Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

3 ώρες πριν, savvas said:

Τα γράφω αυτά την ώρα που σε διπλανό παράθυρο τρέχω την "επιμόρφωση" του voucher και μαθαίνω πως να χειρίζομαι τον... internet explorer  σε περιβάλλον Win7.  Ε, ασταδιάλα πχιά!

P.S. Ναι ρε, είμαι ΑΤΜ, έχω πτυχίο Βιολογίας, έχω μάστερ στη Γεωπληροφορική, είμαι εξειδικευμένος στην Υδρολογία/Υδραυλική, είμαι κάτοχος μελετητικού πτυχίου από το 1999 και γ@μώ το κέρατό μου μέσα έχω όλες τις απαραίτητες γνώσεις και skills για να βγάζω ένα ΠΕΑ Α ή Β' τάξης, όπως και κάνω χωρίς εκπτώσεις τα τελευταία χρόνια!

Ποιο θέμα επιμόρφωσης έχει αυτό με το ΙΕ7;

Επιπλέον το   γεγονός ότι εσύ (κατά δήλωση σου) έχεις όλες τις απαραίτητες γνώσης για ΠΕΑ, δε σημαίνει ότι έχουν και όλοι οι ΑΤΜ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, savvas said:

Με τις π@π@ριές που διαβάζω στις 17 σελίδες posts, τρίβουν ήδη τα χεράκια τους τα ΚΕΚ, οι Στασινοί όλων των κομματικών χώρων, και αυτοί που θα πάρουν τις μίζες από όλο αυτό το πανηγύρι που στήνεται με τρόπο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ.

Είμαστε οι πρωταθλητές του "Διαίρει και βασίλευε" στους επαγγελματικούς κλάδους, βολεύει πολλούς, δε λέω.  Μη ξεφιλίζουμε μόνοι μας τα πτυχία των μηχανικών, ήδη βγάζουμε λιγότερα από τα "μαστόρια" που επιβλέπουμε, μη τσιμπάτε κατευθείαν στην ειδησούλα που πέφτει για να φανεί η θέση του κλάδου, δείτε τελοσπάντων λίγο πιο μακριά από τη μύτη σας, ορισμένοι!

Τα γράφω αυτά την ώρα που σε διπλανό παράθυρο τρέχω την "επιμόρφωση" του voucher και μαθαίνω πως να χειρίζομαι τον... internet explorer  σε περιβάλλον Win7.  Ε, ασταδιάλα πχιά!

Χριστός Ανέστη!

P.S. Ναι ρε, είμαι ΑΤΜ, έχω πτυχίο Βιολογίας, έχω μάστερ στη Γεωπληροφορική, είμαι εξειδικευμένος στην Υδρολογία/Υδραυλική, είμαι κάτοχος μελετητικού πτυχίου από το 1999 και γ@μώ το κέρατό μου μέσα έχω όλες τις απαραίτητες γνώσεις και skills για να βγάζω ένα ΠΕΑ Α ή Β' τάξης, όπως και κάνω χωρίς εκπτώσεις τα τελευταία χρόνια!

Πήρες φόρα και απαξίωσες τις γνώσεις μεσω σπουδών ,  των συναδέλφων που έχουν την " κανονική " σχέση με το αντικείμενο .....

Δηλαδή τα πτυχία σου - εστω ένα  πες μας ,  τι σχέση έχουν με κλιματισμό , θέρμανση , ψυξη ,  εξαερισμό , φωτισμό , συστηματα ενέργειας, μετάδοση θερμότητας κλπ κλπ ?

Καμία  , μα καμία .Και επειδή θα μου πεις για σπιτακια μαγαζακια κλπ , θα σου πω και εγω ΄οτι αν αναλάβεις να βγάλεις ΠΕΑ για μαγαζάκι κοινου 100 τετραγωνικών , δεν θα ξέρεις

τι βαθμό αποδοσης έχει το σύστημα εξαερισμού του , ούτε αν ο λέβητας του είναι συμπίεσης η όχι , ούτε  θα  καταλαβεις αν υπάρχει σύστημα  αντιστάθμισης , ούτε θα δεις τις θερμοστατικές βαλβίδες ,ούτε  θα μπορέσεις να υπολογίσεις την υπερδιαστασολόγηση ενός λέβητα κεντρικής θέρμανσης και πολλά  άλλα........... ΜΈΧΡΙ ΚΑΙ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ  ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΑΜΟΙΡΟ ΤΟ ΠΕΑ......!

Δεν σου μιλάω για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις με υδρόψυκτους ψύκτες , κλπ κλπ μην σε κουραζω.......

Φιλικά  λοιπόν,  καλύτερα  να  ενημερωθείς για  ποιό αντικείμενο λες ότι εχεις τις απαραίτητες γνώσεις και τότε πιστευω θα είσαι λιγότερο απόλυτος και ορμητικός,,,,,

ΥΓ1, Ολα τα ανωτέρω  και πολλα παραπάνω , αν  εριξες  μια  ματιά , υπάρχουν στην ύλη των ΤΟΤΕΕ , καμια 500/ριά σελίδες . Αν διάβάσεις κατανοήσεις και περάσεις τα  τεστ , μπράβο σου κατέχεις το αντικείμενο επαρκως , και  καλως ηρθες στον χώρο των ενεργειακών επιθεωρητών ..... τα αλλα  είναι για  βιολογους , γεωλόγους , Βασίληδες και αγρίους...!!!

ΥΓ2. Αν από την έναρξη έκδοσης των ΠΕΑ , οι διάφοροι καρεκλοκένταυροι δεν έβαζαν μέσα αλλη ειδικότητα πλην των ΗΜ , αν δεν έδιναν εξετάσεις τουλάχιστον , κανείς δεν θα μιλούσε  τώρα  για μια φάση του στυλ " είδα φως και μπήκα " ..... Τώρα όλοι μιλάνε  για  επαγγελματικά δικαιώματα , διπλωματα κ πτυχία , πανεπιστημια , υποβαθμίσεις και πρασινα άλογα  ...... Τα άλλα  όπως λέει κ ο φίλος πιο πανω είναι απλά τούφες...και κατινίες να προσθέσω !!!!

Edited by glaps
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα παρακαλούσα τους συντονιστές να το κλειδώσουν το θέμα και να μας απαλλάξουν από αυτούς τους φαντασμένους.

Σε λίγο θα μας πουν να βγάλουμε και καμιά κόλλα χαρτί να μας εξετάσουν στις ΤΟΤΕΕ. Ήμαρτον!

Link to comment
Share on other sites

@glaps

Συνάδελφε έχεις υπ όψιν σου ότι σε αυτή την αγορά ΚΑΝΕΙΣ από το αγοραστικό κοινό δεν ενδιαφέρεται να πληρώσει παραπάνω για αυτά που λες?

Δηλαδή ας πούμε ότι το πεα βγαίνει όντως 2 κατηγορίες πιο κάτω. Τι έγινε στην πράξη? Μειώθηκε το ενοίκιο ή η αγοραστική αξία? Και ας πούμε ότι το πεα είναι λάθος. Απαγορεύει κανείς να εκδοθεί μεταγενέστερα νέο ΠΕΑ χωρίς να ακυρωθεί μια μεταβίβαση ή μια μίσθωση?

Επομένως για ποιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος εμπλεκόμενος παραπάνω? 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχεις άδικο στον τρόπο σκέψης σου, από άποψη προδιαγραφών παραδοτέων όμως είσαι εκτός αγοράς.

 

@ted78

Όποιος ακουμπήσει το θέμα τον καρυδωσα. Το θέμα θα μείνει ανοικτό. Θα κλείσει μετα την καραντινα, όταν θα έχουμε δουλειές να κανουμε

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, ted78 said:

Εγώ θα παρακαλούσα τους συντονιστές να το κλειδώσουν το θέμα και να μας απαλλάξουν από αυτούς τους φαντασμένους.

Σε λίγο θα μας πουν να βγάλουμε και καμιά κόλλα χαρτί να μας εξετάσουν στις ΤΟΤΕΕ. Ήμαρτον!

Αν μου έδιναν εμένα το δικαίωμα να κανω στατικά ( και σκέψου ότι εγώ έκανα 2 χρόνια στατικη Ι & ΙΙ στο πολυτεχνείο ) , θα μας έπριζες το συκώτι , μη πω τίποτε άλλο , με

την καταπάτηση των δικαιωμάτων  ΣΟΥ .... Ασε λοιπον τους χαρακτηρισμους , αν δεν έχεις κατι άλλο να αντιπαραθέσεις .....

 

29 λεπτά πριν, [email protected] said:

@glaps

Συνάδελφε έχεις υπ όψιν σου ότι σε αυτή την αγορά ΚΑΝΕΙΣ από το αγοραστικό κοινό δεν ενδιαφέρεται να πληρώσει παραπάνω για αυτά που λες?

Δηλαδή ας πούμε ότι το πεα βγαίνει όντως 2 κατηγορίες πιο κάτω. Τι έγινε στην πράξη? Μειώθηκε το ενοίκιο ή η αγοραστική αξία? Και ας πούμε ότι το πεα είναι λάθος. Απαγορεύει κανείς να εκδοθεί μεταγενέστερα νέο ΠΕΑ χωρίς να ακυρωθεί μια μεταβίβαση ή μια μίσθωση?

Επομένως για ποιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος εμπλεκόμενος παραπάνω? 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχεις άδικο στον τρόπο σκέψης σου, από άποψη προδιαγραφών παραδοτέων όμως είσαι εκτός αγοράς.

Επειδή λεμε τέτοια , μας πήραν πρέφα όλοι , σχετικοί και άσχετοι και μας έβαλαν στην τηλεκατάρτηση...

ΑΠΟΧΩΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ , ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ .

Link to comment
Share on other sites

@glaps

Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι να ψάξεις πληροφορίες για το θέμα από το 2006 κ μετα.

Η αγορά αυτή είναι καμμένη από τη γέννα της. Μάλλον πιο πριν, από τη σύλληψη της. Όποιος μπήκε, εξ αρχής δουλεύει σε καμμένη γη.

Επομένως δεν έχει σημασία τι λέμε εμείς, σημασία έχει τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με τους τοπογράφους, ούτε με τους αρχιτέκτονες, που έχουν δικαίωμα για στατική μελέτη. Ούτε θα σου έλεγα κι εσένα τίποτα αν είχες δικαίωμα αποτύπωσης στατικού φορέα. Γιατί και το ΠΕΑ αποτύπωση είναι με υποτυπώδεις υπολογισμούς. Σιγά τα ωά. 

Η μόνη περίπτωση που θα έλεγα ότι όντως χρειάζεται κάποιο είδος εξέτασης, είναι για τους ελεγκτές ενεργειακών επιθεωρήσεων και για συναδέλφους, που έχουν κάνει σοβαρά λάθη και έχουν ανακληθεί επιθεωρήσεις τους, έπειτα από έλεγχο, ώστε να μάθουν να κάνουν σωστά τη δουλειά. Γιατί κατά τη γνώμη μου, τα πρόστιμα είναι χαζομάρα και θα έπρεπε να επιβάλλονται μόνο σε περιπτώσεις, όπου αποδεικνύεται δόλος.

Βέβαια για όλα αυτά χρειάζεται σοβαρός ελεγκτικός μηχανισμός και επιμόρφωση πανεπιστημιακού επιπέδου και όχι από τις ρουφήχτρες των ΕΣΠΑ.

 

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ted78 said:

Βέβαια για όλα αυτά χρειάζεται σοβαρός ελεγκτικός μηχανισμός

Ο μοναδικός ελεγκτικός μηχανισμός που πέτυχε (πλην εξαιρέσεων προφανώς) όλα αυτά τα χρόνια ήταν οι ελεγκτές δόμησης.

Το κράτος έριξε τα πάντα πλέον από θέμα ευθύνης ορθότητας παραδοτέων στους ιδιώτες μηχανικούς.

Και επειδή είμαστε πολλοί, αυτό πλέον σημαίνει περισσότερες ευθυνες με λιγότερα λεφτά. Η μοναδική περίπτωση να βγάλει κάποιος κέρδος με αυτές τις συνθήκες είναι να έχει καθορίσει στον εαυτό του πλήρως τι παραδίδει και με ποιες διαδικασίες παράγει το παραδοτέο.

Μην περιμένετε σοβαρότερο ελεγκτικό μηχανισμό, με αυτόν πορευόμαστε κ όποιος αντέξει.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το ορκίζεσαι. Κι εκεί έχουν γίνει τέρατα, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μεγαλύτερος φόβος, κυρίως από τους ιδιοκτήτες, που σταμάτησαν οι περισσότεροι να ζητάν ταρζανιές.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έγραψα το πλην εξαιρέσεων.

Εξαλλου το ότι υπάρχει αυτός ο ελεγκτικός μηχανισμος δεν σημαίνει ότι μετά τον τελικό έλεγχο ο καθένας δεν συνεχίζει να κάνει ο,τι του καβλωσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.