Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση 25% για εξόφληση Φ.Π.Α.


Recommended Posts

Εγώ πάλι, όχι.

Αναγράφει: "...οφειλές ή ......., οι οποίες έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020. ..."

Απλά συνδέει την οφειλή με το χρονικό της ημερομηνίας καταβολής και όχι με την ημερομηνία δημιουργίας της οφειλής.

Δεν αναφέρεται ρητά, ούτε σε ήδη υπάρχουσες ούτε σε μελλοντικές... αναφέρει σκέτο "οφειλές". Άρα κατ' εμέ δεν προκύπτει αυτό που λες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή, οπώς λες, δεν αναφέρεται ρητά, θα είναι στο χέρι τους να το ερμηνεύσουν όπως τους συμφέρει. Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

θετικές σκέψεις βλέπω ..αισιόδοξος... βλέπεις την καραμπίνα μισογεμάτη .. . την καλησπέρα μου...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

θετικές σκέψεις βλέπω ..αισιόδοξος... βλέπεις την καραμπίνα μισογεμάτη .. . την καλησπέρα μου...

καθαρα εγκυκλοπαιδικα (οχι πως εχω σκοπο να πληρώσω), εγώ που οφείλω 2-3 μήνες απ'τις εισφορές του 2019 θα μπορούσα να πληρώσω τις τρέχουσες για να κερδίσω την εκπτωση; (περιμένω τους συμψηφισμούς γιατι πλήρωνα αρκετά τη περασμένη χρονια)

Edit: λάθος τοπικ! Ας σβηστεί ή μεταφερθει παρακαλώ!

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2020 at 4:56 PM, castor_troy said:

Απο το κείμενο καταλαβαίνω οτι μιλάει για οφειλές που ήδη υπάρχουν 😕 

Συμφωνώ και αναθεωρώ το

On 4/20/2020 at 5:31 PM, georgegaleos said:

Απλά συνδέει την οφειλή με το χρονικό της ημερομηνίας καταβολής και όχι με την ημερομηνία δημιουργίας της οφειλής.

Δεν αναφέρεται ρητά, ούτε σε ήδη υπάρχουσες ούτε σε μελλοντικές... αναφέρει σκέτο "οφειλές". Άρα κατ' εμέ δεν προκύπτει αυτό που λες.

που είχα γράψει.

Και αιτιολογώ:

Η ΠΝΠ 

On 4/20/2020 at 5:31 PM, georgegaleos said:

Αναγράφει: "...οφειλές ή ......., οι οποίες έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020. ..."

λείπει ο μέλλοντας (χρόνος ... αυτό το "θα") από την γραφή την πονηρή της ΠΝΠ. Καθότι δεν αναγράφει:

"...οφειλές ή ......., οι οποίες έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020. ..."

και όχι "...οφειλές ή ......., οι οποίες .....Θα..... έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020. ..."

Ελπίζω να αδικαιωθώ😊 (... τα μεθεόρτια της τηλεκατάρτισης πιάνουν ... τοπίο 😊)

Link to comment
Share on other sites

Άρα Γιώργο τι εννοείς?

Ότι δεν υφίσταται τελικά η έκπτωση του ΦΠΑ, για όποιον είναι τυπικός και σωστός και δεν έχει οφειλές?

ΥΓ. Δεν μπορεί να είναι τόσο μλκς.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ... είναι πολύ προσεκτικοί και προσεκτική ... και επικοινωνιακή γραφή ... 

Υ.Γ. Τι σημαίνει το 

3 minutes ago, terry said:

μλκς

? Δεν νομίζω να είναι αυτό που φαντάζομαι !!!!! Ααααα πα πα λεξιλόγιο ....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν αμφισβητεί κανείς πόσο μλκς είναι.

Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα ισχύσει κάτι τέτοιο.

 

ΥΓ. Είναι πραγματικά απίστευτο πόσο μλκς θεωρούν αυτούς που είναι τυπικοί και πληρώνουν. Έπρεπε να είχα φάει και γω 1.000.000Ε από ΦΠΑ, να το κάνω ρύθμιση και να το κουρέψουν και 25%...

 

Link to comment
Share on other sites

Το απρεπές λεξιλόγιο, δις, με έχει σοκάρει.

Όπως και να 'χει, δες εδώ και θα καταλάβεις για ποιες ρητά/συγκεκριμένες οφειλές προβλέπεται έκπτωση 25%.

Και ίσως ... συμπληρώσεις το λεξιλόγιο και με άλλες συντομεύσεις

Πηγή: www.aade.gr

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.