Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκπτωση 25% για εξόφληση Φ.Π.Α.


stathisK

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οφ τοπικ... στο Δημόσιο δεν ξέρουν ότι κάθε έγγραφο πρέπει να έχει μια ημερομηνία σύνταξης? Την ίδια μλκ κάνει και το ΤΕΕ στα εγχειρίδια που ανεβάζει κατά καιρούς /οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2020 at 2:49 ΜΜ, georgegaleos said:

@stathisK, δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει στην περίπτωση αυτή. Και κυρίως πότε το taxis θα "δει" ως εξοφλημένη και την 2η δόση.

Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα και θα έκανα τροποποιητική έτσι ώστε (αφού έτσι κι αλλιώς θα πληρωθούν οι δύο δόσεις πρακτικά σαν μία) να αλλάξω το πεδίο του κωδ. 523 της περιοδικής ΦΠΑ σε "ΟΧΙ"

Υ.Γ. Ακόμη και να ισχύει η επιφύλαξη (3) παραπάνω του @terry, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Τελικά ΔΕΝ γίνεται τροποποιητική για αλλαγή του τρόπου εξόφλησης (Κωδ. 523)... Έστειλα χθες ερώτηση στην Γ.Γ.Π.Σ. στο taxis και σήμερα (!!!)  μου απάντησαν..! Σκέφτομαι αν θα εξοφλήσω και τις 2 δόσεις στις 30/04, ελπίζοντας έστω να συμψηφισθεί το 25% της μίας από αυτές με τις ρυθμισμένες οφειλές μου...

 

798970870_....jpg.6bd31e8d5c01b3805276746fcae9b781.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υποβάλλοντας σήμερα το ΦΠΑ του 2020Α, εκδόθηκε κανονικά η ταυτότητα πληρωμής για όλο το ποσό.

Ο λογιστής μου, μου είπε ότι προφανώς θα καταβληθεί όλο το ποσό και μάλλον το 25% θα το βάλουν πιστωτικό με κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

terry και σε μενα τα ιδια. Η ταυτοτητα πληρωμης βγηκε σε ολο το ποσο, κι ο λογιστης μου ανεφερε κατι για 25% εκπτωση στις όποιες οφειλες προκυψουν απο 01/05. Ειτε εφορία, είτε ΦΠΑ επομένου  τριμήνου.

Στο "φτερο" λιγο τα ειπαμε βεβαια, πισω απο κλειστές πόρτες...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως πληρώνεις το 100% και σε μία δόση και έχεις λαμβάνειν πίσω (συμψηφισμό) το 25% σε μελλοντικές υποχρεώσεις (ΕΝΦΙΑ, ΕΦΟΡΙΑ, ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ πχ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.