Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

18 λεπτά πριν, nick_61 said:

 

4. Είναι πραγματικά κωμικό ένας μηχανικός να μπορεί να κάνει ΜΕΑ, η οποία είναι πολύ πιο απαιτητική από μια ενεργειακή επιθεώρηση, αλλά για να κάνει ΠΕΑ θα πρέπει να πιστοποιηθεί η ικανότητά του. 

 

Επειδή εγώ βαρεθεί αυτό το επιχείρημα. 

Α. Την ΜΕΑ δεν την κάνει ένας μηχανικός. Αποτελείται από το κέλυφος που το κάνει  Α/Μ, Π/Μ, Τ/Μ και τα Η/Μ που τα κάνει Μ/Μ, Η/Μ. Αυτό από μόνο του δείχνει ότι κανένας μηχανικός δεν ξέρει από μόνος του να κάνει ΜΕΑ. Για αυτό ζητείται η πιστοποίηση γιατί υπάρχει γνωστικό κενό σε όλες τις ειδικότητες. 

Β. Το ΠΕΑ είναι ένα πιστοποιητικό που το ζητάει ένας φορέας πχ Υπεκα, ένας Δήμος, μια εταιρεία, το οποίο δεν τον ενδιαφέρει τα επαγγελματικά δικαιώματα μας. Θέλει κάποιον επαγγελματία που έχει την πιστοποίηση να το κάνει. Δεν ζητάει μελέτη, δεν είναι η πολεοδομία.

Επιτελους ξεχωρίσετε το ΠΕΑ από μελέτη και επ δικαιώματα. Είναι άσχετα μεταξύ τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 λεπτά πριν, nick_61 said:

Αν και δεν πρέπει να σου απαντήσω γιατί είσαι επιθετικός και έντονα εριστικός....και κατά τα λεγόμενά σου "κρίνεις - πολύ κακώς" χωρίς να γνωρίζεις...

Κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία και έχω κάνει όλα τα σεμινάρια (Κτηρίων + Θέρμανσης+ Κλιματισμού) και ήταν όπως ακριβώς τα περιγράφω. 

Οπως τα λες δεν είναι , σεμινάρια δεν παρακολούθησες και αν παρακολουθησες δεν κατάλαβες τίποτε .

Εριστικότατος  δε  εισαι εσύ ,διότι βαθμολογείς το επίπεδο των ΚΕΚ και των διδασκόντων .....

Υ.Γ.....Εγώ μπορεί να είμαι μέτοχος ΚΕΚ , ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , ΤΕΕ ,  διδάσκων , .... και με  κρίνεις  εσυ ...!!!!!

Εγώ δεν έκρινα κάποιον ,,,!!!

Edited by glaps
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, glaps said:

Υ.Γ.....Εγώ είμαι μέτοχος ΚΕΚ και διδάσκων .... και με  κρίνεις  εσυ ...!!!!!

Δυστυχώς επαληθεύομαι... Και το σταματάω εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να απαγορευτούν τα ΠΕΑ από Μηχανολόγους μέχρι να δώσουν εξετάσεις Αρχιτεκτονικής. Από που κι'ως που ξέρουν να κάνουν επιμετρήσεις και να γνωρίζουν να διαβάζουν οικοδομικές άδειες; Όλα νομίζουν ότι είναι ένας λέβητας ή ένας καυστήρας; /s

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει επιθυμία να κλειδώσει το θέμα ως υπόδειγμα ξεκατινιάσματος ας γίνει η πρόταση.

Μη υπάρχουν ντροπές τώρα με τα όσα αλλα έχουν λεχθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, curzondax said:

Εγώ λέω να απαγορευτούν τα ΠΕΑ από Μηχανολόγους μέχρι να δώσουν εξετάσεις Αρχιτεκτονικής. Από που κι'ως που ξέρουν να κάνουν επιμετρήσεις και να γνωρίζουν να διαβάζουν οικοδομικές άδειες; Όλα νομίζουν ότι είναι ένας λέβητας ή ένας καυστήρας; /s

Από που προκύπτει αυτό φίλε? Διάβασες τι έγραψα? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

Αν υπάρχει επιθυμία να κλειδώσει το θέμα ως υπόδειγμα ξεκατινιάσματος ας γίνει η πρόταση.

Μη υπάρχουν ντροπές τώρα με τα όσα αλλα έχουν λεχθεί.

Καλά σοβαρολογεις?

 

Υπάρχει μια μειοψηφία (είμαι κ εγώ μέσα) που διαβάζουν καθημερινά εδώ και χρόνια προκειμένου να πετύχουν τέτοια διαμάντια.

Άσε τους συναδέλφους να εκφραστούν, καραντίνα έχουμε, κλειδώνετε και καθαριζετε το θέμα μόλις τελειώσει η καραντίνα.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.