Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, Patrick said:

Ομοίως..

από ότι κατάλαβα είμαστε περασμένοι στις αιτήσεις που έκανε το ΚΕΚ και μόνο με δικούς τους κωδικούς φαίνονται τα στοιχεία μας στο ΕΡΓΑΝΗ 

Αν έχεις κάνει με Β, και πας να κάνεις με Α σου λέει οτι για το ΑΦΜ σου έχει καταχωρηθεί αίτηση ήδη. Αυτή είναι η μόνη πληροφορία που μπορείς να αντλήσεις από το σύστημα. Τώρα αν συμπλήρωσε σωστά IBAN κτλ το ΚΕΚ είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από Πρώτο Θέμα :

Χωρίς καμία προϋπόθεση θα λάβουν το επίδομα των 600 ευρώ οι 180.000 αυτοαπασχολούμενοι επιστήμονες μετά την κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης (voucher) την Τετάρτη με παρέμβαση του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη.

Οι επιστήμονες είτε παρακολούθησαν το πρόγραμμα είτε όχι θα λάβουν το επίδομα χωρίς να χρειαστεί να υποβάλουν νέες αιτήσεις. Ένα μέρος των αυτοαπασχολουμένων έχει ήδη λάβει την προκαταβολή των 400 ευρώ ενώ στους υπόλοιπους θα πιστωθεί είτε ολόκληρο το επίδομα είτε η δεύτερη δόση έως τις 30 Απριλίου, αφού γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις στοιχείων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αντε άλλη μία εβδομάδα πίσω. Πολλά κερδίσαμε τελικά 😉για να πάρουμε τα ίδια λεφτα. Μήπως τελικά χάσαμε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται το κράτος δεν έχει λεφτά να δώσει γι'αυτό και βρίσκει τρόπους να αναβάλλει τις πληρωμές (Μεγ. Πέμπτη  έλεγε θα πληρωθούμε, Μεγ. Τετάρτη ανακοινώνει ημερομηνίες πληρωμών - Πέμπτη έλεγε θα πληρωθούμε, Τετάρτη απόγευμα καταργεί το πρόγραμμα....). Μάλλον αυτοί οι λίγοι που πήραν τα 400 θα είναι οι τυχεροί....

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, katrmp said:

ότι κερδίσαμε παρά χάσαμε δεν ξέρω τα κριτήρια σας!!

εγώ προσωπικά

1. Δεν έκανα ούτε  login στη πλατφόρμα του απατεώνα

2. Η χλαπατσα που έφαγε ο βρουτσης, αξία ΑΝΕΚΤΊΜΗΤΗ

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, snipper13 said:

Απ' ότι φαίνεται το κράτος δεν έχει λεφτά να δώσει γι'αυτό και βρίσκει τρόπους να αναβάλλει τις πληρωμές (Μεγ. Πέμπτη  έλεγε θα πληρωθούμε, Μεγ. Τετάρτη ανακοινώνει ημερομηνίες πληρωμών - Πέμπτη έλεγε θα πληρωθούμε, Τετάρτη απόγευμα καταργεί το πρόγραμμα....). Μάλλον αυτοί οι λίγοι που πήραν τα 400 θα είναι οι τυχεροί....

Πιστεύω ότι δεν τους παίρνει να μη τα δώσουν το συντομότερο δυνατό μετά από αυτό το στραπάτσο.

Link to comment
Share on other sites

οχι τα 600 θα τα πάρουμε. Αλλα πλεόν εκει τέλος!! Μόνη περίπτωση για Μάη (10%) απο Ευρώπη επιπλέον χρηματοδότηση. 

Ήταν πάρα πολύ απλό τι μπορούσαν να κάνουν γιατί πήραν τα 800αρια άνθρωποι που έπαιρναν 300Ε, και δώρο 40% εκπτωση ενοικίου και να κάαθονται.  Στην πλατφόρμα εργαζομένων θα είχε ένα κουτάκι με μορφη υπέυθυνης δήλωσης ( οπότε αργότερα θα διασταυρωνόταν άνετα) τι ποσο παίρνεις μισθό . Αν το ποσο ήταν μικρότερο απο 800Ε τότε θα σου πιστωνόταν αυτό το ποσό. Τέλος. Τρελή εξοικονόμηση χρηματων

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, katrmp said:

αντε άλλη μία εβδομάδα πίσω. Πολλά κερδίσαμε τελικά 😉για να πάρουμε τα ίδια λεφτα. Μήπως τελικά χάσαμε?

Δηλαδή θα μας κάνουν νταντά γιατί χάλασε η μανέστρα ? Δεν τα βλέπεις νομίζω καθαρά τα πράγματα.

Κανένας δεν μας χαρίζει χρήματα.Θα δώσει το οχτακοσαρι τον Μάιο , πρώτον για να κινηθεί λίγο η οικονομία και δεύτερον για πάρει τον Ιούνιο το τέλος επιτηδευματος.Αν δεν καταφέρουν να κινήσουν τώρα την οικονομία ,πάμε πάλι σε περιπέτειες.Ο τρόπος είναι ένας και μοναδικός: Ρίχνεις χρήμα.

Ο  κ.Βρουτσης ακόμα υπουργός είναι ?

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris11140 said:

Δηλαδή θα μας κάνουν νταντά γιατί χάλασε η μανέστρα ? Δεν τα βλέπεις νομίζω καθαρά τα πράγματα.

Κανένας δεν μας χαρίζει χρήματα.Θα δώσει το οχτακοσαρι τον Μάιο , 

 

α και μάλιστα 800Ε!!  Μακάρι γιατί τα έχω ανάγκη πολύ. Αν δείς 800Ε τον Μάη πάντως για μένα ψάξε μήπως σου έβαλε κανένας πελάτης τίποτα χρωστούμενα. Πίο πιθανό είναι πλέον. Μακάρι να τους φωτίσει ο Θεός έστω να μάς δώσουν τα 500Ε.

 Εγώ ανέφερα παραπάνω πώς τα βλέπω :

Υ.Γ= Δεν το συζητάμε ότι ήταν ηλίθια ύλη, αλλιώς πήγαν να το κάνουν και αλλιώς βγήκε. Ενώ για μένα άν επιλέγαμε από τα ήδη στημένα σεμινάρια των ΚΕΚ ελευθερης επιλογής μας , 100ώρες , θα ήταν μιά χαρά διότι θα έκανα τζάμπα 2 καλά σεμινάρια , πιθανόν και πιστοποίηση και θα έπαιρνα και 600Ε

 

εγώ προσωπικά:

1. έχασα 10 μέρες  να γράφω ώρες και να παιδεύομαι

2. έχασα ενα δωρεαν καλό σεμινάριο δώρο

3. πιθανότατα θα χάσω τα λεφτα που θα έπαιρνα σίγουρα τον Μάη (ήταν αποφασισμένο τουλάχιστον για τους επιστήμονες  μόνο και μόνο διότι ήξεραν πώς τελικά έγινε όλο αυτό και ουσιαστικά αποτελούσε μία σιωπηρή συμφωνία, Σας παιδέψαμε , μήν φωνάζετε και εμείς θα σας το ξεπληρώσουμε διότι μην κοροιδευόμαστε με επιστημονες μιλάμε αλλιώς δεν μπορούμε να τούς πείσουμε).

4. τα 400Ε δεν θα τα πάρω αύριο.

τι κέρδισα:

1. θα πάρω τα 200Ε που έτσι κι αλλιώς θα ΄έπαιρνα νωρίτερα. 

Τώρα αν μου πείτε για την υποτίμηση μου κλπ  περισσότερο με υποτιμά να με παίρνουν τηλέφωνο για ΠΕΑ και μόλις λέω τιμή να μου απαντάνε μα μου είπε ο συμβολαιογράφος 50Ε τόσο το βγάζουν . Περισσότερο με υποτιμά ο συμβολαιογράφος και ο συνάδελφος των 50Ε που είναι επιστήμονες. Αντίθετα εν- μέσω πανδημίας με ενδιέφερε πως θα πάρω και τον Μάη λεφτά. 

 

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, panti82 said:

Ένα μέρος των αυτοαπασχολουμένων έχει ήδη λάβει την προκαταβολή των 400 ευρώ ενώ στους υπόλοιπους θα πιστωθεί είτε ολόκληρο το επίδομα είτε η δεύτερη δόση έως τις 30 Απριλίου, αφού γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις στοιχείων.

Οι κατηγορίες/περιπτώσεις που προκύπτουν είναι πολλές:

Α) Διαδικασία Α
Α1) Να έχει υποβάλλει αίτηση χωρίς να την έχει στείλει στον πάροχο
Α2)  -------------//-------- αλλά να την έχει στείλει στον πάροχο και ο πάροχος να έχει ενεργοποιήσει την επιταγή
Α3) -------------------------------------------------//------------------------------------- και ο πάροχος να μην έχει ενεργοποιήσει την επιταγή [στην περίπτωση αυτή μάλλον είναι απίθανο (αυτή την στιγμή) να μάθει ο ωφελούμενος τι έχει κάνει ο πάροχος]


Β) Διαδικασία Β (με εξουσιοδότηση)
Β2)  Να έχει υποβάλλει αίτηση για ΚΑΥΑΣ ο πάροχος και να έχει ενεργοποιήσει την επιταγή
Β2)  ------------------//----------------------------------------------------------- και να μην έχει ενεργοποιήσει την επιταγή

Σε όλα τα παραπάνω στις Α2 και Β2 βάλτε και τις περιπτώσεις του να έχουν πληρωθεί ή να μην έχουν πληρωθεί οι προκαταβολές

Επίσης δεν ξέρουμε αν έχουν μπλοκαριστεί κάπως οι πληρωμές που θα ξεκινούσαν αύριο.

Και σίγουρα κάτι .. κάποια περίπτωση ... θα μου διαφεύγει.

Υ.Γ. Από τις διαφυγούσες περιπτώσεις [που μου έστειλε ως συμπλήρωμα διατροφής συμφορουμίτης @akis63] :

είναι και η περίπτωση κάποιος να μην είχε υποβάλει καθόλου δήλωση και ενώ υπήρχε ακόμη προθεσμία για την περίπτωση Α (λήξη 22/4 23:59) αλλά και για την περίπτωση Β (λήξη 25/4 23:59) να επιθυμεί να λάβει το επίδομα με τις νέα διαδικασία (χωρίς προϋποθέσεις)

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.