Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνδεση δοκου με δοκο με εκκεντροτητα


 
Mike98

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μια σύνδεση τέμνουσας μεταξύ δύο μεταλλικών δοκών (δοκός 1 και 2). Λόγω της απόστασης μεταξύ της κοχλίωσης και της δοκού 1, έχω μια εκκεντρότητα που προκαλεί μια ροπή, όπως φαίνεται στην εικόνα που έχω επισυνάψει. Η ερώτησή μου είναι, πρέπει η σύνδεση και η δοκός 2 να ελεγχθούν με τη ροπή αυτή; Μπορούμε να πούμε ότι είναι μια αρθρωτή δοκός με μια ροπή (=εκκεντρότητα*αντίδραση δοκού 2) στη στήριξη; 

Ευχαριστώ πολύ.

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σύνδεση τέμνουσας, γιατί θέλεις να τη σχεδιάσεις τόσο δύσκαμπτη και βάζεις 3 σειρές κοχλιών; Με αυτόν τον τρόπο μεταφέρεις ξεκάθαρα ροπή στην άλλη δοκό. Τη σύνδεση θα την πραγματοποιούσα με συγκολλημένο έλασμα στον κορμό της δοκού και 2 κοχλίες που σηκώνουν την τέμνουσα. Θέλεις δηλαδή να επιτρέψεις μια μικρή στροφή στη δοκό σου (beam 2) και να μην μεταφέρεις ροπή.

Αν υπήρχε δοκός και από την άλλη πλευρά, θα χρησιμοποιούσα τη σύνδεση που πρότεινες και ουσιαστικά θα αποκαθιστούσα  τη συνέχεια της δοκού. 

Τι τέμνουσα θέλεις να μεταφέρεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν σου βγαίνει ως cleat connection.

Είναι λίγο βαριές οι διατομές στην φωτό λόγω περιορισμού ύψους, αλλά αυτήν είχα τώρα πρόχειρη.

 

Connection.JPG

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Mike98 στην σύνδεση που δείχνεις πρέπει να προσέξεις και την στρέψη που θα δεχτεί η δοκός 1 (εξηγώ παρακάτω).
Επίσης πρέπει να κάνεις έλεγχο των συγκολλήσεων. 

Η σύνδεση είναι αρθρωτή. Δηλαδή η αρθρωτή στήριξη είναι στο κέντρο των κοχλιών στην περίπτωση που η δοκός 1 είναι στρεπτικά δύσκαμπτη. Σε αυτην την περίπτωση η δοκός 1 δέχεται και στρέψη. Εαν η σχέση δυσκαμψίας δεν μπορεί εύκολα να υπολογιστεί, πρέπει πρόσθετα η άρθρωση να ληφθεί υπόψη στην μέση της δοκού 1.

Παρακάτω μερικές τυπικές λύσεις σύνδεση δοκού σε δοκό:

VERB.png

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.