Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έκπτωση 25% για εξόφληση Φ.Π.Α.


stathisK

Recommended Posts

έχω πληρώσει το φπα στις 27/04 όμως στην προσωποποιημένη πληροφόρηση στις οφειλές εκτός ρύμθισης το δείχνει ακόμα απλήρωτο. συμβαίνει καισε εσάς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Χθες πλήρωσα την οφειλή ΦΠΑ για το τρίμηνο, υπολογίζοντας το 75% του συνολικού ποσού μετά από οδηγία της λογίστριας μου. Σήμερα όμως συνάδελφος με ενημέρωσε πως θα έπρεπε να πληρωθεί το συνολικό ποσό για να δικαιούμαστε την έκπτωση.

Γνωρίζετε αν μπορώ να πληρώσω το υπόλοιπο 25% χρησιμοποιώντας την ίδια ταυτότητα οφειλής του σημειώματος που μου εξέδωσε;

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

υπολογίζοντας το 75% του συνολικού ποσού μετά από οδηγία της λογίστριας μου

1. Να αλλάξεις λογίστρια

2. Ναι μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά με την ίδια ταυτότητα οφειλής.

Link to comment
Share on other sites

@terry,    @georgegaleos, @stathisK

Κατά την άποψη μου αν ο συνάδελφος πληρώσει μέχρι σήμερα και τις 2 δόσεις, θα έχει το μελλοντικό ευεργέτημα του -25% γιατί απλούστατα ο κωδικός πληρωμής είναι ένας για κάθε οφειλή και μέχρι την εξόφλησή της, και άρα τα λεφτά της πληρωμής "πέφτουν" στον ίδιο κουμπαρά.

Να το πω αλλιώς: Αν πλήρωνα την ολική οφειλή όχι με 1 πληρωμή, ούτε με 2, αλλά με 4 (γιατί πχ έχω βίτσιο με το web banking) τι θα γινόταν? Δεν θα υπολογίζονταν όλες αθροιστικά μαζί αφού αντιστοιχούν σε 1 κωδικό πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, terry said:

1. Να αλλάξεις λογίστρια

2. Ναι μπορείς να πληρώσεις τη διαφορά με την ίδια ταυτότητα οφειλής.

Ευχαριστώ Terry, Steve aris

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπέβαλα μέσω taxisnet χθες δήλωση ΦΠΑ στις 8 το βράδυ. Η δήλωση είναι μηδενική (<30€ προς καταβολή). Το θέμα είναι ότι από χθες στις 8 που την υπέβαλα η δήλωση παραμένει σε εκκρεμότητα όσον αφορά την κατάσταση. Έχει προωθηθεί αλλά δεν έχει γίνει δεκτή. Πρόκειται για καθυστέρηση λόγω των ημερών? Να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεται χαμός.  Και έμενα σήμερα έγινε αποδεκτή.

28/04/2020 04:38:24

Η Δήλωση προωθήθηκε προς επεξεργασία στο TAXIS
30/04/2020 06:46:50 Η Δήλωση έγινε αποδεκτή από το TAXIS
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό φταίει. Το τσέκαρα και σε παλαιότερες υποβολές ότι η αποδοχή έγινε ακόμη και μετά απο 3 μέρες είδικά στο Β τρίμηνο το οποίο συμπίπτει με τις φορολογικές

δηλώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.