Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, spir said:

Δυστυχως 9 χρονια εκανες Π.Ε.Α χωρις τις απαραιτητες γνωσεις....απλα το δικαιωμα ειχες...τα ρασα δεν κανουν τον παπα

Με προσβάλεις.

 

1 ώρα πριν, Inzaghi said:

Μετά από 9 χρόνια ως ενεργειακός επιθεωρητής και 1200+ ΠΕΑ στην πλάτη μου, θα έρθουν να μου ζητήσουν "πιστοποίηση".

Μνήσθητί μου Κύριε...

Πέστα ρε Inzaghi!!!

 

46 λεπτά πριν, spir said:

Δυστυχως 9 χρονια εκανες Π.Ε.Α χωρις τις απαραιτητες γνωσεις....απλα το δικαιωμα ειχες...τα ρασα δεν κανουν τον παπα

Και να γνωρίζεις ότι δήλωσα μόνο ενεργειακές επιθεωρήσεις για κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 λεπτά πριν, spir said:

Δυστυχως 9 χρονια εκανες Π.Ε.Α χωρις τις απαραιτητες γνωσεις....απλα το δικαιωμα ειχες...τα ρασα δεν κανουν τον παπα

Τι λες ρε μεγάλε? Τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις τώρα?

Και πού ξέρεις εγώ τι γνώσεις έχω και αν είμαι "ικανός" να βγάλω ένα ΠΕΑ?

"Απαραίτητες γνώσεις" η εξέταση. Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Είχα κάνει σε 50 τουλάχιστον οικοδομικές άδειες και τη μελέτη θερμομόνωσης πριν έρθουν τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Κάποια μηχανολογικά τα μελετούσαμε στις οικοδομικές άδειες γιατί τα είχαμε διδαχθεί στο Πολυτεχνείο και οι Πολιτικοί Μηχανικοί (Θερμομόνωση, Ύδρευση, Αποχέτευση, Παθητική Πυροπροστασία). Δεν είναι δύσκολο να μάθεις και 5 πραγματάκια για το σύστημα θέρμανσης, το σύστημα ψύξης και για το ζεστό νερό χρήσης, για να κάνεις ενεργειακό πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα. Το θέμα είναι ότι στο Πολυτεχνείο μαθαίνεις κυρίως τον τρόπο να σκέφτεσαι για να αντιμετωπίζεις κάθε τι που καλείσαι να μελετήσεις και να διεκπεραιώσεις. Και έτσι πρέπει να γίνεται. Και όταν αλλάζουν οι κανονισμοί επιμορφωνόμαστε μόνοι μας. Τα ΚΕΚ είναι πολύ χαμηλότερου επιπέδου μόρφωση από το Πολυτεχνείο.

Τα 5 πραγματακια που εμαθες εμπειρικα συναδελφε ειναι πολυ πιο δυσκολα απο οτι νομιζεις αν θες να κανεις σωστα Π.Ε.Α και Μ.Ε.Α  Αναλογικα με τον τροπο σκεψη σου...5 πραγματακια ειναι μια στατικη μελετη ενος κτιριου..οποτε ολοι οι μηχανικοι να εχουν την δυνατοτητα να την κανουν...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Inzaghi said:

Μετά από 9 χρόνια ως ενεργειακός επιθεωρητής και 1200+ ΠΕΑ στην πλάτη μου, θα έρθουν να μου ζητήσουν "πιστοποίηση".

Μνήσθητί μου Κύριε...

Και εγώ ρε φίλε έχω κάνει περίπου 1800 ΠΕΑ και θα μου ζητήσει αυτός που θέλει να εξυπηρετήσει άλλα συμφέροντα (ΚΕΚ) ή αναζητά καινούργια έσοδα για το ΤΕΕ να πάω να πιστοποιηθώ....

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Inzaghi said:

Τι λες ρε μεγάλε? Τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις τώρα?

Και πού ξέρεις εγώ τι γνώσεις έχω και αν είμαι "ικανός" να βγάλω ένα ΠΕΑ?

"Απαραίτητες γνώσεις" η εξέταση. Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Βασει του προγραμματος σπουδων σου...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, spir said:

Τα 5 πραγματακια που εμαθες εμπειρικα συναδελφε ειναι πολυ πιο δυσκολα απο οτι νομιζεις αν θες να κανεις σωστα Π.Ε.Α και Μ.Ε.Α  Αναλογικα με τον τροπο σκεψη σου...5 πραγματακια ειναι μια στατικη μελετη ενος κτιριου..οποτε ολοι οι μηχανικοι να εχουν την δυνατοτητα να την κανουν...

Η στατική μελέτη ενός κτιρίου είναι πιο εύκολη από το ΠΕΑ ενός διαμερίσματος;;;;

Το ακούσαμε και αυτό. Κάπου εδώ σταματάω το διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, spir said:

Το ενεργειακο τμημα του  καθε κελυφους απτεται αμεσα μονο στους μηχανολογους ηλεκτρολογους μηχανικους βασει προγραμματος σπουδων τους. Ολες οι υπολοιπες μη συναφεις ειδικοτητες που θελουν να κανουν Π.Ε.Α και Μ.Ε.Α ας εκπαιδευτουν και εξεταστουν καταλληλα απο τα αρμοδια οργανα του Τ.Ε.Ε και του Υ.ΠΕ.ΚΑ. Οι μηχανολογοι-ηλεκτρολογοι δεν ακουμπουν το κτηριακο κελυφος..ακομα και να μπορουσαν....Ειναι δυνατον να οριζεται αυτοδικαια καποιος π.χ  πολιτικος μηχανικος ως ενεργειακος ελεγκτης σε πραγματα που ουτε προπτυχιακα δεν εχει εκπαιδευτει; Να ελεγχξει τι και με ποιες γνωσεις;

Μπορείς να μπεις λίγο στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος μηχανολόγων ενός Πολυτεχνείου να σου λυθούν όλες οι απορίες.

Μέχρι τότε καλό είναι να μη μιλάς εκ μέρους μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.