Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδόθηκε η ΚΥΑ με την απόφαση για τα 800 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες & επιχειρήσεις


dimitris GM

Recommended Posts

12 ώρες πριν, NeckBreaker said:

@deathlok Μιλάμε για τις εταιρείες όπου υπάρχουν πολλές που έχουν συναλλαγές μόνο με άλλες εταιρείες με συμβάσεις οι οποίες δεν είναι συνεχόμενες καθ'όλη τη διάρκεια του έτους και πίστεψέ με είναι πολλές. Δεν αναφερόμουνα σε εε που κόβει ΠΕΑ και αυθαίρετα.

Ναι δεν κόβουν κάθε τρίμηνο δεν αγοράζουν όμως και τπτ ούτε ένα πακέτο χαρτί με τιμολόγιο και έχουν μηδενικο φπα; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@deathlok δεν λέμε για την μηδενική δήλωση ΦΠΑ, λέμε για τον μηδενικό ΦΠΑ ΕΚΡΟΩΝ. Είναι δύο διαφορετικές προϋποθέσεις, αυτό λέω εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εικόνα που συνοδεύει την ανάρτηση, είναι όλα τα λεφτά...

Τρομερή σημειολογία. Τσαλακωμένα χαρτονομίσματα μικρής αξίας, δίκην δολώματος

Σαν κάποιος να έχει πετάξει ψίχουλα στα περιστέρια...

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2020 at 9:25 PM, cve20126 said:

Όταν έχουμε έναρξη με  απαλλαγή απο ΦΠΑ τι γίνεται;

Πάντως στην έτερη διαδικασία της επιστρεπτέας προκαταβολής είχαν προβλέψει  τις "επιχειρήσεις μη υποκείμενες σε ΦΠΑ απαλλασσόμενες και ειδικών καθεστώτων ΦΠΑ". [σχετ. Α1076/2020].

Εδώ δεν βλέπω κάτι σχετικό, εκτός αν μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ως κύριο ΚΑΔ έχω τον επιστημονικό ΚΑΔ αλλά ο δευτερεύων ΚΑΔ ο οποίος περιλαμβάνεται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση 39162 ΕΞ 2020 - ΦΕΚ 1457/Β/16-4-2020 για τα 800€ εχει μεγαλύτερα έσοδα για το 2018 από τον επιστημονικό ΚΑΔ. Έχω κάνει αίτηση για το voucher των 600€ και θα κάνω και αίτηση για τα 800€ διότι δεν αναγράφει πουθενά στην ΚΥΑ κώλυμμα. Το μόνο σημείο που περιγράφει για κώλυμμα είναι  είναι στις συχνές ερωτήσεις του voucher ( https://elearning.yeka.gr/(S(p3zkj2iwkh5f3x3lc5cpfm3t))/QAndAParoxoi_20200406.pdf?fbclid=IwAR3VdHRLqipLR97bV26J1P0qHa7TBlB5_uNVb2GwnXzcfIB6mouAvhLSg5A ) στην πρώτη γενική παρατήρηση , τις οποίες ομως ερωτοαπαντησεις σε καμιά περίπτωση δεν τις θεωρώ επίσημο κείμενο.

Δεν ξέρω αν έχει κάποια άποψη και ο dimitris GM επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites

 Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Διάβασα τους προβληματισμούς σας και προσπαθώ να δω αν και που εντάσσομαι κι εγώ.

Έχω κύριο ΚΑΔ 71.12 και είμαι αυτοαπασχολούμενος μηχανικός με έδρα Α. Ταυτόχρονα όμως, έχω ατομική επιχείρηση λιανικού εμπορίου αθλητικών ειδών με έδρα Β (δύο τέλη επιτηδεύματος δηλαδή) που δεν απασχολεί αυτή την στιγμή κάποιον υπάλληλο. Επιπλέον, ο δευτερεύων και πληττόμενος ΚΑΔ έχει μεγαλύτερο τζίρο από τον πρωτεύοντα κι έχει κάθε τρίμηνο ΦΠΑ εκροών (το αν το σύνολο είναι χρεωστικό ή πιστωτικό δεν νομίζω πως έχει σημασία).

Με βάση τα παραπάνω, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να ενταχθώ και στα δύο μέτρα ενίσχυσης (600,800).

 Έχετε κάποια άποψη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ας μου διευκρινίσει κάποια πράγματα γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Είμαστε 2 μηχανικοί που έχουμε κάνει μια Ο.Ε. με κύριο ΚΑΔ 71.12

Όταν πήγαμε να κάνουμε αίτηση για τα 600 το ΚΕΚ που ανέλαβε όλη την διαδικασία δεν μπορούσε να περάσει τις αιτήσεις μας.

Η πρώτη ερώτηση είναι παίρνουν και οι 2 έτεροι από 600ευρώ ? Η αίτηση γίνεται στα προσωπικά ΑΦΜ ή στο εταιρικό ?

 

Επίσης για τα 800ευρώ υπάρχει κάτι αυτή την στιγμή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.