θεωρία συνωμοσίας, εσύ να μου πεις ποιο επαγγελματικό δικαίωμα πολιτικού μηχανικού δόθηκε σε ΚΕΚ. Η εν. επιθεώρηση δεν είναι επαγγελματικό δικαίωμα μηχανικού. Δεν είναι ενεργειακή μελέτη. Αυτό που λες θα ίσχυε αν κάνανε πιστοποιημένοι μηχανικοί τις ΜΕΑ όχι τα ΠΕΑ!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Εδώ πέρα ειδικά οι διαχειριστές που ήταν και "πιστοποιημένοι" πέσαν να με φάνε (πολλές φορές μου μπλόκαραν το λογαριασμό για κάποιες μέρες). Μάλιστα τότε που πήγα στο υπουργείο φωνάζοντας έξω από το γραφείο του υπουργού και έτυχε και με άκουσε ο υπουργός και άνοιξε το buildingcert για όλους, προσέφυγαν στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης για να ξανακλείσει το σύστημα.

 Εδώ μιλάμε φοβήθηκε ο υπουργός τον Βασίλη και άνοιξε το σύστημα για όλους και οι αχάριστοι σχολιάζουν ..!!!   ΔΕΛΦΙΝΑΡΙΟ

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, nik said:

Το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ τα  έχουν χεσμένα τα ΠΕΑ. Δεν θα κάτσουν να σκάσουν για το αν θα πιστοποιηθούμε ή όχι. Οι φωνές σας λοιπόν τους έπεισαν και καταφέρατε να το εξευτελίσετε. Το ΠΕΑ με 30 ευρώ οφείλεται σε εσάς. Πάλι απειλείς πάντως..θα κλείσεις τα εξεταστικά  κέντρα κτλ. Και εγώ λέω ότι έτσι παραβιάζεις τα δικά μου δικαιώματα. Ο νόμος πρέπει να  είναι σεβαστός και από την πλειοψηφία.

Τα  περί κατακερματισμού είναι γελοιότητες και δεν τα συζητάω καν. Δεν θα αποδείξω εγώ ότι είναι θεωρία συνωμοσίας, εσύ να μου πεις ποιο επαγγελματικό δικαίωμα πολιτικού μηχανικού δόθηκε σε ΚΕΚ. Η εν. επιθεώρηση δεν είναι επαγγελματικό δικαίωμα μηχανικού. Δεν είναι ενεργειακή μελέτη. Αυτό που λες θα ίσχυε αν κάνανε πιστοποιημένοι μηχανικοί τις ΜΕΑ όχι τα ΠΕΑ!

1. Δεν νομίζω να του κακοφαίνεται του ΤΕΕ να εισπράττει από τη διαδικασία των εξετάσεων.

2. Όποιος νομίζει ότι με την "πιστοποίηση" μέσω εξετάσεων θα αυξηθεί η αμοιβή του ΠΕΑ στην αγορά, είναι μακρυά νυχτωμένος. Τα ΠΕΑ αφορούν την οικοδομή, η οποία είναι ένα μεγάλο μέγεθος στην οικονομία και αφορά πολλούς. Η αγορά έχει τους νόμους της και θα "εξομαλυνθεί" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και αυτό θα το επισπεύσουν άλλοι (ΠΟΜΙΔΑ κλπ), οι οποίοι θα αντιδράσουν και οι αντιδράσεις τους θα οδηγήσουν σε πλήρη εξευτελισμό των όποιων εξετάσεων. Στο τέλος θα περνάει τις εξετάσεις και η κουτσή Μαρίκα και το μόνο που θα μείνει θα είναι ότι οι μηχανικοί θα πρέπει να εξετάζονται σε κάθε τι για να ασκήσουν το επάγγελμά τους.

3. Όλοι θυμόμαστε τα σεμινάρια που κάναμε στα ΚΕΚ για να γίνουμε ε.ε. και το επίπεδο της πλειοψηφίας και των ΚΕΚ και των διδασκόντων. Δεν χρειάζεται άλλος σχολιασμός επ'αυτού.

4. Είναι πραγματικά κωμικό ένας μηχανικός να μπορεί να κάνει ΜΕΑ, η οποία είναι πολύ πιο απαιτητική από μια ενεργειακή επιθεώρηση, αλλά για να κάνει ΠΕΑ θα πρέπει να πιστοποιηθεί η ικανότητά του. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nick_61 said:

3. Όλοι θυμόμαστε τα σεμινάρια που κάναμε στα ΚΕΚ για να γίνουμε ε.ε. και το επίπεδο της πλειοψηφίας και των ΚΕΚ και των διδασκόντων. Δεν χρειάζεται άλλος σχολιασμός επ'αυτού.

Εγώ πάλι θυμάμαι μόνο το επίπεδο των συναδέλφων διαφορων "σχετικών - άσχετων" ειδικοτήτων που κοιτούσαν σαν να έβλεπαν UFO. Τα ΚΕΚ αν παρακολούθησες τα σεμινάρια διέθεταν μόνο την υλικοτεχνική υποδομή , αίθουσες , θέρμανση , βιντεοπροβολέας , καφεδάκι , τυροπιτάκια , (τώρα τι σχέση έχει αυτό με το επίπεδο του σεμιναρίου) , ενώ οι διδάσκοντες σε σχέση με τους διδασκόμενους ηταν οκ, τουλάχιστον είχαν σχέση με το άθλημα , και  στο φινάλε  συνάδελφοι είναι και εσυ κρίνεις - πολυ κακώς το επίπεδό τους . Αλλα τι σου λέω τώρα , ούτε  τα  σεμινάρια  δεν πρεπει να παρακολουθησες.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, glaps said:

Εγώ πάλι θυμάμαι μόνο το επίπεδο των συναδέλφων διαφορων "σχετικών - άσχετων" ειδικοτήτων που κοιτούσαν σαν να έβλεπαν UFO. Τα ΚΕΚ αν παρακολούθησες τα σεμινάρια διέθεταν μόνο την υλικοτεχνική υποδομή , αίθουσες , θέρμανση , βιντεοπροβολέας , καφεδάκι , τυροπιτάκια , (τώρα τι σχέση έχει αυτό με το επίπεδο του σεμιναρίου) , ενώ οι διδάσκοντες σε σχέση με τους διδασκόμενους ηταν οκ, τουλάχιστον είχαν σχέση με το άθλημα , και  στο φινάλε  συνάδελφοι είναι και εσυ κρίνεις - πολυ κακώς το επίπεδό τους . Αλλα τι σου λέω τώρα , ούτε  τα  σεμινάρια  δεν πρεπει να παρακολουθησες.

Αν και δεν πρέπει να σου απαντήσω γιατί είσαι επιθετικός και έντονα εριστικός....και κατά τα λεγόμενά σου "κρίνεις - πολύ κακώς" χωρίς να γνωρίζεις...

Κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία και έχω κάνει όλα τα σεμινάρια (Κτηρίων + Θέρμανσης+ Κλιματισμού) και ήταν όπως ακριβώς τα περιγράφω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.