Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδόθηκε η ΚΥΑ με την απόφαση για τα 800 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες & επιχειρήσεις


dimitris GM

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Άρα αν κόψεις ένα τιμολόγιο για το πρώτο τρίμηνο του 2020 δεν εισαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

billlllll  Πιστεύω το λεκτικό 29/2/2020 αφορά τις εταιρείες που αποδίδουν φπα μηνιαίως. Λογικά εσένα σε καλύπτουν οι 4 περίοδοι του 2019. Για το ΦΠΑ του Α εξαμήνου του 2020 δεν έχει ανοίξει καν η διαδικασία ακόμη.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

@christopografow αν έστω και ένα τρίμηνο του προηγούμενου έτους δεν είχες έσοδα δεν καλύπτεσαι. Το λέει ξεκάθαρα, καθ'όλη τη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, billlllll said:

Έχω κύριο ΚΑΔ Μηχανικού που διακαιούμαι τα 600€ του voucher και δευτερεύοντα ΚΑΔ με πολύ μεγαλύτερο τζίρο που δικαιούμαι τα 800€.
Υπάρχει κάπου ασυμβίβαστο και δεν το έχω δει;
Επίσης στις προϋποθέσεις αναφέρει " η επιχείρηση έχει υποβάλει μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης όλες τις δηλώσεις ΦΠΑ για την περίοδο από 1 Ιανουαρίου 2018 μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2020,"
Οι ατομικές που καταθέτουν ανά τρίμηνo τι θα έπρεπε να κάνουν;;

Αν δεν έχεις κάνει χρήση της τηλεκαταρτισης πιθανόν να τα δικαιούσαι τα 800.

Οι ατομικές πρέπει να κάνουν δήλωση ΦΠΑ του 1ου τριμήνου πριν κάνουν την αίτηση λογικά.

 

Edited by kpelek
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, christopografow said:

Μα και να μην έχει κόψει κάποιος , δε μπορεί να κόψει τώρα? Αφού δεν έχει γίνει κλείσει ακόμα η δήλωση ΦΠΑ 1ου τριμήνου '20.

Γράφει γιαδηλώσεις ΦΠΑ ΕΩΣ 28/2/2020. Αρα δε συμπεριλαμβάνει το 1ο τριμηνο του 2020...το οποιο κλείνει 31/3/2020

Συνεπως ειτε κοψεις 1ο τριμηνο είτε οχι, δεν εχει σημασία. Αυτό τουλάχιστο καταλαβαίνω αυτό.

Κι εχει λογικη, διοτι αν λεγανς 31/3/2020, θα επρεπε να βγει η ΚΥΑ ποσο καιρο μετα, μιας και μπορουμε να πληρωσουμε εως 31/4/2020 το ΦΠΑ 1ου τριμήνου. Εγω πχ ακομη δε πηγα να κανω δηλωση φπα

 

Μη γράφεις χωρίς τονισμό. Επίλεξε "επεξεργασία" για διόρθωση του κειμένου.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το δούμε το πράγμα με τους λογικές την εβδομάδα που έρχεται γιατί υπάρχει και προθεσμία λήξης 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dio_the_Theo said:

Πάντως υπάρχει και το ενδεχόμενο να δικαιούσαι τα 800 μόνο εφόσον έχεις κάνει την τηλεκατάρτιση.

Αναφέρεται ξεκάθαρα πως δε μπορεί να πάρει κανείς τα 600 και τα 800 για το ίδιο διάστημα!

Εγώ δε καταλαβαίνω, εφόσον είναι όλα ονλαιν γιατί με την υποβολή της αίτησης δε βγάζει θετικό ή αρνητικό μήνυμα! 

Edited by Pavlos33
συγχώνευση συνεχόμενων παραθέσεων-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kane said:

Αναφέρεται ξεκάθαρα πως δε μπορεί να πάρει κανείς τα 600 και τα 800 για το ίδιο διάστημα!

Πού αναφέρεται αυτό και δεν το έχω δει; 

Ευχαριστώ!  

Link to comment
Share on other sites

δε το διαβασα σε καποι ΚΥΑ ή ΦΕΚ, απλά σε οτι δημοσίευμα κυκλοφορησε!

Γι'αυτο και δεν εκανα αιτηση στο voucher εγω.

EDIT: στη ΚΥΕ πάντως δε γράφει κατι...χμμ

 

Μη γράφεις χωρίς τονισμό. Επίλεξε "επεξεργασία" για διόρθωση του κειμένου.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.