Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκδόθηκε η ΚΥΑ με την απόφαση για τα 800 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες & επιχειρήσεις


dimitris GM

Recommended Posts

Διάβασα αρκετές φορές πως θα πετάξει πολλούς ε. Ε. Εκτός επειδή ζητάει μη μηδενικές δηλώσεις φπα.

 

Ποιοι είναι αυτοί οι ε. Ε. Ε που έχουν ένα ολόκληρο τρίμηνο μηδέν φπα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, kpelek said:

Λογικά δεν δικαιούσαι γιατί οι καδ των σεμιναρίων έχουν εξαιρεθεί από τα 800.

Κι αν έχεις δευτερευων ΚΑΔ τον 41.20?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Giorgos Georgiou said:

Κι αν έχεις δευτερευων ΚΑΔ τον 41.20?

Διάβασε και το ΦΕΚ που έχει ανέβει,στο άρθρο 2 έχει κάποια προϋπόθεση για τον δεύτερευων καδ.

Edited by kpelek
Link to comment
Share on other sites

@deathlok Μιλάμε για τις εταιρείες όπου υπάρχουν πολλές που έχουν συναλλαγές μόνο με άλλες εταιρείες με συμβάσεις οι οποίες δεν είναι συνεχόμενες καθ'όλη τη διάρκεια του έτους και πίστεψέ με είναι πολλές. Δεν αναφερόμουνα σε εε που κόβει ΠΕΑ και αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kpelek said:

Διάβασε και το ΦΕΚ που έχει ανέβει,στο άρθρο 2 έχει κάποια προϋπόθεση για τον δεύτερευων καδ.

ναι όντως, βλέπω και εγώ έχω 2 δευτερεύοντες ΚΑΔ που είναι στην λίστα (για επισκευές φυσικού αερίου και συντηρήσεις καυστήρων) αλλα τα έσοδα είναι απο τον κύριο 7112 που δεν είναι μέσα. άρα πάπαλα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έπρεπε, υποβάλλοντα την αιτηση να μας βγάζει απευθείας (ντεμκέ ονλαιν;) αν ειμαστε δικαιουχοι ή οχι για να μη πρήζουμε τους λογιστές μας;

Που θυμάμαι εγώ περι δηλωσεων φπα και συναφή...(που οκ συνήθως καθε τριμηνο χρεωστική είναι, κάποιες φορες ομως λογω αγορών και τιμολογηση σε αλλο τριμηνο, καποιο μπορει ναναι πιστωτικο). (βέβαια αυτο με το μηδενικές εκροές, σημαίνει προφανώς οτι δεν εχει κόψει κανεις καμμια απόδειξη/τιμολογιο;)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Kane said:

Δε θα έπρεπε, υποβάλλοντα την αιτηση να μας βγάζει απευθείας (ντεμκέ ονλαιν;) αν ειμαστε δικαιουχοι ή οχι για να μη πρήζουμε τους λογιστές μας;

Που θυμάμαι εγώ περι δηλωσεων φπα και συναφή...(που οκ συνήθως καθε τριμηνο χρεωστική είναι, κάποιες φορες ομως λογω αγορών και τιμολογηση σε αλλο τριμηνο, καποιο μπορει ναναι πιστωτικο). (βέβαια αυτο με το μηδενικές εκροές, σημαίνει προφανώς οτι δεν εχει κόψει κανεις καμμια απόδειξη/τιμολογιο;)

Μα και να μην έχει κόψει κάποιος , δε μπορεί να κόψει τώρα? Αφού δεν έχει γίνει κλείσει ακόμα η δήλωση ΦΠΑ 1ου τριμήνου '20.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Άρθρο 3 Προϋποθέσεις δικαιώματος αποζημίωσης ειδικού σκοπού

δ) για επιχειρήσεις που έχουν δηλώσει έναρξη εργασιών στο φορολογικό μητρώο της ΑΑΔΕ μέχρι την 31-3-2019, να μην έχουν υποβάλει, μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης, πιστωτικές δηλώσεις ΦΠΑ με μηδενικές εκροές καθ’ όλη την περίοδο από την 1η Απριλίου 2019 μέχρι και την 29 Φεβρουαρίου 2020

 

@christopografow 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κύριο ΚΑΔ Μηχανικού που διακαιούμαι τα 600€ του voucher και δευτερεύοντα ΚΑΔ με πολύ μεγαλύτερο τζίρο που δικαιούμαι τα 800€.
Υπάρχει κάπου ασυμβίβαστο και δεν το έχω δει;
Επίσης στις προϋποθέσεις αναφέρει " η επιχείρηση έχει υποβάλει μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης όλες τις δηλώσεις ΦΠΑ για την περίοδο από 1 Ιανουαρίου 2018 μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2020,"
Οι ατομικές που καταθέτουν ανά τρίμηνo τι θα έπρεπε να κάνουν;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.